Розслідування: Перебільшення вигоди від європейського ринку для аграріїв
Нове керівництво Міністерства аграрної політики і продовольства України приділяє недостатньо уваги роз'ясненню умов роботи вітчизняних аграріїв в режимі вільної торгівлі з ЄС.
Таких висновків дійшли автори спецвипуску «100 днів влади» видання «Капітал 500», аналізуючи перші результати роботи Ігоря Швайки в кріслі глави відомства.
- Від відкриття європейського ринку виграють хіба що дві компанії - виробники курятини «Миронівський хлібопродукт» і «Агромарс», у яких є усі необхідні дозволи, - пишуть журналісти.
Відповідно до експертних оцінок, для отримання необхідних сертифікатів іншим українським аграріям знадобитися близько 7 млрд гривен.
- При цьому ефект від безмитних постачань в ЄС для українського АПК оцінюється всього в 400 млн гривен, - підкреслюють автори спецвипуску.
Втім, це далеко не єдина помилка «найнесподіванішого» члена уряду Арсенія Яценюка.
Таку характеристику журналісти дали Ігорю Швайке за повну відсутність досвіду роботи в увіреній йому галузі - сільському господарстві.
- Новий міністр доки не зробив ніяких радикальних кроків назустріч аграріям - ніякого кардинально нового курсу розвитку не запропоновано, - відмічають журналісти.
При цьому МінАПК під його керівництвом не змогло відстояти витрати на підтримку аграрної галузі при різанні бюджету у березні цього року.
- Мінфін, що готував секвестр, вирішив забрати у галузі цього року 1,7 млрд гривен, не запитуючи особливо позиції профільного міністерства, - пишуть автори спецвипуску.
Серед інших провалів вони також відмічають втрату міністром довіри великих агрохолдингів і підтримки профільних асоціацій.
- Перші невдоволені наміром обмежити розмір компаній галузі, щоб ті не могли перетворитися на монополістів, другі - тим, що МінАПК при розробці рішень не поспішає радитися з регульованими компаніями, - повідомляють журналісти.