РФ відновлює свій вплив на Балканах

СВІТ
14 квітня, 14:58
РФ відновлює свій вплив на Балканах
Фото: Останній Бастіон

Кремлівський режим не полишив спроб розпалити полум'я у так званій «пороховій діжці» Європи. Москва воює за Балкани без єдиного пострілу.

Минулого тижня президентка Косово пані Вйоса Османі в інтерв'ю виданню Politico заявила, що РФ здійснює розвідку на Балканах під прикриттям так званого «гуманітарного» центру у Сербії. Йдеться про московитсько-сербський гуманітарний центр у місті Ніш.

Формально (тобто за оприлюдненими документами), це — центр допомоги при надзвичайних ситуаціях. Реально ж, зі слів косовської президентки Османі — повноцінне шпигунсько-розвідувальне гніздо рівночасно для сербів і їхніх московитських колег.

Центр у Ніші давно викликає підозри щодо реальної діяльності: він має непрозорий статус, співробітники МНС РФ користуються дипломатичним захистом, а доступ для міжнародного контролю — закритий. Тому західні аналітики називають його балканською базою головного управління генерального штабу РФ.

Опріч того, зазначена установа підозріло вдало розташована поруч з аеропортом і військовою інфраструктурою, доступ для перевірок від ОБСЄ чи інших структур — заблокований. Сербія офіційно ж усе заперечує, але водночас активно блокує будь-яку зовнішню перевірку діяльності центру.

Кремлівський режим давно бачить Балкани за слабке місце Заходу — регіон етнічної напруги, історичних образ і корупційних зв'язків. РФ підтримує промосковські партії у Сербії, Боснії та Герцеговині, Чорногорії та Болгарії, через церковні структури РПЦ-ФСБ впливає на місцеве населення.

Звісно, що як і у випадку із Білоруссю та Сакартвело, нашому ворогу вдається вміло ширити дезінформацію на населення Балканського півострова про «ЄС і НАТО, що от-от розваляться», про «зраду Косова». У регіоні легально діють такі кремлівські ресурси, як «Sputnik», «RT Balkans» тощо.

«Гуманітарний» центр у Ніші — лише один з інструментів у великій гібридній операції, де змішано шпигунство, дезінформацію, шантаж і політичну підривну діяльність зі сторони РФ на Балканах. Принагідно варто згадати, що спроба державного перевороту 2016 року у Чорногорії — справа рук Кремля.

Далі було розгорнуто тривалу кампанію із дестабілізації хиткої соціально-політичної ситуації у Боснії та Герцеговини. Мосвка рішуче підтримує сепаратистські амбіції ватажка сербської меншини Мілорада Додіка, який регулярно літає до путіна за інструкціями, публічно підтримує українофобію тощо.

Сербська Православна Церква за підтримки Московського патріархату (РПЦ-ФСБ) виступає каналом неоімперської «м'якої сили» — особливо у Косово, Чорногорії, Боснії та Герцеговині. Саме через ці секти поширюється антизахідна риторика і «традиціоналістська» пропаганда.

Станом на весну 2025 року РФ не просто «присутня» на Балканах, а системно дестабілізує регіон через шпигунство, дезінформацію, релігійний вплив і прямі спеціальні операції. Там давно точиться безшумний конфлікт (війна без танків, але з фейками, без солдатів, але з агентами) задля того, щоби підірвати єдність Європи.

Тим часом, як раніше вже сповіщала медіаагенція «Останній Бастіон», після набуття Приштиною державного суверенітету від Белграда 2008 року у Москві постійно апелюють до цього прецеденту. Зокрема, щодо Криму, мовляв НАТО само дало привід у Косово.

Автор : Відділ моніторингу
вибір редакції
Читайте також:
Війна
Керівник Штабу Антитерористичного центру СБУ Дмитро Козюра працював на росію.
12 лютого, 15:23
Політика
Американці забрали діячів сумнозвісної «російської опозиції», московити ж — небезпечних агентів. Це чергова стратегічна поразка Заходу.
01.08.2024, 20:34
Політика
Глави МЗС Чехії, Данії, Естонії, Латвії, Литви, Нідерландів, Польщі й Румунії направили листа Боррелю.
13.06.2024, 16:21
Світ
Вони могли готувати диверсії на об’єктах критичної інфраструктури країни.
03.05.2024, 10:42
Війна
ЇЇ метою було створення російських сфер впливу в Європі.
29.03.2024, 11:42
Війна
Позаторік Європа почала кампанію із вигнання російських шпигунів, а тепер вони повертаються мстити. Буде кривава лазня.
07.03.2024, 12:27