Роковини новорічного штурму Грозного російськими окупантами

ІСТОРІЯ
31.12.2023, 20:46
Роковини новорічного штурму Грозного російськими окупантами
Фото: Google

31 грудня 1994 року окупаційні війська РФ розпочали штурм столиці суверенної Чеченської Республіки Ічкерія.

90-тисячне угруповання агресорів за підтримки 6000 одиниць бронетехніки, артилерійських установок і реактивних ракетних систем, під постійним повітряним прикриттям і масованих авіанальотів, увійшли до Грозного (тоді Джохар – прим. ред.) з трьох сторін.

За наказом чеченського командування колони російської бронетехніки, як і під час першого штурму 26 жовтня 1994 місцевою промосковською опозицією, були пропущені до центру; затим розпочалася контратака армії Ічкерії.

ЗС РФ на околицях Джохара (31.ХІІ.1994)
ЗС РФ на околицях Джохара (31.ХІІ.1994)

Впродовж передноворічного дня провідні частини та бронетехніка військ РФ, що увійшли до міста, були цілковито знищені силами ЧРІ.

Запеклі бої розгорнулися прямо перед президентським палацом: мобільні групи чеченських вояків і ополченців розстрілювали танки та БМП із гранатометів; кілька одиниць чеченських танків, періодично проривалися до середмістя й атакували ворога.

Загальне керівництво операцією з протидії агресору здійснювали віцепрезидент ЧРІ Зелімхан Яндарбієв і начальник Головного Штабу ЗС ЧРІ Аслан Масхадов, який безпосередньо керував обороною міста.

Бійці ЗС ЧРІ на варті власної незалежності у Грозному (31.ХІІ.1994)
Бійці ЗС ЧРІ на варті власної незалежності у Грозному (31.ХІІ.1994)

Водночас президент Джохар Дудаєв перебував у резервному штабі у селищі Алди на заході Грозного та координував дії ЗС ЧРІ.

За свідченнями очевидців тих буремних подій, у боях 31 грудня 1994-го і наступних штурмах чеченські вояки продемонстрували незламну волю та мужність, істотно налякавши сили агресора, який зазнав поразки:

  • сотні одиниць бронетехніки та тисячі тіл знищених російських солдатів ще довго лежали на вулицях чеченської столиці;
  • цілі полки та бригади розгромлені у тих безконтактних боях не могли прийти до тями через повну деморалізацію особового складу, адже сотні окупантів також були захоплені у полон.
Російська бронетехніка у центрі Джохара (1.І.1995)
Російська бронетехніка у центрі Джохара (1.І.1995)

Бої за Грозний тривали два з половиною місяці, загальні втрати російських військ склали: від 18 до 22 тисяч бійців; понад 1200 одиниць бронетехніки було вщент спалено гранатометами.

«Лише у середині березня 1995-го останні великі підрозділи чеченської армії за наказом командування ЗС ЧРІ покинули столицю, підірвавши телевізійну вежу, чим унеможливили поширення кремлівської пропаганди у регіоні. Головною та єдиною непереборною перепоною для армади окупантів був простий чеченський ополченець, який вийшов на бій із надією на допомогу Аллаха», – згадує новорічний штурм Грозного ветеран ЗС ЧРІ Саїд Ірбахаєв.

А. Масхадов і Ш. Басаєв обговорюють контрнаступ на агресора (весна 1995)
А. Масхадов і Ш. Басаєв обговорюють контрнаступ на агресора (весна 1995)
Автор : Останній Бастіон
Читайте також:
Історія
Його називають «Українським Бахом» за величезний внесок у розвиток хорової музики
13 грудня, 16:35
Історія
Україна здійснила трагічну помилку — відмовилася від ядерної зброї
05 грудня, 09:37
Історія
Після проголошення самостійності Карпатської України Карпатська Січ стала її національною армією.
04 грудня, 09:41
Історія
Він обґрунтував необхідність утворення української держави на основі аналізу геополітичної ситуації у світі в часи Першої світової війни.
03 грудня, 09:30
Історія
30 листопада 1667 року народився Джонатан Свіфт — письменник, сатирик, священник і публіцист.
30 листопада, 18:26
Історія
Горська була однією з тих, хто відкрив місця поховання розстріляних катами московського окупаційного режиму у Биківні під Києвом.
28 листопада, 09:46