Роковини смерті поета національної революції Олега Ольжича

ІСТОРІЯ
10.06.2021, 10:26
Пам'ятник О. Ольжичу у Житомирі
Пам'ятник О. Ольжичу у Житомирі
Фото: Facebook

9 червня 1944 року німецькі нацисти закатували українського націоналіста Олега Кандибу-Ольжича, який жив "на грані двох світів".

Він — житомирянин і син відомого поета Олександра Олеся, котрий на власні очі бачив, як у горнилі Перших визвольних змагань (1917-1922) народжувалася й зазнала поразки українська державна самостійність.

Свою молодість Ольжич провів на чужині: у Берліні та Празі він здобув фахову історичну освіту (спеціальність — археолоґія), але як і батько обрав шлях літературного діяча.

Перебуваючи на еміґрації, долучився до націоналістичного руху під проводом полковника Української Народної Республіки Євгена Коновальця.

Очолюючи Культурну референтуру Організації українських націоналістів, котру жартома називав "Військом незримим поневоленої нації", Олег Ольжич активно провадив ідеолоґічну, освітню, видавничу та пропаґандистську діяльність.

У 1941-1942 роках він працює в окупованому німцями Києві, ширить українське слово, спонукає земляків до творення власної держави.

Нацисти, певно, розцінили цей крок як ворожий для себе — Ольжича заарештовано та вивезено до Третього райху, де й закатовано у концтаборі "Заксенгавзен".

Коротке, але насичене перипетіями життя уславило в мармурі та людській пам'яті його ім'я, на що вказують слова побратима з лав ОУН Володимира Мартинця:

«Коли Пушкін хотів приєднатися до декабристів, вони його не прийняли, щоби не ризикувати життям такої людини. А ось ми цього не зробили з Ольжичем».

Вічна пам'ять Олегу Ольжичу, нехай його Чин надихає нащадків на великі звершення заради вільної України!

Олег Ольжич з дружиною на еміґрації (1930-ті роки)
Олег Ольжич з дружиною на еміґрації (1930-ті роки)
Автор : Денис Ковальов
Читайте також:
Політика
Лемик вбив представника консульства СРСР в помсту за Голодомор, а загинув від рук гестапо на Полтавщині.
04 квітня, 09:06
Історія
Його геній скристалізував те, що було сутнісним в історії, сучасності і в мріях народу.
09 березня, 07:25
Опінії
Ввечері 23 лютого 1918 року у місті Пярну Комітет порятунку Естонії видав Декларацію незалежності. З попелу війни постала вільна республіка.
23 лютого, 20:23
Опінії
Проти ночі 3 лютого 1929 року на зібранні у Відні українські націоналісти ухвалили статут нової об'єднавчої організації. Так постала ОУН.
03 лютого, 10:25
Світ
30 січня 1703 року здійснено спланований напад на маєток лорда Кіри Йошінаку. Він був придворним чиновником у сьоґуна Токуґави Цунайоші.
30 січня, 19:19
Історія
Що означає ця дата у нашій історії та чому ми пам’ятаємо її? Відповідь очевидна: бо ми шануємо борців за волю України!
22 січня, 13:34