Роковини ядерного обеззброєння України

ІСТОРІЯ
24.10.2022, 19:18
Роковини ядерного обеззброєння України

24 жовтня 1991 року Верховна Рада ухвалила заяву про без'ядерний статус України. Так почалася тривала зрада національних інтересів.

На жаль, весь світ знову опинився під ядерною загрозою через погрози росії щодо використання ядерної зброї. Наша держава пройшла свій ганебний шлях добровільної відмови від атомних боєголовок

А як Україна стала без'ядерною?

Після розпаду СССР ми успадкували третій за величиною ядерний військовий потенціал. Але українським цей арсенал був лише номінально, оскільки командували цією зброєю з росії, "ядерна валізка" була саме в очільника цієї країни.

До речі, теза про без'ядерний статус з'явилася у Декларації про державний суверенітет 16 липня 1990-го. Багато хто вважав, що це значно полегшить шлях України до набуття Незалежності.

На території України була як стратегічна, так і тактична ядерна зброя. Останню росіяни вивезли з нашої території до 1992 року.

Фахівці вважають, що перед Україною стояв вибір – або бути з ядерною зброєю, але прив'язаними до росії, або ж дійсно стати незалежними. Звичайно, що перший варіант також міг спровокувати міжнародну ізоляцію України.

Чи отримала Україна компенсації?

Разом із тактичною зброєю було віддано росії понад 50 тонн високозбагаченого урану та близько 10 тонн збройного плутонію, що за мінімальною оцінкою коштує понад 10 мільярдів доларів. Але за рахунок цих коштів з України було списано 300 мільйонів доларів так званих енергетичних боргів.

За оцінками фахівців, за стратегічну зброю Україна мала отримати понад 100 мільярдів доларів. Проте отримала ядерне паливо від росії на 4,5 мільярда доларів.

Які були гарантії при ядерному роззброєнні України?

Україна проголосила, що готова позбуватись поетапно ядерної зброї «за умови одержання надійних гарантій національної безпеки». Однак насправді про гарантії говорити складно.

Головний момент Будапештського меморандуму тлумачився англійською мовою як "assurances" – запевнення. І тільки в українській та російській версіях у текст меморандуму записали "гарантії" (guarantees).

Слово "запевнення" не несе конкретного змісту. Ось чому можна вважати, що Будапештський меморандум не має жодного механізму гарантування безпеки.

Порушення угоди росією

Після анексії Криму та початку агресії на Донбасі українці неодноразово заявляли про порушення цієї угоди з боку росії. Після майже 30 років із часу підписання міжнародного договору, президент Володимир Зеленський повідомив, що ініціює проведення консультацій у рамках Будапештського меморандуму, які в результаті мали надати гарантії безпеки Україні.

Ці слова були промовлені 19 лютого 2022 року (за 5 днів почнеться повномасштабне вторгнення росії на нашу територію). Тепер українці самі виборюють свою незалежність кожен день, а росія шантажує весь світ застосуванням смертоносною ядерною зброєю.

Автор – Сергій Захожий, депутат Кременчуцької районної ради

Читайте також:
Опінії
Під час війни, принаймні на територіях, що наближені до лінії фронту, доступ до онлайн-казино має бути обмежений
вчора, 18:19
Війна
Чи, в його хворій уяві, Україну має захищати хтось інший?
вчора, 09:03
Опінії
Чи потрібен Україні такий президент, питання риторичне.
27 березня, 11:55
Новини
26 березня Володимир Зеленський призначив нового очільника Служби зовнішньої розвідки. Ним став Олег Іващенко.
26 березня, 16:15
Політика
Замість Олексія Данілова секретарем РНБО буде ексголова СЗР України Олександр Литвиненко
26 березня, 16:03
Опінії
Американське видання «The Wall Street Journal» прямо звинуватило Зеленського в зриві прийняття закону про мобілізацію до ЗСУ.
26 березня, 11:40