Російська пропаганда перейшла до тотальної дезінформаційної війни в інтернеті

СВІТ
10.09.2023, 07:35
Російська пропаганда перейшла до тотальної дезінформаційної війни в інтернеті

Європа розробила нову політику та закони для усунення своєї вразливості від пропаганди Кремля

Єврокомісія опублікувала доповідь, в якій відображено ситуацію з масованою дезінформаційною кампанією, розгорнутою Росією в інтернеті.

Після того, як Росія вторглася в Україну, російські державні та прокремлівські телеканали та видання потрапили під заборони та були змушені залишити інформаційний простір у більшості країн Європи, у США та багатьох інших країнах світу, Москва перенесла центр дезінформаційних атак у соціальні мережі.

У відповідь на це, Європа розробила нову політику та закони для усунення своєї вразливості від пропаганди Кремля, одним з яких став нещодавно прийнятий Європарламентом «Закон про цифрові послуги» (Digital Services Act - DSA), «юридичний інструмент для придушення атак на демократичну, що спонсоруються РФ». цілісність та основні права громадян європейських країн».

Після цього кроком Єврокомісія опублікувала доповідь з висновками про те, що «кампанія дезінформації Кремля в соцмережах є невід'ємною частиною військового порядку денного Росії», що «дозволяє Москві вести інформаційну війну далеко за межами України».

У цьому дослідженні було прямо зазначено, що саме відкритість та «нерегульованість» більшості глобальних соціальних мереж «дозволили Кремлю лише протягом першого року незаконної війни Росії в Україні провести великомасштабну кампанію дезінформації, спрямовану проти Європейського Союзу та його союзників, охопивши сукупну аудиторію не менше 165 мільйонів чоловік і створивши щонайменше 16 мільярдів переглядів».

Також важливо, що в доповіді наводяться конкретні дані, що підтверджують те, що зростання «охоплення та впливу, що підтримуються Кремлем акаунтів, ще більше зросло в першій половині 2023 року».

Зокрема, це сталося «внаслідок скасування стандартів безпеки Твіттера (Х)».

Крім того, "в абсолютних цифрах прокремлівські акаунти продовжують охоплювати і найбільшу аудиторію на платформах Meta".

Більше того, «розмір аудиторії підтримуваних Кремлем акаунтів у Telegram збільшився більш ніж утричі, а в TikTok – більш ніж удвічі та на YouTube – майже на 90%».

Філіп Сейб, професор Університету Південної Каліфорнії, автор книги «Інформація під час війни: журналістика, дезінформація та сучасний військовий конфлікт», вважає, що «дійсно настав час онлайн-платформам, таким як Твіттер, вводити обмеження на поширення дезінформації», особливо щодо акаунтів, пов'язаних з країною, що здійснює збройну агресію.

У зв'язку з цим експерт позитивно оцінює ініціативу ЄС із ухваленням Закону DSA

Однак, «у світі існує безліч середніх і дрібних регіональних соцмереж», контролювати які, на його думку, «набагато складніше».

Висновки Єврокомісії насторожують, пишуть коментатори.

Для дослідження було проаналізовано контент, опублікований більш ніж 2200 аккаунтами у Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, TikTok та Telegram. Нижче наведено основні результати дослідження:

Облікові записи, що підтримуються Кремлем, продовжують поширювати дезінформацію про війну та контент, покликаний дегуманізувати українців або розпалювати ненависть до них. Дослідження образ на адресу українців виявило, що платформи рідко звертають увагу на це.

Наприклад, слово "хохол" зустрічається в 3100 постах з досліджуваного списку прокремлівських акаунтів, і ці пости, як і раніше, доступні на всіх платформах.

Аналогічно, у Твіттері вільно поширюється контент, спрямований на очорнення та дегуманізацію українців: з березня 2022 року 210 000 англомовних твітів містять термін «укронацисти».

Документально підтверджено мету російської дезінформаційної кампанії - легітимізувати та пропагувати насильство, а також послабити державні інститути всередині Європейського Союзу.

Ці кампанії з дезінформації покликані перешкодити громадянам ЄС вільно говорити і отримувати інформацію, що піддається перевірці.

Мета російського державного пропагандистського апарату, що декларується, полягає в тому, щоб «вести інформаційну війну проти всього західного світу», а також «завоювати» і «виростити» аудиторію, щоб отримати доступ до цієї аудиторії в «критичні моменти».

Масштаб і цілепокладання поширення кремлівської пропаганди в онлайн - значні.

З початку війни охоплення прокремлівських мереж збільшилося більш ніж удвічі. Загалом, підтримувані Кремлем акаунти, які регулярно розповсюджують дезінформацію чи пропаганду, мають сукупну аудиторію на онлайн-платформах щонайменше 220 мільйонів.

Незважаючи на різні обмежувальні заходи, введені урядами та платформами, охоплення підтримуваних Кремлем акаунтів з точки зору розміру аудиторії зросло на 31%, порівняно з довоєнним періодом.

Заходи обмеження поширення дезінформації, здійснені онлайн-платформами, не враховували зловмисні наміри Кремля і весь спектр тактик інформаційної війни, яку він проводить у блогосфері.

Платформи внесли дуже мало змін для боротьби з кремлівською дезінформацією: рідко перевіряли та видаляли понад 50% явно протиправного контенту, особливо у версіях кількома мовами Центральної та Східної Європи. Крім того, платформи принципово ігнорували міжплатформні скоординовані кампанії Кремля.

Усе це, на думку авторів доповіді, «викликає питання не лише про здатність Європейського Союзу захистити аудиторію від інформаційної війни Росії, а й про можливість її впливу на майбутні у червні 2024 року європейські вибори».

Наталі Фогель, науковий співробітник Інституту світової політики, яка багато років займалася інформаційною безпекою в Європі, наголосила, що «агресивний онлайн активізм є результатом більш загальних операцій політичного впливу.

Вона вважає, що в ЄС слід насторожено та уважно поставитися до висновків дослідження».

«Кремлівська інформаційна війна або створює масові рухи у суспільстві, або активують існуючі, проникаючи в них. Те, що ми зараз бачимо в Інтернеті про Україну, є результатом реактивації старих мереж пацифістів, а також проникнення до вкрай лівих та вкрай правих груп політичного спектру.

При цьому Кремлем цинічно експлуатуються так звана «втома від війни в Україні» та економічні проблеми. Безумовно, все це особливо небезпечно у період політичної активності», - наголосила вона.

Як усередині Росії, так і за її межами стратегія дезінформації Кремля має дві тактичні цілі: приховування правди про війну та поширення явної брехні про так звану «спецоперацію» щодо звільнення України від «нацизму», наголошується в доповіді Єврокомісії.

За межами Росії стратегія дезінформації Кремля мала ті самі цілі, але вона проводиться більш тонкою.

Кремль та його довірені особи намагаються «захопити аудиторію за допомогою ретельно підготовленого пропагандистського контенту і направили користувачів до нерегульованих онлайн-просторів, де можна було атакувати демократичні норми, а ненависть і брехня могли поширюватися безкарно».

Наталі Фогель нагадала, що все це – «старі методи Кремля, але з використанням сучасних технологій».

«Російські методи пропаганди надзвичайно ефективні, оскільки вони перевірялися, коригувалися і формувалися протягом більше ста років, - пояснила Фогель, - Російська інформаційна війна заснована на тривалому спостереженні за нашими демократичними суспільствами, на ретельному проникненні в кола прийняття рішень і на чіткому розумінні товариств».

Справді, Кремль намагався маніпулювати зарубіжними системами комунікації та свободою висловлювання громадської думки задовго до появи Facebook та Google.

З 1950-х років у органах безпеки СРСР (КДБ) існував відділ, який займався поширенням дезінформації за кордоном з метою поглибити соціально-політичні розбіжності.

Так звана доктрина інформаційної війни походить від ранніх радянських часів і ґрунтується на «рефлексивному контролі».

Ідея полягає в тому, щоб «противники перейнялися якоюсь проблемою, не помічаючи маніпулятивність наративу джерела, і щоб цілі Кремля залишилися неясними».

Сьогодні метою є відвернення уваги громадськості від України до внутрішніх справ західних країн.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Політика
На Туманному Альбіоні взялися за жорстке нормування політичної боротьби. Суспільство прагне здолати затятих популістів, що рвуться до влади.
07.07.2024, 07:59
Політика
На думку двох «прокремлівських консерв», Україна — не держава українського народу, а терен, де «панують націонал-патріоти». Це маніпуляція!
01.07.2024, 20:30
Політика
Дії майстрів пропаганди та дезінформації з московського Залісся націлені на внутрішній розкол нашого суспільства. Зе-влада їм підігрує.
10.01.2024, 19:45
Життя
В останні роки акцент на погляди, а не на фактах став новою тенденцією. Особливо, в аналізі міжнародних відносин і конфліктології.
17.12.2023, 08:42
Опінії
Очевидно, що творцями перемоги України над Росією є наші захисники із лав Сил оборони. А ще – волонтери, проте не політики!
21.08.2023, 16:50
Політика
Якими б впливовими та авторитетними не були видання "The New York Times", "Newsweek" чи "The Washington Post", вони грають не за Україну.
16.08.2023, 17:54