Росія готує держпереворот в Молдові – The Washington Post

СВІТ
29.10.2022, 12:40
Зіткнення прихильників політичної партії «Шор»  з поліцією під час протесту в центрі Кишинева 23 жовтня.
Зіткнення прихильників політичної партії «Шор» з поліцією під час протесту в центрі Кишинева 23 жовтня.

ФСБ може готувати державний переворот у Молдові.

Ординські спецслужби готують державний переворот у Молдові.

Про це інформує видання The Washington Post з посиланням на конфіденційні матеріали, отримані українською розвідкою.

Видання пише, що ФСБ московії працює над поваленням прозахідного уряду цієї країни.

Московія не залишає спроб маніпулювати та втручатися у внутрішні справи країн Східної Європи.

Документи та інтерв’ю з українськими, молдавськими та західними офіційними особами, як зазначає The Washington Post, свідчать про те, що ФСБ вивела десятки мільйонів доларів з деяких найбільших державних компаній московії, щоб розвивати мережу молдавських політиків.

Метою цього є переорієнтування Молдову на Москву.

Міністерство фінансів США наклало санкції на численні ординські та молдовські організації та фізичних осіб, включаючи опозиційного молдовського політика Шора, заявивши, що він «координував дії з представниками інших олігархів для створення політичних заворушень у Молдові» і «отримав підтримку росії», а також працював у червні «з московськими організаціями, щоб підірвати прагнення Молдови приєднатися до Євросоюзу».

Росія готує держпереворот в Молдові – The Washington Post_1

Москва довгий час підтримувала сепаратистський анклав у Молдові, окупований російськими військами, а заморожений конфлікт там гальмував зусилля Молдови інтегруватися із західною Європою.

Контроль над двома основними проросійськими телеканалами Молдови був переданий близькому соратнику Шора наприкінці вересня, за словами Шора та голови молдовської ради з нагляду за ЗМІ, це дало йому важливу платформу для просування орієнтованого на Москву порядку денного.

Крім того, перехоплені дані свідчать, що ФСБ направила групу російських політтехнологів консультувати партію Шора. І, згідно з документами, ФСБ контролювала угоду, у якій російський олігарх придбав один із головних активів Шора, щоб захистити його від влади Молдови.

Партія «Шор» мала позиціонуватися як партія «конкретної дії», популістська «в прямому розумінні слова», партія, яка «змінює життя людей на краще», писали російські стратеги у звіті ФСБ.

Офіційні особи Молдови та США побоюються, що спроби Кремля створити переворот у Молдові, який готується десятиліттями, можуть тільки посилитися, якщо московія зазнає подальших втрат в Україні.

Молдова, яка у червні разом з Україною отримала статус кандидата на членство в ЄС, особливо вразлива до ординського тиску через майже 100-відсоткову залежність від російського газу.

Російський «Газпром» цього місяця скоротив постачання до Молдови на 30% і погрожує подальшими скороченнями в листопаді. Крім того, окуповане російськими військовими Придністров’я, яке контролює електростанцію, що забезпечує решту 70% потреб країни в електроенергії, цього тижня заявило, що різко скорочує ці обсяги через скорочення постачання газу «Газпромом».

Офіційні особи побоюються, що організовані Шором протести, хоч і відносно невеликі наразі, можуть посилитися взимку, і що енергетична криза може бути використана для повалення уряду.

Прихильники партії Шор протестують перед будівлею генеральної прокуратури в Кишиневі 23 жовтня.
Прихильники партії Шор протестують перед будівлею генеральної прокуратури в Кишиневі 23 жовтня.

Новий антикорупційний прокурор Молдови цього місяця затримав 24 людини, у тому числі членів партії Шора, у зв’язку з ймовірним незаконним фінансуванням протестних демонстрацій.

Читайте також:
Світ
Кремль досі намагається розхитувати суспільно-політичну ситуацію у Молодові, але у путінського режиму знову пішло все не за планом.
28.04.2023, 19:16
Світ
Після падіння ракет від ЗРК С-300 на територію Молдови, держава вирішила попередити жителів
10.02.2023, 13:15
Війна
Це вже третій випадок, коли на територію Республіки Молдова падають залишки ракет від бомбардувань України
14.01.2023, 18:01
Війна
У Молдові припускають, що росія має плани вторгнення на територію їх країни.
23.12.2022, 15:38
Світ
«Люди не можуть дозволити собі молоко»: війна в Україні вдарила по економіці Молдови
12.12.2022, 20:16
Світ
Додон обіцяє нові мітинги проти чинної влади Молдови
19.11.2022, 11:23