Розсекречена історія Голодомору. Архів СБУ оприлюднив нові деталі справи «Особняк»

ІСТОРІЯ
11 червня, 15:17
Андрій Когут
Андрій Когут
Фото: СБУ

За словами очільника Архіву СБУ, німецький консул збирав інформацію про голод в Україні

Керівник Архіву СБУ України Андрій Когут повідомив, що під час вивчення документів стосовно Голодомору 1930–х років з’ясувалися цікаві деталі щодо стеження за іноземними консульствами.

Про це очільник Архіву розповів у інтерв'ю «Главкому».

За словами очільника Архіву СБУ, німецький консул збирав інформацію, щоб довести, що в Україні тоді був голод, а хліб випікали з різного сміття, у якому навіть борошна не було.

Десь у 2020–21 роках до Когута за допомогою звернулися його німецькі колеги, які вирішили видати книгу про спільні сторінки історії України та Німеччини.

«Я підказав ось цю історію про стеження. Думав підготувати їм коротку статтю про те, що німці знали про Голодомор. НКВС стежив за німецьким консульством: у цій справі величезна кількість агентурних донесень. Але потім почалося повномасштабне вторгнення рф, стало не до цього, я відклав написання тексту. І коли  повернувся до нього, виявилося, що один італійський дослідник уже написав схожу статтю, але за матеріалами німецьких фондів, які зберігаються в Німеччині», – зазначив архіваріус.

Після цього, зазначає Когут, йому довелося щось змінювати, додавати більше деталей і під час вивчення документів з’ясувалася цікава історія: у лютому 1933–го року у Києві, на вулиці Ярославів Вал, розташовувалося німецьке консульство (зараз це резиденція посла Індії).

Навпроти цього будинку, розповідає архіваріус, було поштове відділення.

У документах справи, яка проходила під кодовою назвою «Особняк» є дуже дивні деталі.

Наприклад, той факт, що дипломатичну пошту погризли щури. Чому? Свідчення про погризену пошту написано рукою, не набрано на друкарській машинці. Вочевидь, багато дослідників раніше не звертали уваги на рукописний текст.

«Та коли вчитатися у рукопис, то стає зрозуміло, чому щури прогризли пакет дипломатичної пошти», – зазначає Когут.

За словами очільника Архіву СБУ, німецький консул збирав шматочки засохлого хліба, який йому приносили німці, які жили в Україні. Він відсилав шматочки до Москви для того, щоби довести, що в Україні голод, і хліб роблять просто з різного сміття, а щури відчули цю поживу у посилці і прогризли в пакеті дипломатичної пошти дірку.

«Чекісти допитували керівника пошти. А почалося все з того, що поштарі повернули пакет консулу і сказали перепакувати, бо щури погризли. Консул написав скаргу в МЗС про те, що сталося. І почалося розслідування», – розповідає архіваріус.

Як виявилося, зазначає голова Архіву, кожен шматочок хліба був підписаний німецькою мовою. Про це стало відомо з агентурних донесень «Китаянки», яка активно спілкувалася з кухарем консула, теж китайцем.

«А саме, що консул приносив своєму кухарю шматочки хліба, щоби той розповів, з чого його зроблено. І, начебто, за словами цього кухаря–китайця, хліб був зроблений з різного непотребу, в якому й борошна не було. От така історія. З одного боку відома, але от без таких деталей, на які раніше  ніхто не звертав уваги», – підсумував Когут.  


Нагадаємо, після початку повномасштабного вторгнення московії у 2022 році визнали Голодомор геноцидом українського народу парламенти Бразилії, Ірландії, Молдови, Німеччини та Чехії, а вже у 2023-му — парламенти Болгарії, Бельгії, Франції, Ісландії, Великої Британії, Словенії, Словаччини, Хорватії, Люксембургу, Нідерландів, Вельсу, а також сенати Італії та Іспанії.

Крім того, 15 грудня 2022-го  Європейський парламент підтримав резолюцію про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом українського народу.

12 жовтня 2023-го Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію, яка, зокрема, визнає Голодомор актом геноциду, спрямованим на знищення української нації.

Водночас парламент Румунії визнав Голодомор злочином проти людства та українського народу, а парламент Австрії — «жахливим злочином».

Нещодавно Верховна Рада ухвалила заяву у зв’язку з 90-ми роковинами Голодомору 1932–1933 років в Україні, вкотре закликавши парламенти держав світу й міжнародні організації визнати Голодомор геноцидом українського народу.

Не всі країни проявляють співчуття до історичної трагедії українців. «Останній Бастіон» нагадує, що державне утворення «Ізраїль» не визнає Голодомор геноцидом українців через причетність євреїв до цієї трагедії.

Державне утворення «Ізраїль» не визнає Голодомор геноцидом проти українського народу, оскільки в Ізраїлі немає практики визнання чи невизнання будь-яких національних трагедій, окрім власної.

Держава Ізраїль не визнає Голодомор геноцидом проти українського народу, оскільки в Ізраїлі немає практики визнання чи невизнання будь-яких національних трагедій, окрім власної.

Але в самому Ізраїлі, звичайно, особливий статус має Голокост, це наша національна трагедія, зазначив  посол Ізраїлю Михайло Бродський.

Попри зневажливе ставлення, Володимир Зеленський підтримав Ізраїль у війні з Палестиною.

Ізраїль не визнає Голодомор також тому, що саме завдяки Сталіну та СРСР було створено Ізраїль у 1947 р. Після Другої світової війни, до розв'язання якої євреї були безпосередньо причетні, було створено державу Ізраїль: державу євреїв для євреїв, де вони залишаються недосяжними для міжнародних судів.

Ось чому і понині для світового єврейства та, перш за все, для Ізраїлю це — заборонена тема. На відміну від розпіареного Голокосту й відверто перебільшеної кількості жертв у 6 мільйонів.

Автор : Іван Правдін
Читайте також:
Історія
Уродженець Градизька заслужив символічне місце у серці Полтави. Дарма, що він ще до більшовиків проваджував розкуркулення українства.
11 червня, 20:31
Полтава
Одне із небагатьох міст області, де влада спільно із громадою розуміє важливість історії. Полтавським «зеленим ямщикам» явно не до того.
30 травня, 08:20
Історія
25 травня 1926 року в Парижі, на розі вулиці Расін та бульвару Сан-Мішель совєтський аґент розстріляв Симона Петлюру.
27 травня, 17:15
Полтава
У Хоролі проходить турнір з греко-римської боротьби пам'яті Героя України Олександра «Мамонта» Федорченка
25 травня, 11:55
Історія
В ЦЕНТРІ КРИМІНАЛЬНИХ РОЗБОРОК ОПИНИЛИСЯ Й УКРАЇНСЬКІ ПОЛІТВ'ЯЗНІ – «БАНДЕРІВЦІ»
07 травня, 09:48
Полтава
Нашим землякам Іллеві Василищенку, Олегу Пруцкову, Ігорю Пугачу, Антонові Левчуку та Олександру Лабунському встановлять пам'ятні дошки.
26 квітня, 06:08