Санкції проти путінських олігархів не працюють
Рейтинг мільярдерів від Forbes показав, що 37 з 55 підсанкційних путінських олігархів торік наростили статки.
Російська війна в Україні стимулювала статки низки чинних мільярдерів і створила майже два десятки нових.
Загалом у рейтинг Forbes «Мільярдери світу» 2024 року потрапили 120 росіян, яким на руку зіграли як вихід західних компаній з росії, так і безперервні обстріли українських міст
Поки російська воєнна машина знищує Україну та вбиває українців, дехто безпосередньо чи опосередковано стає багатшим завдяки війні. Очолюють список «переможців» війни росії проти України підсанкційні російські олігархи. Згідно зі звітом російських розслідувачів видання «Проект» у липні 2023-го, 81 російський магнат, серед яких 63 учасники цьогорічного рейтингу Forbes «Мільярдери світу», працював на російський військово-промисловий комплекс (ВПК). У період між 2014-м і 2023-м ця група виграла державних контрактів із російським Міністерством нападу на майже $3 млрд.
Ці мільярдери, які обслуговують армію росії, постачають метали для виробництва ракет, винищувачів і гвинтівок, доставляють пальне військовим і хімічні сполуки для вибухових пристроїв й боєприпасів. Ще є ті, хто пропонують цифрову інфраструктуру, яка дає змогу військовослужбовцям РФ залишатися на звʼязку, або керують бізнесом і будівництвом нерухомості на окупованих територіях України.
Нині у списку найбагатших людей за версією Forbes рекордна кількість росіян – 120, порівняно з 105 у 2023-му.
55 із усіх російських мільярдерів, включно з найбагатшим росіянином Вагітом Алекперовим, – під санкціями США, Великої Британії чи Євросоюзу. 37 із них за минулий рік збільшили власний капітал. Лише 24 мільярдери-росіяни збідніли у 2023-му, серед них лише девʼять підсанкційних.
Принаймні 11 російських мільярдерів частково завдячують своїм збагаченням виходу західних компаній з росії. Одним із таких став новачок рейтингу Іван Таврін, чия Kismet Capital Group купила російські активи міжнародного гіганта споживчих товарів Henkel у квітні 2023 року. Обійшлися вони Тавріну у понад $660 млн, що принаймні на 50% менше за їхню ринкову вартість.
Такий розпродаж став можливий завдяки указу владіміра путіна у грудні 2022-го, який зобовʼязує іноземні компанії, які йдуть з росії, розпродавати свої активи зі знижкою мінімум 50%. Таврін, «один з найбільших ділків росії під час війни», як його назвали в Штатах, потрапив під американські санкції у грудні.
Магнат ритейлу Владімір Мельніков і його модний бренд Gloria Jeans збагатилися завдяки тому, що росіяни змушені були перейти на місцеві бренди за відсутності іноземних.
Втім війна в Україні сприяла збагаченню не лише росіян.
Вигідною виявилася і підтримка України в її обороні власних територій. Czechoslovak Group чеського мільярдера Міхала Стрнада стала одним із найбільших постачальників зброї українській армії. А от у турецького виробника дронів Baykar двох свіжоспечених мільярдерів Сельчука і Халука Байрактарів експорт виріс завдяки тому, що їхній БПЛА Bayraktar TB2 допоміг українцям змінити хід бойових дій у 2022 році.
Проте в українських мільярдерів все йде не так добре, і їхні статки скоротилися на 19% з 2023-го. Найбагатша людина України, Рінат Ахметов, зазнав ще одного удару, коли російські сили захопили Авдіївку у лютому, залишивши від його коксового заводу самі руїни.
«Переможці війни» в Україні 2024 року
Далі Forbes наводить перелік мільярдерів, які вперше або повторно потрапили до списку «Мільярдери світу», а збагатилися вони завдяки забезпеченню однієї чи обох сторін, купівлі постраждалих від війни активів чи браку конкуренції від іноземних компаній, що втекли з Росії.
Джордж Прокопіу і родина
Власний капітал: $2,6 млрд
Джерело статків: вантажні перевезення
Країна: Греція
Статус: новачок
Грецький магнат вантажних перевезень володіє флотом танкерів, які перевозять нафту і газ. На кінець 2023 року його Dynacom Tankers була одним із найбільших перевізників російської нафти.
Іван Таврін
Власний капітал: $2,4 млрд
Джерело статків: приватний капітал
Країна: росія
Статус: новачок
Його Kismet Capital Group купила російські активи міжнародного гіганта споживчих товарів Henkel у квітні 2023-го. Обійшлися вони Тавріну у понад $660 млн, що принаймні на 50% менше за їхню ринкову вартість. Штати наклали санкції на нього і його компанію у грудні, назвавши його «одним з найбільших ділків Росії за часи незаконної російської війни в Україні».
Уго Гуссаллі Беретта і родина
Власний капітал: $2,4 млрд
Джерело статків: вогнепальна зброя
Країна: Італія
Статус: новачок
Він очолював Beretta, найстарішого виробника вогнепальної зброї у світі (засновано у 1526 році), 20 років, а у 2015-му передав управління двом синам. Виторг і прибутки виросли у 2022 році частково завдяки потужним продажам європейським арміям. Розслідування італійського видання IrpiMedia та незалежного російського сайту новин The Insider показало, що Beretta все ще експортує гвинтівки в росію через місцеву дочірню фірму. Італійська компанія не відповіла на прохання розслідувачів прокоментувати цей факт.
Константінос Мартінос і родина
Власний капітал: $2,3 млрд
Джерело статків: вантажні перевезення
Країна: Греція
Статус: новачок
Андреас Мартінос і родина
Власний капітал: $1,8 млрд
Джерело статків: вантажні перевезення
Країна: Греція
Статус: новачок
Атанасіос Мартінос і родина
Власний капітал: $1,5 млрд
Джерело статків: вантажні перевезення
Країна: Греція
Статус: новачок
Брати Андреас, Атанасіос і Константінос заснували компанію вантажних перевезень Thenamaris разом із їхньою матірʼю Атіною у 1972-му. Андреас і Атанасіос відділилися й створили кожен власні підрозділи у 1990-х: Minerva Marine (1998) і Eastern Mediterranean Maritime (1990) відповідно. Константінос, нині 71, зберіг за собою основний бізнес родини. Всі три компанії були серед найбільших у світі перевізників російської нафти у 2023-му.
Сельчук Байрактар
Власний капітал: $1,2 млрд
Джерело статків: військові дрони
Країна: Туреччина
Статус: новачок
Халук Байрактар
Власний капітал: $1,1 млрд
Джерело статків: військові дрони
Країна: Туреччина
Статус: новачок
Брати Халук і Сельчук, зять турецького президента Раджепа Ердогана, керують виробником безпілотників. Їхній найпопулярніший продукт, Bayraktar TB2, українські війська настільки успішно використовують у війні проти Росії, що про нього написали популярну пісню.
Владімір Фартушняк
Власний капітал: $1,8 млрд
Джерело статків: ритейл
Країна: росія
Статус: новачок
Ніколай Фартушняк
Власний капітал: $1,5 млрд
Джерело статків: ритейл
Країна: росія
Статус: новачок
Александр Міхальскій
Власний капітал: $1,3 млрд
Джерело статків: ритейл
Країна: росія
Статус: новачок
Брати Ніколай і Владімір Фартушняки заснували ритейлера спорттоварів Sportmaster у 1992-му, а нині володіють ним спільно з новоспеченим мільярдером Алєксандром Міхальскім. У компанії понад 500 магазинів у Білорусі, Китаї, Казахстані та росії, в яких продажі виросли після того, як міжнародні гіганти типу Nike й Adidas пішли з росії у 2022-му.
Владімір Мельніков
Власний капітал: $1,7 млрд
Джерело статків: мода
Країна: росія
Статус: новачок
Мельніков заснував московську Gloria Jeans у 1988-му, а пізніше почав шити одяг для західних брендів, серед яких Levi’s і H&M. Сьогодні Gloria Jeans – один із найбільших ритейлерів швидкої моди в росії, в якого є понад 700 магазинів у росії, Білорусі та Казахстані. За останні два роки продажі виросли на 28%, до $875 млн, частково завдяки тому, що іноземні конкуренти H&M і Zara закрили свої 648 магазинів у росії через війну.
Ігор Яковлєв
Власний капітал: $1,4 млрд
Джерело статків: магазини побутової техніки
Країна: росія
Статус: повернення в список
Колишній магнат побутової техніки повернувся до списку найбагатших Forbes вперше з 2008-го завдяки мережі магазинів одягу Kari. Нове дітище російського мільярдера теж виграло від виходу іноземних брендів з росії.
Дмітрій Алексєєв
Власний капітал: $1,3 млрд
Джерело статків: ритейл
Країна: росія
Статус: новачок
Юрій Карпцов
Власний капітал: $1,3 млрд
Джерело статків: ритейл
Країна: росія
Статус: новачок
Алексєєв і Карпцов спільно володіють DNS, найбільшим у росії ритейлером споживчої електроніки. Російське незалежне видання «Проект» повідомило, що у цієї мережі є магазини в окупованому Криму, перший із яких було відкрито у 2014-му. Крім того, Atlas, яка належить Алексєєву, між жовтнем і груднем 2022 року імпортувала в росію чипів на $2,5 млн від AMD та Intel через компанію у Гонконгу. Про це повідомило видання Nikkei.
Арсен Каноков
Власний капітал: $1,2 млрд
Джерело статків: нерухомість
Країна: росія
Статус: новачок
Конокову належить великий портфель нерухомості у росії, а також він взяв участь у поглинанні колишніх закладів McDonaldʼs і Starbucks після того, як американські мережі вийшли з російського ринку. Бізнесмен входить до Ради Федерації, верхньої палати російського парламенту, з 2014-го. Він та його 168 колег по законодавчій гілці влади потрапили під санкції США у вересні 2022 року.
Владіслав Свіблов
Власний капітал: $1,1
Джерело статків: видобування корисних копалин
Країна: росія
Статус: новачок
Олігарх купив російські активи канадської Kinross Gold у червні 2022-го за $340 млн. Це значно менше справедливої вартості, яку російська преса оцінила на рівні $1,5 млрд. Свіблов під санкціями США з грудня.
Деніс Фролов
Власний капітал: $1 млрд
Джерело статків: IT
Країна: росія
Статус: новачок
Astra Group Фролова вийшла на Московську фондову біржу у жовтні, успішно зібравши $36 млн. Виторг компанії, яка надає російському уряду й армії критичну цифрову інфраструктуру, підстрибнув на 39% – до $106 млн у 2023-му. Astra також на руку те, що такі компанії, як Microsoft, поставили на паузу надання послуг у росії.
Ігор Кудряшкін
Власний капітал: $1 млрд
Джерело статків: металургія
Країна: росія
Статус: повернення
Після двох років поза списком мільярдерів Кудряшкін повернувся до рейтингу цього року завдяки своїй частці в Ural Mining Metallurgical Company (UMMC). Провідний російський виробник біржових товарів, таких як мідь, цинк, вугілля і золото. UMMC, яку заснував інший мільярдер Іскандер Махмудов, постачає ці товари кільком російським виробникам зброї, повідомляє «Проект». Британія наклала санкції на Кудряшкіна в лютому саме через його причетність до UMMC.
Андрей Кузяєв
Власний капітал: $1 млрд
Джерело статків: телекомунікації, нафтові послуги, нерухомість
Країна: росія
Статус: повернення
Кузяєв повернувся в рейтинг найбагатших у 2024-му після 10-річної відсутності. Його Luch Capital, раніше Perm Financial Industrial Group, до переїзду компанії з Кіпру в росію, володіє другим найбільшим провайдером інтернету в росії ER-Telecom Holding. Згідно з «Проектом», компанії Кузяєва надають телекомунікаційне обладнання фірмам, які працюють із російським міністром оборони та іншим правоохоронним органом.
Сергей Шишкарьов
Власний капітал: $1 млрд
Джерело статків: транспорт
Країна: росія
Статус: новачок
Шишкарьов – засновник Delo Group, однієї з найбільших транспортних і логістичних фірм росії. У лютому його компанія купила 25% зернового терміналу KSK, які належали американському агрогіганту Cargill. Таким чином Delo отримала 100% контролю над найбільшим у росії глибоководним зерновим терміналом.
Джерело: Forbes