Смерть президента Ірану: випадковість чи змова?

СВІТ
21 травня, 08:18
Смерть президента Ірану: випадковість чи змова?
Фото: Kavkaz Center

Аятола Ібрагім Раїсі у політичному плані був цілковито декоративною фігурою. Натомість у релігійному становив небезпеку конкурентам.

Іранський режим нарешті офіційно підтвердив загибель 64-річного президента та інших урядовців, які супроводжували його під час візиту до Азербайджану. Ібрагім Раїсі, чиї руки по  шию в українській (і не тільки) крові, відлетів на гвинтокрилі до пекла.

Раптова смерть під час туману у гірських районах Ірану негайно породила різні версії та конспірологічні теорії змови. У пресі найчастіше обігруються варіанти причетності Ізраїлю, США та Азербайджану, хоча за офіційною версією гвинтокрил із президентом зазнав катастрофи через погані погодні умови.

Однак ця заява ніяк не вплинула на численні коментарі та версії змови проти іранського президента. Так, азербайджанський політолог Салег Кямрані виклав свій погляд на шпальтах турецького видання GDH, звернувши увагу на 2 важливі моменти:

  • по-перше, Раїсі спочатку планував політ до Азербайджану з Парсабадського району і мав намір зустрітися із президентом Ільгамом Алієвим, проте цей план раптово було скасовано;
  • по-друге, політ був дозволений у дуже суворій гірсько-лісистій місцевості, неподалік замку Бабéк, над селом Дізмáр, погодні умови у цій місцевості завжди були складними для польотів.

Знаючи ці умови, чому дозволили польоти звідти — це справді запитання, на яке у Тегерані свідомо не дають відповіді. На думку Салега Кямрані, ця ситуація збільшує ймовірність «внутрішнього сліду» у загибелі президента Ірану:

«Переконаний, що причетність Ізраїлю чи Азербайджан до загибелі Раїсі є вкрай малоймовірною. Головне питання, яке виникає в ситуації, яка склалася, полягає в тому, що це може бути частиною системного конфлікту всередині самого Ірану, зміни влади та підготовки до майбутніх подій».

Салек Кямрані не виключає, що іранська «глибина держава» (а це аятоли та бойовики із лав Корпусу вартових ісламської революції — прим. ред.) з якоїсь причини могла усунути Раїсі. Президента розглядали наступником чинного духовного лідера країни (рахбара) аятоли Алі Хаменеї.

Своєю чергою, турецька преса також не виключає варіант диверсії, але в більшості публікацій робляться натяки на зовнішній слід. Так газета Türkiye зауважує, що під час зустрічі з Алієвим Раїсі повідомив, що «вороги не хочуть, щоби лідери Ірану та Азербайджану зустрічалися» і це на думку видання, змушує задуматися про те, що аварія була саботажем.

Деякі турецькі та азербайджанські коментатори стверджують, що Раїсі був прихильником налагодження партнерських відносин з Анкарою та Баку. Проти цього виступає командування КВІР, яке своєю чергою, перебуває у тісних відносинах із Францією та росією.

Натомість низка західних коментаторів звертає увагу на те, що Раїсі був основним лобістом постачання РФ дронів-камікадзе. Завдяки померлому президенту Ірану на наші зі вами голови летіли й третій рік поспіль летять трикляті «Шахеди».

Крім того, Раїсі входить до когорти крайніх консерваторів шиїтської гілки ісламу й активно впливав на посилення контролю за іранським суспільством з боку клерикалів. До того, як стати президентом Ірану у 2021 році, — обіймав посаду заступника голови Вищого шиїтського суду протягом 10 років, згодом був генеральним прокурором, який «полював на відьом».

«Душа Раїсі ніколи не буде спочивати у світі, тому що він убив дітей моєї батьківщини. Він був убивцею, який наказав вбити багатьох дітей в Ірані. Душа мого брата упокоїться зі світом тільки тоді, коли такі, як Раїсі, постануть перед судом. А доти ми віримо у Бога», — прокоментував подію відомий іранський письменник-дисидент Салман Рушді.

Тим часом як раніше інформувала медіаагенція «Останній Бастіон», що вісь зла Пекін-Москва-Тегеран продовжує штовхати світ у нове пекло планетарного конфлікту. У Вашинґтоні намагаються стримано мовчати.

Читайте також:
Новини
Президент США заявив, що не очікує підписання угоди про припинення вогню у Секторі Гази в найближчому майбутньому.
вчора, 10:26
Світ
Ізраїльський режим спорудив у пустелі спеціальну катівню для підозрюваних у тероризмі жителів Ґази. До них застосовують нацистські тортури.
11 червня, 12:35
Новини
Всі мусульманські країни повинні об'єднатися заради спільної мети. Вона полягає у «розв'язанні остаточного питання з ізраїльським режимом».
31 травня, 08:29
Світ
Чим довше триває воєнна операція у Ґазі, тим більше з'являється правди про наміри сіоністів. Винищення палестинців планувалося давно.
27 травня, 12:34
Світ
Міжнародно визнана влада найбіднішої арабської країни оголосила про домовленості до річниці об'єднання. Іранські маріонетки поки мовчать.
23 травня, 08:20
Світ
Відомий американський єврей, який заснував соціальну мережу «Facebook», активно залучений у війну за Ґазу. Він співпрацює із ЦАХАЛ і МОССАД.
21 травня, 12:27