Сьогодні день пам'яті відомого європейського боксера «ВІЛЛІ», який воював в УПА

ІСТОРІЯ
30 квітня, 15:33
О. Хома (в центрі кадру) на медогляді перед поєдинками чемпіонату Польщі (Познань, 1935 р.)
О. Хома (в центрі кадру) на медогляді перед поєдинками чемпіонату Польщі (Познань, 1935 р.)
Фото: Фейсбук

Після акції «Вісла» Осип Хома («ВІЛЛІ») восени 1947 р. із рейдовою повстанською групою перейшов у американську зону Німеччини.

Сьогодні день пам'яті боксера ОСИПА ХОМИ «ВІЛЛІ» (1917, Відень - 30 квітня 1958, Нью-Мілфорд, США), який став одним із найкращих боксерів Європи перед Другою світовою війною. Він цілком міг стати і чемпіоном світу, однак став вояком УПА…

Про звитяги українського боксера, який народився в Австрії, жив в Польщі, а помер в США згадують українські діаспоряни. 

Народжений в австрійській столиці, Осип Хома зростав у Станіславові (сучасний Івано-Франківськ). Найбільше йому подобалися подорожі і бокс. Маючи гарні фізичні дані, високий зріст, хлопець швидко переміг всіх, кого міг, у дворових поєдинках.

Він волів займатися боксом професійно, та батьки були категорично проти.

Він волів займатися боксом професійно, та батьки були категорично проти. Тому  в 1932 році 15-річний Осип прийняв перше справді доленосне рішення в житті -  втік з дому та оселився в Польщі, у місті Гдиня.

Сьогодні день пам'яті відомого європейського боксера «ВІЛЛІ», який воював в УПА_1

Осип Хома ("Віллі"), один із кращих боксерів довоєнної Європи

Так почалася його успішна кар'єра у спорті. Здобуваючи перемогу за перемогою, він ставав усе відомішим. До бою з ним зголошувалися чемпіони, зокрема Осип Хома переміг двічі чемпіона Польщі у всіх вагових категоріях Станіслава Пілата. Це відкрило йому шлях до польської боксерської збірної та до європейських рингів. Невдовзі Хома став одним із найкращих боксерів Європи.

В одному з поєдинків він переміг олімпійського чемпіона - німця Герберта Рунге. 

В цей доля дала йому можливість реалізувати свою другу мрію - про подорожі. Осипа мобілізували на службу у військово-морський флот Польщі, звідки він перевівся у торговий флот. На торговому судні він 48 разів перетинав Атлантику, побував у Індії, Північній і Південній Америках, на о.Шпіцберген, низці тропічних країн.

Серед іншого під час праці в торговому флоті боксер 24 рази відвідав Нью-Йорк, де під час тривалих заходів у порт міг брати участь в аматорських поєдинках з боксу.

Українського боксера взявся тренувати колишній чемпіон світу Бенні Леонард, легенда-легковаговик, який за свою кар'єру провів понад 200 боїв.

Зрештою в Нью-Йорку відбувся і його вихід на ринг як професійного боксера, що завершився перемогою українця над американським боксером чеського походження Гавлічеком. Осипа Хому помітив власник промоутерської компанії «Стенлі Гімнезіум» Гудмен і уклав з ним контракт, почалися тренування з ексчемпіоном світу Бенні Леонардом і попереду замайоріла суперуспішна кар'єра на професійній арені.

Майбутню велику кар'єру зламала війна

Однак, повернувшись до Польщі, аби завершити всі свої справи перед остаточним переїздом до США, Осип Хома був мобілізований до війська через напад нацистської Німеччини на Польщу. В ході одного з боїв він потрапив до полону, а звідти - до німецького концтабору. Та завдяки боксу здобув волю - німці його звільнили.

ВІЛЛІ боксував в німецькому концтаборі, завдяки чому здобув волю.

Осип встановив контакти з ОУН, спершу був кур'єром, а в 1943 р. вступив до дивізії «Галичина», став артилеристом і в червні 1944 р. знову потрапив в полон  і концтабір - тепер радянський.

Дивом у 1945 р. Осипу Хомі вдалося добився репатріації до Польщі як її громадянину. Але звідти він знову повертається в Україну, на Лемківщину, де воювала УПА, та приєднався у 1946 р. до сотні «Ударники» Степана Стебельського «Хріна».

В 1946 році Осип Хома приєднався до легендарного відділу УПА 

Йому доручили керувати сотнею під псевдо «Боксер». Згодом він став бунчужним сотні в старшинському ранзі поручника. Його товариші запам'ятали його як досвідченого вправного артилериста, великого, дужого, босого (на його 45-й розмір було важко знайти взуття), з гарним почуттям гумору і готового розповісти низку цікавих історій про свої в подорожі.

Сьогодні день пам'яті відомого європейського боксера «ВІЛЛІ», який воював в УПА_2

Відділ УПА. 1946 р. Зліва направо у другому ряді: повстанець "Яким" та бунчужний сотні "Хріна" Осип Хома - "Боксер"

Після акції «Вісла» Боксер не перейшов із сотнею на територію УРСР, а залишився на Лемківщині,  і зрештою восени 1947 р. із рейдовою повстанською групою перейшов у американську зону Німеччини. Тут, у таборі для переміщених осіб в Міттенвальді, Осип Хома повернувся до боксу - тепер як тренер: тренував українську табірну збірну, брав участь у національних змаганнях на першість переміщених осіб у Вюрцбурзі в 1948 р.

Водночас про повернення на ринг самого Осипа Хоми вже не йшлося: за майже десять років багато змінилося у світовому боксі, та й сам Боксер вже втратив форму, набув проблеми зі здоров'ям за роки війни.

У 1951 році Осип Хома емігрував до США, одружився, у нього народилася донька Тамара. Здавалося, що попереду нове ще довге життя. Але доля відміряла йому лише 41 рік: не витримавши операцію, він помер 30 квітня 1958 року у шпиталі.

Але він до цього часу залишається свого роду легендою.

Читайте також:
Діяльність СУМу заснованого в 1925 році відновили в екзилі ОУНівці.
25 квітня, 12:50
В цей день тодішній президент Петро Порошенко підписав указ про створення Бюро.
16 квітня, 16:00
Лемик вбив представника консульства СРСР в помсту за Голодомор, а загинув від рук гестапо на Полтавщині.
04 квітня, 18:26
"Україна для українців! Отже, вигонь звідусіль з України чужинців-гнобителів".
31 березня, 22:12
Попри залякування і репресії з боку Лукашенківського режиму громадяни Білорусі стихійно відзначають національне свято — День волі.
25 березня, 12:44
У ніч проти 11 березня 2011 року японську префектуру Фукусіма спіткала найбільша у світі потрійна катастрофа.
11 березня, 08:08