Спекуляції на темі кількості заморених голодом українців вигідні Кремлю

ІСТОРІЯ
11.12.2021, 15:26
Спекуляції на темі кількості заморених голодом українців вигідні Кремлю
Фото: Google

Найточніші статистичні дані про число жертв Голодоморів можна знайти у працях дослідників Джеймса Мейса і Станіслава Кульчицького.

Про це на своїй сторінці у Facebook пише кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України Геннадій Єфіменко.

За його словами, тісна співпраця двох вказаних дослідників Голодомору-геноциду почалася на тлі "перебудови" в СССР та дала свої плоди, які дехто, на догоду політичній кон'юнктурі, відверто спотворює.

«Джеймс Мейс у квітні 1988 році писав про недавно опубліковану статтю тоді ще, зрозуміло, совєцького професора Станіслава Кульчицького, що вона є великим зсувом в офіційній совєцькій позиції щодо Голоду 1932-1933 років, який після аналізу нових, недоступних раніше джерел сумнівів у тому, був визнаний жахливішим за масштабами від Голоду 1921-1923 років. Що ні в Кульчицького, ні в інших дослідників більше ніколи не виникало сумнівів.

У брошурі "1933: трагедія голоду" 1989 року, вже виходячи з полону "марксистсько-ленінської" історіографії, але ще не маючи доступу до результатів перепису 1937 року і майже не маючи результатів перепису 1939-го, Станіслав Кульчицький писав, що від голоду 1933 року найбільше постраждала Україна. Написав він і про і величезні  втрати – 3 мільйони 531 тисяча осіб. Методика оцінок втрат базувалася тоді на  хиткому підґрунті – на прогнозних показниках зі статті демографа Арсена Хоменка 1927 року. Власне, використовували ті джерела, доступ до яких був. 

Уже за 2 роки, після відкриття архівів з результатами перепису 1937 року, Кульчицький  відмовився від тієї методики оцінки втрат. Відтоді в оцінці втрат він завжди спирався на реально зафіксовані цифри (перепису, поточного обліку населення тощо). З 2010-х, коли питання про втрати було ретельно досліджено демографами, вчений завжди підкреслює, що підрахунок втрат – їхня прерогатива. Адже саме вони є фахівцями з питання підрахунку населення, в тому числі та втрат», – стверджує Геннадій Єфіменко.

Спекуляції на темі кількості заморених голодом українців вигідні Кремлю_1

Вітчизняний історик запевняє, що сучасні ревізіоністи Голодомору 1932-1933 років, зокрема представники української діаспори, вирішили відмовитися від загальноприйнятих і вже усталених розрахунків фахівців.

«Цифри втрат їх не задовольнили. Як аргументи – новітні ревізіоністи знову почали використовувати прогнозні показники того ж таки Хоменка, але зроблені вже не в 1927, а в 1932 році. Тобто в період комуністичного штурму і заборони інформування демографів про поточні результати обліку населення. Тоді для  "стартових" (тепер вже на 1931-1932 рік) цифр бралася не реальна кількість населення, а така, яка мала б бути, якби приріст населення був таким же високим, як і в 1924-1927 роках. Тобто прогнозні  показники Хоменка у 1932 базувалися не на практиці, а на владній ідеології.

Але це не все. Мешканка США Вікторія Малко, переказуючи уривок із брошури Кульчицького, написала таке: "У цьому памфлеті автор запропонував свою формулу і зробив висновок, що від голоду в Україні померло ЛИШЕ 3,5 мільйона осіб". Зі скану видно, що там "ЛИШЕ" і близько немає. Адже 3,5 млн – це страхітливо велика цифра втрат. Трагедія мільйонів вбитих людей. Але не для пані Вікторії Малко. Їй ця цифра не видається великою, бо це саме  і тільки ВОНА пише про "ЛИШЕ 3,5 млн". Не думав, що у 2021 році таке можливе. Блюзнірство вищої міри», – підсумував свій допис історик Геннадій Єфіменко.

Між тим, як уже інформував "Останній Бастіон", на сайті Президента України з'явилася петиція щодо кримінальної відповідальності за заперечення Голодомору.

Спекуляції на темі кількості заморених голодом українців вигідні Кремлю_3
Читайте також:
Полтава
Нашим землякам Іллеві Василищенку, Олегу Пруцкову, Ігорю Пугачу, Антонові Левчуку та Олександру Лабунському встановлять пам'ятні дошки.
вчора, 06:08
Полтава
Вшанування пам'яті захисників важливе для плекання патріотизму у прийдешніх поколінь. Люди мають знати імена тих, хто поліг за нашу свободу.
15 квітня, 19:17
Війна
Він став першим українським воїном, який загинув у російсько-українській війні.
13 квітня, 08:50
Життя
Мирне співіснування — коли кожен удосконалюються на благо людства. При цьому не шукає винних, вміючи розуміти сприйняття світу іншими.
11 березня, 19:13
Полтава
Після проведеного громадського обговорення депутати міської ради ухвалили рішення про перейменування вулиць. Списки додаються.
10 березня, 10:24
Війна
Володимир Зеленський був проклятий його батьком за те, що убив Ярослава Журавля шляхом відмови йому в порятунку
09 березня, 11:00