Справою «Онуру» буде займатися суд, що знаходиться на вотчині одного з розкрадачів надр

29.11.2019, 12:05
Слідчий Олег Лагута (ліворуч)
Слідчий Олег Лагута (ліворуч)

Справа щодо полтавських поліцейських, які протидіяли розкраданню надр, передана до Хорольського районного суду Полтавської області. Подальшу долю слідчих буде вирішувати суддя Миркушіна Наталія Станіславівна.

Ще 5 листопада на сайті ДБР була опублікована інформація про передачу до суду обвинувального акту щодо двох слідчих Головного управління Національної поліції в Полтавській області. Їм інкримінують незаконне затримання (ч. 1 ст. 371 ККУ) та внесення до офіційних документів неправдивих відомостей (ч. 1 ст. 366 ККУ). Полтавські слідчі розслідували справу незаконного видобутку корисних копалин для турецької будівельної фірми «Онур» за участі держпідприємства «Шовкорадгосп "Хорольський"». Проте сміливість і принциповість обійшлася їм дорого – проти них почався тиск із боку Генпрокуратури та ДБР.

Нагадаємо, що порушене проти слідчих кримінальне провадження встигло відзначитися рядом процесуальних порушень, які демонстрували заангажованість ДБР та Генпрокуратури.

На початку серпня у співробітників поліції було проведено обшуки. Представники ДБР діяли з порушенням норм кримінально-процесуального законодавства, зокрема почали обшук лише з одним понятим. Також вони перешкоджали діяльності журналістів, що прибули на місце події. У зв’язку з цим один із поліцейських, на яких здійснюється тиск, Олег Лагута, намагався відсторонити слідчого ДБР Владислава Мішуровського від справи через суд. Але суддя Ганна Андрієнко, зазнавши погроз від представника Генпрокуратури Дениса Ковіна, не задовольнила відповідний позов.

Слідчий ДБР Владислав Мішуровський
Слідчий ДБР Владислав Мішуровський

undefined

Прелюдією до тиску на слідчих стало відбілювання самих зловмисників. 30 січня 2019 року колегія суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Полтавського апеляційного суду закрила кримінальне провадження щодо засновника ТОВ «Захід-Інвест Груп» Котова Дениса Євгеновича, виконуючого обов’язки директора ДП «Шовкорадгосп "Хорольський"» Шевчуги Віталія Миколайовича та посадових осіб турецької компанії «Онур» стосовно розкрадання корисних копалин, в ході якого державі було завдано збитків на суму 243 мільйони 729 тисяч гривень.

Можливість об’єктивного розгляду у Хорольському районному суді справи, порушеної проти полтавських слідчих, викликає великі сумніви. Саме суддями Хорольського районного суду Полтавської області, в тому числі Миркушіною Н.С., упродовж 2017-2018 років розглядалися клопотання слідчих поліції про арешт спецтехніки, яку вилучили в незаконному кар’єрі в с. Коломійцеве Озеро Хорольського району, і за допомогою якої здійснювався незаконний видобуток корисних копалин. Клопотання так і не були задоволені.

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

undefined

Існують і інші причини сумніватися в об’єктивності та незаангажованості Хорольського районного суду. Один із фігурантів розкрадання надр, директор ДП «Шовкрадгосп "Хорольський"» Шевчуга Віталій Миколайович, проживає в  Хоролі і впродовж тривалого часу займав високі посади в міліції, навіть обіймав посаду начальника Хорольського РВ УМВС України в Полтавській області. Крім того він був головою Хорольської районної державної адміністрації. Все це вимагало співпраці з Хорольським районним судом та спілкування з його суддями.

Отож існують побоювання, що Хорольський суд не буде зважати на замовний характер справи та численні процесуальні порушення – не кажучи вже про «біографічні деталі» представників ДБР та Генпрокуратури, які захищають інтереси «Онуру».

Так, згадуваний слідчий ДБР Владислав Мішуровський сам став фігурантом ряду кримінальних проваджень, які розслідує Національне антикорупційне бюро України.

Прокурор Генеральної прокуратури України Ковін Денис, «пташка часів Віктора Пшонки», що входив до «департаменту Грановського», 23 жовтня під час проходження іспиту у формі анонімного тестування на знання та вміння у застосуванні закону в рамках атестації прокурорів ГПУ, не набрав необхідну кількість балів, внаслідок чого підлягає звільненню, що свідчить про рівень його компетентності.

Також не слід оминати увагою слідчого ТУ ДБР, розташованого в м. Полтаві, Білоусова Артема, який вів розслідування відносно слідчих поліції. Відносно нього Національне антикорупційне бюро України здійснює досудове розслідування за ч. 2 ст. 365 та ч. 1 ст. 371 КК України

З наявної в Єдиному реєстрі судових рішень інформації та інформації, що надійшла до редакції від власних джерел, стало відомо, що слідчий ДБР Білоусов Артем, притягуючи слідчих поліції до кримінальної відповідальності за нібито незаконне затримання фігурантів розкрадання корисних копалин, скоріш за все сам незаконно затримав одного з жителів Чутівського району Полтавської області, не склавши навіть протоколу затримання, та протримав його в приміщенні ДБР упродовж всієї ночі.

Також відомо, що 25 вересня 2019 року Генеральний прокурор Руслан Рябошапка підписав наказ про звільнення з посади заступника Генерального прокурора Ю. Столярчука, який направив скаргу до Вищої ради правосуддя з метою позбавлення суддівської мантії судді Октябрського районного суду м. Полтави Ганни Андрієнко, яка у свою чергу повідомляла про тиск на неї з метою прийняття рішень, які влаштовували б слідчих ДБР та прокурорів ГПУ.

Усі ці обставини повинні бути врахованими суддею Хорольського районного суду. Але, коли у справі замішані великі кошти, формула «повинні» часто не працює.

вибір редакції
Читайте також:
Кримінал
Суд конфіскував Mercedes, вартістю майже 5,7 мільйона гривень, яким користувався посадовець міграційної служби.
вчора, 18:33
Кримінал
Рахунок Олександр Крупа використовував для отримання зарплати. Приблизно 900 тис. грн з 2022 по 2024 роки.
вчора, 17:17
Кримінал
Поліція проводить слідчі дії у справі про зловживання посадових осіб із міжнародними пасажирськими перевезеннями.
вчора, 10:07
Війна
Будівництво фортифікацій на Дніпропетровщині активізувалось лише 2 місяці тому і воно ще не завершено
10 грудня, 17:26
Політика
ДОТ Жумаділова замість економії накупив для ЗСУ сухпайки дорожче на 25%, ніж та сама їжа в Нацгвардії та ГУР.
10 грудня, 17:25
Опінії
Найголовнішу українську євроінтеграторку судитимуть по обвинуваченню в розкраданні коштів державного бюджету
10 грудня, 15:02