TF-X/MMU: майбутній турецький винищувач п’ятого покоління набуває форми

СВІТ
09.01.2023, 14:37
TF-X/MMU: майбутній турецький винищувач п’ятого покоління набуває форми

Турецький бойовий літак (MMU/TF-X) здійснить свій перший політ наприкінці 2023 року, тобто на два роки раніше запланованої дати

Туреччина досягає значного прогресу в розробці власного винищувача п'ятого покоління, проекту TF-X або MMU, призначеного для заміни F-16 її ВПС у 2030/35 роках.

Турецьке оборонне агентство опублікувало в своїх соціальних мережах зображення, на якому показано ступінь прогресу підготовки першого прототипу, який повинен зійти з конвеєра і вийти на ринок 18 березня цього року.

Перший прототип турецького винищувача п'ятого покоління знаходиться на конвеєрі остаточного складання, де нещодавно його оснастили двигунами GE F110 (виробляються в Туреччині за ліцензією), а для зниження його радіолокаційної помітності нанесли покриття RAM.

Дизайн і особливості

Майбутній національний бойовий літак (MMU за турецькою абревіатурою), або також відомий як проект TF-X, буде літаком 5-го покоління стелс-проекту.

Це буде багатоцільовий винищувач, який, незважаючи на те, що розроблений з акцентом на місії повітря-повітря, також зможе виконувати місії повітря-поверхня.

TF-X/MMU: майбутній турецький винищувач п’ятого покоління набуває форми_1

На відміну від F-16, який він має замінити, майбутній MMU є літаком з двома двигунами, який повинен мати можливість літати в суперкрейсерському режимі (малі надзвукові швидкості, без використання форсажної системи).

Перші прототипи використовуватимуть ті ж двигуни General Electric, які компанія TUSAS збирає для винищувачів F-16 Block 50.

Ведеться робота над двигуном для винищувачів нового покоління, для оснащення TF-X, щоб повністю розкрити його потенціал. Не виключено втручання іноземного партнера (наприклад, Rolls Royce або General Electric) для надання технічної допомоги, оскільки технологія двигунів для сучасних винищувачів є однією з найскладніших для освоєння, і небагатьом країнам це вдалося.

Майбутній TF-X буде інтегрувати радар AESA, оптико-електронне обладнання, системи радіоелектронної боротьби, скляну кабіну та озброєння турецької розробки.

Пілоту допомагатимуть алгоритми навчання та штучний інтелект. Іншим значним досягненням є те, що частини його аероструктури будуть виготовлені на величезних електронно-променевих металевих 3D-принтерах.

Розклад програми

Перший політ TF-X/MMU било заплановано на кінець 2025 або початок 2026 року. Turkish Aerospace Industries (TAI)  мало виготовити три прототипи Block 0 до 2026 року та один прототип Block I до 2029 року.

Наразі відомо, що турецький бойовий літак (MMU/TF-X) здійснить свій перший політ наприкінці 2023 року, тобто на два роки раніше запланованої дати.

Як і у випадку з південнокорейським KF -21 за програмою Boramae, перший літак належатиме до покоління 4,5, і оскільки відповідні технології, такі як нові двигуни, будуть розроблені, турецький винищувач зможе вписатися в літаки 5-го покоління, такі як F-35, починаючи з Блоку 1.

TF-X/MMU: майбутній турецький винищувач п’ятого покоління набуває форми_3

Військово-повітряні сили Туреччини (Türk Hava Kuvvetleri) планують отримати перші 10 винищувачів MMU Block 1 між 2030 і 2033 роками.

Починаючи з 2034 року TAI має почати серійне виробництво цього та більш досконалих блоків, щоб досягти мети заміни F-16 (деякі з них модернізуються за місцевою технологією в рамках програми ÖZGÜR).

Майбутній турецький винищувач 5-го покоління повинен залишатися на озброєнні до 2070 року.

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що Великобританія, Італія та Японія об’єдналися для створення нового винищувача.

Натомість Володимир Оманський продовжує просити гроші, ППО, ПРО, танки, літаки, артилерію і т.д. у наших іноземних партнерів.

Чомусь не чути коментарів найвеличнішого лідора Всесвіту Володимира Оманського відносно дат льотних випробувань винищувачів українського виробництва.

Водночас Володимир Оманський та його команда виділяють мільярди на телемарафони та ремонти і утримання доріг. Ці гроші, в рамках "Великого крадівництва", розподіляються серед "незламних корупціонерів" з банкової та друзів Володимира Оманського.

Читайте також:
Війна
Також він підтвердив навчання українських пілотів на F-16 у Фетешті. Очікується, що підготовка пілотів F-16 завершиться наприкінці року.
18 березня, 16:53
Світ
Northrop Grumman називає B-21 Raider першим у світі літаком шостого покоління.
11.11.2023, 12:34
Світ
Один безпілотник XQ-58A Valkyrie обійдеться у $3 млн за одиницю.
02.09.2023, 06:43
Війна
Можливо існує доволі проста, але критично важлива причина того, чому у Повітряних силах дійсно дуже зацікавлені у Gripen
30.08.2023, 10:35
Війна
Україна може отримати винищувачі F-16 ближче до кінця поточного року.
21.07.2023, 15:05