The Washington Post: російські кібератаки – це теж воєнні злочини

ВІЙНА
12.01.2023, 15:03
The Washington Post: російські кібератаки – це теж воєнні злочини
Фото: Twitter

Зволікання з перемогою над агресором у всіх напрямках дуже дорого коштуватиме всьому світові. Україна потребує всеосяжної допомоги!

Як стверджують журналісти авторитетного американського видання "The Washington Post", влада України в останні місяці надала Міжнародному кримінальному суду інформацію про численні російські кібератаки. Київ сподівається на розслідування їх як воєнних злочинів, передає медіаагенція "Останній Бастіон".

Це один із перших реальних шансів перевірити, чи вписуються кібератаки в ті норми, що регулюють війну. Лютневе вторгнення Росії в Україну, мабуть, найпомітніший світовий конфлікт на сьогодні, де скоординовані спільні фізичні та кібернапади – звична справа.

«Коли ми спостерігаємо за ситуацією у кіберпросторі, ми помічаємо певну координацію між кінетичними ударами та кібератаками. І, оскільки більшість кінетичних атак організовуються проти мирних жителів – бувши прямим актом воєнного злочину, – допоміжні дії в кібернетичному просторі можна розглядати як воєнні злочини», – розповів провідний український спеціаліст з кібербезпеки Віктор Жора кореспонденту Шенону Ван Сенту із видання "Politico".

Минулої весни група дослідників прав людини та юристів із Центру прав людини Каліфорнійського університету в Школі права Берклі також закликала Офіс прокурора Міжнародного кримінального суду розглянути переслідування як воєнних злочинців хакерів російського уряду "Sandworm". Вони ж бо здійснили масштабні атаки проти України.

Показово, але Міжнародний кримінальний суд не відповів на запит про коментар. Однак директор із технологій, права та політики Центру прав людини Ліндсі Фріман прокоментувала ситуацію пресі, заявивши, що «прокуратура наразі розглядає поданий запит».

Чи може це статися? Існує консенсус серед юридичних і військових експертів, що кібератаки принаймні теоретично можуть кваліфікуватися як воєнні злочини згідно з Римським статутом, договором, який лежить в основі діяльності Міжнародного кримінального суду.

«Суд вже розслідує воєнні злочини Росії проти України. На сьогодні Україна – це велике місце злочину», – заявив головний прокурор суду Карім Хан.

Україна не є учасницею Римського статуту, але визнала його юрисдикцію після анексії Криму Росією. Хакери з угруповання "Sandworm" у 2015 році атакували енергомережу України, залишивши сотні тисяч людей без світла на години.

Російські хакери атакували критично важливу інфраструктуру України. Причому Віктор Жора вказав конкретно на атаки на групу ДТЕК, найбільший приватний енергетичний конгломерат України.

«Але є причини, через які переслідувати кібератаку як воєнний злочин було б складно. Щоби вважатися воєнним злочином, дія має бути повністю спрямована проти цивільних осіб без будь-якої реальної можливості військової переваги. Російський аргумент буде таким: послаблюючи їхню економіку, ми збільшуємо ймовірність того, що вони вимагатимуть миру, і це є значною військовою перевагою», – наголошує колишній співробітник корпорації "DHS" Пол Розенцвайґ, який доєднався до законодавчої ініціативи з кібербезпеки в Університеті Джорджа Вашинґтона.

Він також додав, що Україна може пред'явити вагоміші претензії, якщо російські напади будуть спрямовані на лікарні чи очисні споруди в містах, які не знаходяться поблизу лінії фронту. Крім того, руки суду повні явних воєнних злочинів, від звинувачень у вбивствах цивільного населення до тортур і зґвалтувань жінок і дітей.

«Націлювання Росії на енергетичну мережу – це антигуманний напад на цивільне населення, особливо взимку в холодну погоду. Аби стверджувати, що виведення з експлуатації електростанції було кроком для отримання військової переваги, Росія мала б продемонструвати за допомогою "тесту на пропорційність", що станція має пряме та надважливе значення для військового потенціалу Збройних сил України у даному регіоні», – прокоментував ситуацію колишній перший посол США з особливих доручень з питань воєнних злочинів, а нині старший член Ради з міжнародних відносин Девід Шеффер.

Хоча пан Шеффер наголосив, що не знає рівня компетенції внутрішньої кіберекспертизи суду, проте вони могли б запросити консультантів для допомоги. Він уточнює, що прокурор Карім Хан сприйме це як частину надзвичайної ситуації в Україні, яку він сам і розслідує.

Такий тип доказів не можна проігнорувати!

Висловлені думки Розенцвайґа і Шеффера розрізняє Джон Гальтквіст, який обіймає посаду віцепрезидента підрозділу у корпорації "Google Mandiant Threat Intelligence: «Нам потрібно зробити все можливе прямо зараз, аби підготуватися до "Sandworm" або стримати їх. Якщо ви збираєтеся це зробити, зараз саме час.

З іншого боку, саме зараз існує різка різниця між кібератаками та атаками фізичними. Ви просто не можете досягти тих самих ефектів за допомогою кібератак, які можуть досягатися, за допомогою бомбардування і танків на вулицях».

А проте, "Останній Бастіон" радить згадати, що спадкоємиця царської та совєцької недоімперії ще проіснує деякий період, але її доля вже вирішена. Україна зламає російського хребта.

Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Війна
Старі-«добрі» практики більшовицьких бузувірів досі панують у лавах війська РФ. Кожен захоплений у полон українець зазнає нелюдських тортур.
27 березня, 20:54
Політика
Однією із головних загроз міжнародній безпеці завжди були спеціальні (каральні) служби Кремля. Незалежно від назви їхня методика стабільна.
26 березня, 06:00
Війна
Ворог не здатен зупинити просування загонів РДК і ЛСР на нібито своїй території, що вже казати про нове вторгнення з Білгородщини й Курщини.
21 березня, 06:02
Війна
Масштабна гуманітарна криза, викликана війною Ізраїля у Ґазі, загрожує всьому регіону. Діти страждають на гостре недоїдання і зневоднення.
19 березня, 06:00
Світ
Чинний окупаційно-терористичний режим Ізраїля хоче завдати «остаточного удару» по південній частині смуги Ґази. Палестинці у небезпеці.
17 березня, 16:31
Кримінал
Російські загарбники продовжують хизуватися терором і репресіями українців. Забаганки кремлівського бункерного діда для них понад усе.
03 березня, 10:26