Тиціан – універсальний геній пензля

МИСТЕЦТВО
27.08.2022, 20:36
Тиціан – універсальний геній пензля
Фото: Живопис

Лише у Венеції міг сформуватися найкращий у світі колорист і портретист, який зумів зобразити живу душу людини на полотні...

27 серпня 1576 року у вічність відійшов Тиціáн Вечéлліо – славетний італійський художник доби Відродження. Він – представник так званої Венеційської школи, якого позаочі кликали «сонцем серед маленьких зірок не тільки з-поміж італійців, а й у всіх художників світу».

Серед картин відверто християнського (релігійного) змісту, створених Тиціаном між 1516 і 1538 роками, є один із його найреволюційніших шедеврів – "Успіння". Ця велика і водночас монументальна композиція займає головний вівтар церкви Санта Марія деї Фрарі у Венеції.

Місце, яке повністю виправдовує ефектний характер тріумфу Богородиці, коли вона підноситься до неба у супроводі великого напівкруглого ряду ангелів. Тоді, як перелякані Апостоли, – жестикулюють здивовано чудом.

Коли цю картину було представлено публіці, її швидко визнали роботою великого генія. Універсальність геніальності Тиціана сьогодні також не піддається сумніву, бо він був надзвичайно великий у всіх аспектах мальовничого мистецтва.

У своїх портретах митець шукав і проникав у людський характер, зображував його у полотнах, які оживали перед глядачами. Релігійні композиції Тиціана охоплюють весь спектр емоцій від чарівності його юних Мадонн до трагічних глибин пізнього Розп'яття і Поховання.

У міфологічних картинах він вловив веселість і безтурботність дохристиянського (язичницького) світу давнини. Натомість на полотнах з оголеною Венерою (Венера та Адоніс) та Данаєю (Дана з нянькою) встановив стандарти фізичної краси та часто розкішної еротики, які ніколи не було перевищено.

Інші ж великі майстри – наприклад, Пітер Пауль Рубенс і Ніколя Пуссен – віддавали йому належне й навіть намагалися наслідувати. Але великий геній доби Ренесансу лишився на самоті в оточенні власних неповторних творінь.

Картина
Картина "Успіння" (1516-1518)
Автор : Відділ моніторингу
Читайте також:
Історія
29 листопада 1965 року у місті Донецьк народився Олег Мужчиль, відомий як друг «Лісник». Він — убитий владою незламний герой війни.
вчора, 16:33
Життя
28 листопада свій День народження святкує полтавський тренер, який виховав плеяду успішних спортсменів.
28 листопада, 21:11
Історія
Він був генієм українського писемного слова. За життя написав багато творів, зокрема «Кайдашеву сім'ю», «Марусю Богуславку», «Миколу Джерю».
27 листопада, 20:50
Історія
У 1976 році Беленко втік до Японії на МіГ-25 і отримав притулок у США, де й прожив решту свого життя.
22 листопада, 19:15
Історія
Він би прожив відносно спокійне емігрантське життя професора та винахідника, якби не Друга світова війна. Вона все змінила...
20 листопада, 12:36
Історія
10 листопада 1919 року на Лемківщині народився Майкл (Михайло) Стренк.
10 листопада, 15:36