Топ-6 не пов'язаних з війною причин, що сприяють незаконним рубкам

ПОЛІТИКА
25 травня, 16:25
Топ-6 не пов'язаних з війною причин, що сприяють незаконним рубкам

І з початком повномасштабного вторгнення ситуація з лісами України погіршилася.

Незаконна вирубка лісів лише на Закарпатті збільшилась в обсягах удвічі між 2010 та 2016 роками. І з початком повномасштабного вторгнення ситуація з лісами України погіршилася.

Про це йдеться у звіті ініціативної групи «Free Svydovets».

За офіційною статистикою, через війну постраждали мільйони гектарів лісів, зокрема через незаконну вирубку на природоохоронних територіях, які окупувала росія. Утім, негативний вплив війни на біорізноманіття виходить далеко за межі лінії фронту.

  1. У 2022-2023 рр. у рамках кампанії зі збільшення обсягів лісозаготівлі для підтримки економіки України уряд ініціював внесення численних змін до законодавства, спрямованих на усунення природоохоронних заборон на вирубку. ДП «Ліси України» не приховує планів збільшити лісозаготівлю і вживає для цього активних заходів, включно із будівництвом нових лісових доріг. І в 2022-2023 рр. ліси стало легше перетворити на територію під забудову, ведення сільськогосподарської діяльності чи для використання в інфраструктурних проєктах.
  2. У 2022 році контроль за діяльністю лісівників значно послабився. До 2023 року діяв мораторій на перевірки Державної екологічної інспекції України. Зараз для проведення перевірок Держекоінспекція має мати дозвіл від Міндовкілля та природних ресурсів України і, в більшості випадків, Міністерство такі дозволи не видає. Отже, перевірки практично не проводяться і незаконні рубки проходять непоміченими.
  3. Було призупинено і «сезон тиші» (законодавчу заборону на вирубку в період гніздування птахів), щоб «підвищити обороноздатність країни», зокрема й у тилових регіонах.
  4. У лютому 2023 року уряд також тимчасово скасував обов’язок проводити біологічні дослідження перед розробкою планів лісовпорядкування. Відповідно до цих планів визначається дозволений для заготівлі обсяг деревини для певної ділянки лісу на наступні 10 років.
  5. Публічна інформація про місця проведення рубок зараз недоступна. Зокрема в глибокому тилу, і це навряд чи пов’язано з обороноздатністю держави.
  6. Ситуацію погіршує відсутність фізичного доступу до лісів. У 2022 і 2023 обласні адміністрації часто забороняли людям ходити до лісу, включно із областями на заході України. Це також ускладнює відстеження та боротьбу з незаконною вирубкою лісу.

Детальніше про проблеми українських лісів і, зокрема, про поточну ситуацію на Свидовці можна прочитати в звіті ініціативного руху «Free Svydovets» за лінком.

Автор: Українська природоохоронна група

Читайте також:
Політика
Зрубати можна все! Уряд ухвалив нові правила рубок.
27 квітня, 14:05
Політика
Влада планує змінити законодавство, щоб збільшити обсяги рубок лісів.
12.10.2023, 18:35
Життя
Раніше група експертів зі зміни клімату в ООН прогнозувала, що переломний момент на Амазонці настане не раніше 2100 року.
24.06.2023, 15:05
Кримінал
Профілактичні заходи з метою посилення державного контролю за охороною лісів від незаконних вирубок розгорнули правоохоронці Сумщини.
23.12.2021, 11:14
Новини
Наявний брак системних реформ лісової галузі призводить до загострення проблем у лісовому господарстві у цілому.
20.07.2021, 10:34