Трагедія на буровій "Укргазвидобуваня" на Полтавщині

09.11.2021, 14:57
Трагедія на буровій "Укргазвидобуваня" на Полтавщині
Фото: Останній Бастіон

АТ «Укргазвидобування» визнало само себе невинним у смерті помбура Віталія Лемішка

У ніч з восьмого на дев’яте жовтня на Комишнянському родовищі (Миргородський район) сталась трагедія. Помбур Віталій Лемішко, що охороняв буровий станок під час монтажу на свердловині, аби не замерзнути, сів в особистий автомобіль, який серед ночі спалахнув, і згорів.

Обставини трагедії

Як повідомляють поінформовані джерела, на вахті Віталій Лемішко перебував один, без напарника. У контейнері-сторожці він не сидів, бо там не було опалення через відсутність дизельного пального, а головне — конвектора для обігріву. Так повідомляють джерела в УГВ.

Чому не було ДП і обігрівача, і чому охоронець був один, не відомо. І це питання для розслідування. Інша справа, що на ранок після трагедії, керівництво вирішило і провело на майданчик і світло, і генератори, і нормальні вагончики встановило. Дуже вчасно…

Про смерть свого співробітника в УГВ повідомили 12 жовтня, після того, як подія набула значного розголосу.

Трагедія на буровій

У профільному виданні "НафтоРинок" зазначають, що в АТ «Укргавидобування» публічно не звітують за результатами подібних розслідувань. Для наочності наводять два приклади:

Реліз від 30 липня 2019 р. — смерть бурильника 28 липня на свердловині № 120 «Приштокова». Статус релізу: Відбулась подія – ведеться розслідування;

Трагедія на буровій

Реліз від 09 червня 2021 р. — смерть електрогазозварника ручного зварювання на дільниці УПГ-Котельва 08 червня. Відбулась подія – ведеться розслідування.

У жодному з двох випадків, попри анонс, не повідомлено про результати розслідувань. І це проблема.

Трагедія на буровій

Група Нафтогаз звітує про виробничий травматизм лише у формі інфографіки та текстового опису до неї у річних звітах, які не читають широкі маси суспільства.

Наприклад, все, що ми знаємо зі статистики у формі інфографіки про летальний випадок на свердловині № 120 «Приштокова» зі звіту за 2019 р – «подія сталась через організаційні причини, а саме «невиконання вимог інструкцій з охорони праці».

Варто зауважити, що у прес-релізі компанії зазначено, що "Трагедія сталася у міжзмінний, тобто неробочий час, який передбачений для відпочинку між робочими змінами, а саме з 20:00 до 08:00. На майданчику, крім помічника бурильника, знаходилися ще три працівники Укрбургазу, які відпочивали. Після виявлення пожежі, працівники негайно викликали пожежників ДСНС та намагалися самостійно загасити автомобіль, що зайнявся полум’ям. Після ліквідації пожежі силами ДСНС, на жаль, врятувати життя працівника, що був всередині авто, не вдалося. Обставини, за яких співробітник опинився в особистому авто, з’ясовуються у межах розслідування."

Користувачі соцмереж зазначають, що про травми співробітників УГВ в неробочий час вже можна складати легенди, і наводять кілька абсурдних прикладів з пояснювальних записок співробітників.

Трагедія на буровій

В історії загибелі Віталія Лемішка дуже багато питань і дуже мало відповідей...

У «Нафтогазі» повідомили, що на території підготовленого майданчика для будівництва свердловини № 28 Комішнянського ГКС було встановлено житловий вагончик для міжзмінного відпочинку працівників, укомплектований ліжками та меблями, з опаленням та освітленням.

Згідно з поясненнями трьох водіїв вантажних автомобілів цеху технологічного транспорту та спецтехніки Полтавського УБР, які разом із постраждалим Лемішкою В.С. перебували на території майданчика, після вечері о 21.00, вони розійшлися на відпочинок по своїх автомобілях, які були обладнані спальними місцями з автономним опаленням, а Лемішко В.С. залишився у житловому вагончику для відпочинку.

Трагедія на буровій
Трагедія на буровій
Трагедія на буровій

Крім того, в "Нафтогазі" додали, що "Згідно з наказом Полтавського ВБР від 08.10.2021р. № 1083 «Про укомплектування бурової бригади Полтавського ВБР БУ «Укрбургаз» на проведення мобілізації бурового верстата Benteс SR 6500 (AR № 233) зі свердловини №2 Скиданівського родовища на майданчик для будівництва свердловини №28 Комішнянського ГКР. Працював за професією – помічник бурильника експлуатаційного та розвідувального буріння свердловин на нафту та газ, 4-го розряду та функції охорони виробничого об'єкта до його функціональних обов'язків не входило. Лемішко В.С. знаходився на території майданчика для будівництва свердловини №28 Комішнянського родовища за завданням начальника бурової установки Гончаренко О.В. про що є відповідний запис у журналі 1 та 2 ступеня контролю для завершення робіт з очищення обладнання від бурового розчину та прибирання території після проведення розвантажувальних робіт".

Про що мовчить Укргазвидобування?

Про те, що найсучасніший верстат вартістю 25 млн євро залишили в полі. Охороняти доручили помбуру. Так було заведено ще за часів, коли охороняли металобрухт Уралмаш.  Умов для проживання для охорони не забезпечили. Це теж традиційно з часів булої бідності.

Питання, чи залишила б хоч одна компанія світу без нагляду високотехнологічний верстат вартістю 25 млн євро, без належних умов проживання для персоналу та без охорони, риторичне…

Чого можна було очікувати, коли вертикаль компанії не буровики - ні Хоменко, ні Потернак?..

У "НафтоРинку" зазначають, що комісія, призначена розпорядженням АТ «Укргазвидобування» від 11.10.2021 року №2015-Р, розпочала розслідування через два календарні дні після трагедії, що своєю чергою виключає факт фіксації наявності/відсутності житлового вагончика на момент трагедії.

Трагедія на буровій

При цьому виникає питання про наявність/відсутність потенційного конфлікту інтересів у членів комісії, які є керівниками профільних напрямів та за посадовими обов'язками відповідають за виробничу безпеку, що потенційно могло стати мотивом до приховання/фальсифікації фактів порушень умов праці та безпеки на об'єкті.

При цьому у виданні зазначають, що інформацією джерел "НафтоРинку", житловий вагончик був завезений в екстреному порядку на ранок після трагедії. А вагончик, який знаходився на об'єкті в ніч трагедії, був нежитловим, і в ньому зберігалися предмети, пов'язані з виробничим процесом (кабелі, дроти, інший негабаритний інструмент). При цьому журналісти не виключають, що вранці 9 жовтня вагончик не привезено, але оновлено – привезено нову потужну станцію, яка могла б забезпечувати як тепло, так і світло, завезені ліжка та матраци, прибрано робочий інструмент. Зокрема на фото, які зроблені рано вранці видно, що станція, яка забезпечує теплом-світлом, незважаючи на те, що знаходилася в осередку займання, не постраждала від тривалого горіння авто, з чого випливає, що в ніч трагедії її не було і вона була встановлена ​​вранці.

На місці трагедії
На місці трагедії
Фото:НафтоРинок
На місці трагедії
На місці трагедії
Фото:НафтоРинок

У будь-якому разі, спираючись на матеріали розслідування та пояснення компанії, стає незрозумілим чому, за наявності, як сказано у розслідуванні, житлового вагончика, водії тралів (Рудь, Лях, Крамаренко) не залишилися ночувати у вагончику, а пішли ночувати до кабін МАЗів з автономним опаленням?

Крім того, якщо на об'єкті перебували чотири особи – три водії та помбур Лемішко, який нібито відпочивав у вагончику, то хто тоді охороняв елементи бурової установки Benteс SR 6500, яка оцінюється у сотні мільйонів гривень?

УГВ знищує докази ?

Опитавши працівників АТ «Укргазвидобування» та родичів, у "НафтоРинку", в рамках журналістського розслідування, звертають увагу на такі аспекти справи:

У заяві «Нафтогазу» сказано, що після отримання дозволу від працівників поліції, автомобіль передали рідним Лемішко В.С. (Матері та батькові). В АТ «Укргазвидобування» відсутня інформація про проведення експертизи легкового автомобіля, а також осіб чи державних органів, які замовляли таку експертизу, як зазначено у статті.

Джерела видання запевняють, що автомобіль не було передано рідним Лемішно В.С, а було здано на металобрухт співробітниками УГВ. У свою чергу, вітчиму Лемішко В. С. було передано кошти за металобрухт згорілого автомобіля (трохи більше 4000 грн). Таким чином, працівники УГВ виявили власну ініціативу, оскільки вітчима поставили перед фактом досконалого діяння. Про це було повідомлено старшому слідчому Нацполіції Бовкуну Віталію Юрійовичу, який повідомив, що не був повідомлений про ці дії співробітників УГВ. Для з'ясування обставин потенційного знищення речових доказів старший слідчий Бовкун мав направити на об'єкт оперативних працівників. При цьому родичі не отримали жодної інформації за наслідками розслідування. Слід зазначити, що старший слідчий перестав відповідати на телефонні дзвінки родичів. Журналісти також не змогли додзвонитися слідчому.

Джерела "НафтоРинку" повідомляють, що власний автомобіль помбура Лемішко В.С. Daewoo Lanos, у порушення заборони, систематично знаходився на об'єктах, у т.ч. бурові майданчики. Він також знаходився на об'єкті №2 Скиданівського родовища, а потім на будівництві свердловини №28 Комішнянського ГКР.

Зазначимо, що між місцем проживання Лемішко В.С., з Карлівки до с. Черевки Полтавської області близько 180 км, які можна подолати за 2,5 години. У розслідуванні вказується, що третя ланка була транспортована на об'єкт у супроводі бурового майстра о 16.00. При цьому відомо, що загиблий виходив на зв'язок із матір'ю о 14.00 і заявив, що він перебуває на заправці дорогою на буровий майданчик. Співробітники УЗД зазначають, що використання автомобіля було звичайною та зручною практикою для виконання функції охорони у нічний час.

Це звичайна практика. Йому говорили : Віталію, давай ми тебе заправимо, 10-20 літрів, а ти почергуєш. І це стандартна, хоч і не регламентована посадовими обов'язками практика для помбурів», - зазначили джерела "НафтоРинку". І в ніч трагедії, помбура Лемішка В.С. також попросили заправитися і залишитися на об'єкті.

АТ «Укргазвидобування» провело внутрішнє розслідування та дійшло попередніх висновків про причини нещасного випадку.

Висновки засновані на вивченні пояснювальних записок працівників Полтавського УБР та опитування свідків нещасного випадку.

Так, за підсумками внутрішнього оперативного розслідування, яке розпочалося через два дні після трагедії з 11.10.2021 по 13.10.2021, комісія дійшла таких попередніх висновків:

  •     Смерть Лемішко В.С. настала в особистому транспорті (порушуючи заборону), в якому він опинився за власною ініціативою, під час змінного відпочинку, який не пов'язаний з виконанням посадових обов'язків або виконанням завдань з письмового розпорядження роботодавця;
  •     Під час нещасного випадку комісією не було встановлено шкідливих та небезпечних факторів виробничого та природного середовища, які б впливали на потерпілого Лемішка;
  •     Осіб, які своїми діями чи бездіяльністю могли призвести до нещасного випадку, комісія не бачить;
  •     Комісія попередньо вважає випадок таким, що не пов'язаний із виробництвом.

Але висновки комісії не дають відповіді на багато питань та не пояснюють всі обставини трагедії.

Протягом десятиріч "Укрбургаз" жодного разу не був винен в загибелі своїх працівників. Така практика продовжується дотепер.

Помбур Віталій Лемішко загинув на майданчику компанії «Укргазвидобування», виконуючи доручення цього підприємства, безпосередньо знаходячись на місці монтажу бурової установки Benteс SR 6500, та не маючи умов для укриття від атмосферних негод та відпочинку. Лишень в Україні можна "впихнути невпихуєме", та заявити, що компанія ні в чому не винна, і ніхто не звільнений, та не поніс за це покарання.

Автор : Геннадій Сікалов
Читайте також:
Політика
В «Укргазвидобування» зафіксовано різке падіння обсягів буріння
02 квітня, 17:35
Політика
Після публікацій «Останнього Бастіону» та незалежних ЗМІ в УГВ визнали, що компанія збільшила обсяги передавання газу поганої якості.
29.12.2023, 15:45
Виміри
Натомість у Полтаві підлеглі інваліда 2-гої групи Володимира Салогуба продовжують безсоромно красти
16.09.2023, 08:26
Виміри
Як група «Ростдорстрой» із місцевими елітами монополізувала мільярдний ринок доріг Полтавщини.
15.09.2023, 14:40
Виміри
Полтавська влада не може забезпечити гідні умови проживання для тимчасово переміщених осіб
12.09.2023, 12:45
Виміри
Державний центр зайнятості працевлаштовує українських будівельників в Ізраїлі. А хто буде відбудовувати Україну ?
11.09.2023, 15:55