«Правила безпеки написані кров'ю», але не для Нафтогазу

Небезпечна гра з вогнем: як «Укргазвидобування» експлуатує незаконні об'єкти.
Є норми і правила, що буквально написані кров'ю.
Це правила безпеки, якими нехтує Нафтогаз.
До таких норм безумовно належать і Правила безпеки в нафтогазодобувній промисловості. Від виконання даних нормативних актів часто залежить життя і здоров'я людей, а також навколишньому середовищу.
Ще у 2021 році по компанії НАК «Нафтогаз Україна» було зафіксовано збільшення на 38,5 % нещасних випадків виробничого травматизму у порівнянні з 2020 роком, а також у 2021 році зафіксовано і смертельний. І всі ми розуміємо, що це лише офіційна статистика, а реальна зазвичай є «закритою» (приховується).
Мова піде звісно про АТ «Укргазвидобування» та її філію газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» і родовище, яке перебувало в дослідно-промисловій розробці без належного проекту дослідно-промислової розробки (погоджений по завершенню дослідно-промислової розробки) та проекту облаштування родовища (погоджений у лютому 2025 року).
Короткий опис.
У січні 2022 року Моспанівське газоконденсатне родовище було введено в експлуатацію. На дату введення в експлуатацію були відсутні, передбачені нормативними документами:
- Попередня геолого-економічна оцінка;
- Проект дослідно-промислової розробки
Порушення вимог:
- статі 35 Закону України Про нафту і газ;
- частини 2 статті 20, частини 4 статті 37 та статті 51 Кодексу України про надра;
- «Положення про порядок організації та виконання дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення».
За даним фактом було відкрите кримінальне провадження у серпні 2023 року.
Наприкінці серпня 2023 року завершено будівництво УКПГ-Моспаново без належного проекту облаштування і введення в експлуатацію.
Незважаючи на порушення по більшості напрямків щодо УКПГ-Моспаново (охорона праці, метрологічне забезпечення, будівництво, пожежна безпека, екологія тощо), керівникам та працівникам компанії були виплачені премії (накази Товариства від 26.09,2023 № 715, від 18.10.2023 № 414/к/тр та від 14.09.2023 №359/к/тр), в тому числі і другу Сергія Лагно, головному інженеру філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» Віталію Підлісному. Не лише ці премії є «КОРИСЛИВИМИ МОТИВАМИ» порушувати вимоги нормативних актів і законодавства…
Отже, з вересня 2023 року і до нині (лютий 2025 року) УКПГ-Моспаново експлуатується НЕЗАКОННО.
Порушення вимог:
- статей 35-37 Закону України про нафту і газ;
- статті 48 та 50 Кодексу України про надра;
- розділу VI пункту 2 «Правил безпеки в нафтогазодобувній промисловості», а саме: «ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ експлуатація об’єктів, не прийнятих в експлуатацію робочою комісією підприємства за участю представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці».
Я неодноразово писав проте, що менеджери державної компанії нехтують вимогами нормативних актів і законодавства під лозунгом «ми державні нам все дозволено», а там де лозунги не спрацьовують вони займаються «рішаловом».
Отже, за моєю інформацією у лютому 2025 року Держохоронпраці погодило нарешті проект облаштування Моспанівського ГКР (проект будівництва УКПГ-Моспаново) не дивлячись на чисельні порушення та невідповідності. Так би мовити Сергій Іванович Лагно дотиснув бюрократів і ті здалися та погодили.
Більшість правил безпеки ґрунтуються на прецедентах із життя, які мають найчастіше сумні наслідки. Є приказка «Правила безпеки написані кров'ю». Вона означає, що для того, щоб правило запровадили, потрібно, щоб хтось постраждав... Може і не завжди саме кров'ю, але поки як-то кажуть «смажений півень не клюне - мужик не перехреститься».
Ну і у випадку з УКПГ-Моспаново 26.02.2025 року вночі «смажений півень клюнув…», але ні Сергій Лагно (в.о генерального директора АТ «Укргазвидобування», а ні Віталій Підлісний в.о. керівника філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування» не «перехристилися».
Отже, 26 лютого 2025 року з 03:10 до 04:20 відбулася на УКПГ-Моспаново надзвичайна ситуація, а саме (дослівно): «з невідомих причин змінним персоналом було виявлено загорання на Е-3 після «хлопка», персонал викликав службу ДСНС по тел. 101, після чого вдалось ліквідувати пожежу власними силами. Після ліквідації пожежі було виконано первинний огляд обладнання, пошкоджень не виявлено…».
Слід відмітити, що з 02:07 до 11:03 26 лютого повітряну тривогу не оголошували…, це я для «адвокатів» Сергія Івановича Лагно пишу, які вже готуються коментувати дану подію.
Дивним чином, що дана надзвичайна подія не призвела до нещасних випадків виробничого травматизму. Адже сама ємність Е-3 знаходиться неподалік «Операторної» (згідно проекту близько 25 метрів, а по факту зі слів тих хто відвідував об’єкт менше 15 метрів)!
Отже, горіли гази дегазації ємності розділювача Е-3, причина пожежі встановлюється… Пожежа пошкодила частково габіон та електродроти.
Служба ДСНС даний об’єкт не перевіряла і ймовірно проектну документацію не погоджувала.
Переглянувши генеральний план УКПГ-Моспаново і поспілкувавшись з колегами з нафтогазової галузі, я дійшов висновку, що ця надзвичайна подія пов’язана напряму з нехтуванням вимог нормативних актів та правил безпеки при будівництві та реконструкції УКПГ-Моспаново. Ймовірно, відбулося накопичення газів дегазації на майданчику через порушення «зон провітрювання» (відсутність протягів). Газ дегазації накопичився і досяг блоку вогневого нагріву, який знаходився неподалік (близько 20 метрів від Е-3) відповідно відбулося загорання (один можливо два «хлопка»). Тобто, і габіони були встановлені без ПРОЕКТУ та врахування рози вітрів і «зон провітрювання» (протягів), що і стало причиною пожежі.
За те, що цю подію, вдалося Віталію Підлісному приховати, Сергій Лагно 27 лютого 2025 року призначив Віталія Підлісного керівником філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування».
Але, як-то кажуть жадність фраєра згубила!!! ДСНС, які виїжджали на надзвичайну подію та зафіксували її, були «послані» після локалізації пожежі…
Слід зробити з того, що сталося, серйозні висновки. Але хто їх буде робити в Нафтогазі? Адже:
- Наглядова існує формально на папері, її бездіяльність навіть доводити непотрібно.
- Р. Чумак вигрібає за Малютіном і Лагно, а ті спокійно собі розказують Роману і Наглядовій байки, «убаюкують іноземців як каже С. Лагно…».
- Ефективні менеджери АТ «Укргазвидобування» А. Киричишин і Р. Горбатюк і надалі переймаються турецьким тампонажним цементом класу G, а саме враховуючи результати, які «натендерили» разом з ТОВ «ТТК», вирішують питання як замінити цемент класу «G» на цемент класу «К». Така пропозиція (пошук альтернативи цементу класу «G») від Максима поступила директору Укрбургаз. Чому саме таку гру затіяв Максим, зрозуміло, Естонська компанія ITOIL TRADE OUможе поставити цемент класу «К» за ціною значно дорожчою (понад 28 000,00 грн за тону) ніж цемент класу «G» ТОВ «Епіцентр К» (11 521,68 грн за тону).