Трагічний день в історії: смерть начштабу Петлюри, розстріли полковника УНР та відомого вченого

ІСТОРІЯ
06.07.2021, 15:44
Трагічний день в історії: смерть начштабу Петлюри, розстріли полковника УНР та відомого вченого
Фото: Вікіпедія

Що сталося 6 липня.

6 липня 1920 року в госпіталі Тернополя помер 38-річний начальник генерального штабу Армії УНР, генерал-хорунжий Євген Мишковський.

Про це у себе на сторінці у ФБ нагадав користувач Ганно Будденброк.

Мишковський - корінний киянин, нащадок старшинського козацького роду, який навчався в Полтавській духовній семінарії разом з майбутнім своїм начальником - Головним отаманом Симоном Петлюрою.

Мишковський згодом кинув релігію і почав робити військову кар'єру. Під час Першої світової війни штабс-капітан Е.Мишковський напросився на фронт в рідну Україну, куди попрямував разом з дружиною Лізою Веселівською, чиї предки теж були запорозькими козаками.

Тож разом з вірною подругою Лізою, яка працювала санітаркою у військових госпіталях, Е. Мишковський пройшов  недовгий, але повний випробувань шлях. За іронією військової долі, влітку 1915 року частина, де служив офіцер царської армії Е. Мишковський, боролася на Поділлі з австрійським полком Українських Січових Стрільців, з якими він разом невдовзі битиме більшовиків. 

Найважчий час, як свідчать очевидці, начальник штабу 105-ї піхотної дивізії полковник Є. Мишковський пережив восени 1917 року.

Ось що написав про той час його товариш по службі, відомий український письменник Євген Маланюк: 
«Євген Мишковський, його дружина і кілька старшин були одиноким островом серед бурхливого моря туляків, москвинів, киргизів, туркменів, татар та інших. І тільки Мишковський зумів приборкати люті солдатські маси і організовано привести дивізію до Києва, де її й розформували».

Потім були довгі дороги, пройдені полковником української армії, в битві за свободу України.

Хворів військовий і на тиф, з яким боровся в одній палаті рівненського лазарету з полковником Андрієм Мельником - майбутнім керівником ОУН (м).

Смертельну рану вже тоді начальник петлюрівського штабу Е.Мишковський отримав в районі Проскурова (нині - Хмельницький) в бою з червоною кіннотою Будьонного, яка змогла прорвати оборону українців…

Полковника Е.Мишковського доставили в тернопільський госпіталь, де, попри ампутацію ноги, він помер на руках у дружини. Посмертно С.Петлюра надав колишньому однокашнику звання генерал - хорунжого.

У 2011 році в київському районі Оболонь відкрили пам'ятник «Старшинам Армії УНР - уродженцям Києва». Серед 34 імен на ньому є і прізвище Євгена Мишковського.

У тому ж бою з московсько-ленінськими окупантами під Проскуровим, коли був смертельно поранений начштабу Е.Мишковський, в полон до більшовиків потрапив і командир 2-го полку Армії УНР Хома Пархом'юк. 6 липня 1920 року, в день смерті генерала Е.Мишковського, полоненого Пархом'юка розстріляли.

Трагічний день в історії: смерть начштабу Петлюри, розстріли полковника УНР та відомого вченого_1

Хома Пархомюк командував полком сірожупанників.

Що цікаво, в цей же день, але 80 років тому - у 1941 році, кремлівські карателі розстріляли в Києві 71-річного українського юриста і літературознавця Антона Дроб'язка.

Заарештували редактора видавництва «Радянська школа» за те, що він напередодні сказав: «Хіба ми можемо перемогти німців, якщо у нас немає сил перемогти навіть довгоносиків?» 

Трагічний день в історії: смерть начштабу Петлюри, розстріли полковника УНР та відомого вченого_3

Антон Дроб'язко.

До слова, Антон Дроб'язко виявився поміж перших з 346 ув'язнених, які були ліквідовані сталінськими чекістами в київській Лук'янівській в'язниці на початку великої війни німецьких і російських націонал-соціалістів.

Читайте також:
Світ
До переліку справжніх самостійників карателі Луб'янки додали нікому невідомих маргіналів. Усі вони тепер — «украй небезпечні терористи».
13 січня, 14:52
Політика
До українських захисників напередодні Нового року звернувся третій президент України Віктор Ющенко.
01 січня, 10:33
Історія
Як народ Ічкерії розгромив танкові частини російських окупантів.
26.11.2024, 18:05
Опінії
Щоб історія з жертвами не повторилася, треба в місце зростання того «Орєшніка» запустити «Томагавк», або хоча б «Грім»
23.11.2024, 07:38