Тринітарії – ченці, котрі дарували полоненим свободу

МИСТЕЦТВО
24.08.2022, 19:45
Тринітарії – ченці, котрі дарували полоненим свободу
Фото: Google

У мадридському музеї Прадо, в одному із залів, скромно у куточку висить портрет молодого ченця. Напрочуд сучасна особа.

Років п'ять-шість тому, розглядаючи роботи Ель Ґреко, звернув увагу на цей портрет і захотів дізнатися, хто ж цей молодий чоловік. Ним виявився учень Ель Ґреко, – теж художник, монах-домініканець тринітарій.

Що за тринітарій такий? Став шукати далі й виявилося, що це католицький злиденний чернечий орден, заснований у 1198 році для викупу християн з мусульманського полону.

Гаслом ордену були наступні слова: «Слава Тобі Трійця, а полоненим – свобода» (мовою оригіналу: Gloria Tibi Trinitas et captivis libertas). Цих ченців народ прозвав "брати ослів" або "ослячим орденом", оскільки їм було заборонено їздити на конях.

До всього тринітаріям заборонялося їсти м'ясо та рибу, а також мати якусь власність. Виконуючи своє основне завдання, за 437 років орден зумів викупити з мусульманського полону аж 30 732 невільники!

Кошти для викупу тринітарії, головним чином, знаходили шляхом збору милостині. Непоодинокі були випадки, коли тринітарії віддавали себе самих (!) у рабство заради визволення бранців.

І ось найцікавіше: у 1580 вони викупили з алжирського полону видатного письменника Меґеля де Сервантеса. Опісля він повернувся в Іспанію і написав свою славетну працю – "Дон Кіхот".

Виходить, що читаючи "Дон Кіхота" ми завдячуємо ченцям-тринітаріям. Ось така ниточка історії простяглася від Ель Ґреко до Сервантеса, вірних синів іспанської землі.

Автор – Геннадій Вольман, мистецтвознавець

Читайте також:
Історія
Більшовицькі загарбники завжди відрізнялися своїм дикунським ставленням до поневолених народів. Не тільки європейців мордували, а й азійців.
27 березня, 13:27
Історія
Влітку 1912 року у піщаних дюнах між Новими Санжарами та Кустоловим випадково знайдено історичний скарб. 800 предметів із золота та срібла!
18 березня, 20:28
Опінії
Геннадій Геннадійович Москаль – це була, напевно, найяскравіша людина з тих, кого я знав.
18 березня, 10:22
Історія
Геройський Чин крізь призму часу, який по сьогодні надихає на борню за свободу і державність. Вклонімося незламним карпатським січовикам!
15 березня, 13:49
Історія
З нагоди 210-ї річниці від Дня народження славетного українського поета, письменника, митця і пророка нації.
09 березня, 11:15
Опінії
Відтепер, проїжджаючи повз цей обласний центр, кожен охочий може прийти до світлого образу Тараса Бобанича. Низький уклін тобі, «Хаммере»!
21 лютого, 20:31