Тринітарії – ченці, котрі дарували полоненим свободу

МИСТЕЦТВО
24 серпня, 19:45
Тринітарії – ченці, котрі дарували полоненим свободу
Фото: Google

У мадридському музеї Прадо, в одному із залів, скромно у куточку висить портрет молодого ченця. Напрочуд сучасна особа.

Років п'ять-шість тому, розглядаючи роботи Ель Ґреко, звернув увагу на цей портрет і захотів дізнатися, хто ж цей молодий чоловік. Ним виявився учень Ель Ґреко, – теж художник, монах-домініканець тринітарій.

Що за тринітарій такий? Став шукати далі й виявилося, що це католицький злиденний чернечий орден, заснований у 1198 році для викупу християн з мусульманського полону.

Гаслом ордену були наступні слова: «Слава Тобі Трійця, а полоненим – свобода» (мовою оригіналу: Gloria Tibi Trinitas et captivis libertas). Цих ченців народ прозвав "брати ослів" або "ослячим орденом", оскільки їм було заборонено їздити на конях.

До всього тринітаріям заборонялося їсти м'ясо та рибу, а також мати якусь власність. Виконуючи своє основне завдання, за 437 років орден зумів викупити з мусульманського полону аж 30 732 невільники!

Кошти для викупу тринітарії, головним чином, знаходили шляхом збору милостині. Непоодинокі були випадки, коли тринітарії віддавали себе самих (!) у рабство заради визволення бранців.

І ось найцікавіше: у 1580 вони викупили з алжирського полону видатного письменника Меґеля де Сервантеса. Опісля він повернувся в Іспанію і написав свою славетну працю – "Дон Кіхот".

Виходить, що читаючи "Дон Кіхота" ми завдячуємо ченцям-тринітаріям. Ось така ниточка історії простяглася від Ель Ґреко до Сервантеса, вірних синів іспанської землі.

Автор – Геннадій Вольман, мистецтвознавець

Читайте також:
Історія
Цілком очевидно, що Владімір Путін завершить земну путь, якщо не у калюжі власної сечі, то з простріляною скронею. Його кінець близько...
30 жовтня, 20:30
Історія
Коли німці виходили з Кременця, моїй хресній було шість років, мамі – три. Вони були малими й не знали такого слова – окупація.
20 жовтня, 20:54
Полтава
Все, чим запам'яталися жителям Полтавщини сталінські шуліки Ніколай Ватутін і Алєксєй Зигін, – залили наш край кров'ю мільйонів українців.
20 жовтня, 09:18
Опінії
В Україні закоренився непробивний наратив, що "одним – війна, іншим – мати рідна". Життя віддають найкращі, непотріб залишається при владі.
14 жовтня, 08:01
Війна
Медіаагенція "Останній Бастіон" звертається до українців підписати електронну петицію на знак пошани полеглого захисника України!
13 жовтня, 18:36
Політика
14 жовтня на Львівщині зберуться люди доброї волі задля урочистого відкриття пам'ятної таблички полеглого воїна-правосекторівця.
11 жовтня, 08:09