Тринітарії – ченці, котрі дарували полоненим свободу

МИСТЕЦТВО
24.08.2022, 19:45
Тринітарії – ченці, котрі дарували полоненим свободу
Фото: Google

У мадридському музеї Прадо, в одному із залів, скромно у куточку висить портрет молодого ченця. Напрочуд сучасна особа.

Років п'ять-шість тому, розглядаючи роботи Ель Ґреко, звернув увагу на цей портрет і захотів дізнатися, хто ж цей молодий чоловік. Ним виявився учень Ель Ґреко, – теж художник, монах-домініканець тринітарій.

Що за тринітарій такий? Став шукати далі й виявилося, що це католицький злиденний чернечий орден, заснований у 1198 році для викупу християн з мусульманського полону.

Гаслом ордену були наступні слова: «Слава Тобі Трійця, а полоненим – свобода» (мовою оригіналу: Gloria Tibi Trinitas et captivis libertas). Цих ченців народ прозвав "брати ослів" або "ослячим орденом", оскільки їм було заборонено їздити на конях.

До всього тринітаріям заборонялося їсти м'ясо та рибу, а також мати якусь власність. Виконуючи своє основне завдання, за 437 років орден зумів викупити з мусульманського полону аж 30 732 невільники!

Кошти для викупу тринітарії, головним чином, знаходили шляхом збору милостині. Непоодинокі були випадки, коли тринітарії віддавали себе самих (!) у рабство заради визволення бранців.

І ось найцікавіше: у 1580 вони викупили з алжирського полону видатного письменника Меґеля де Сервантеса. Опісля він повернувся в Іспанію і написав свою славетну працю – "Дон Кіхот".

Виходить, що читаючи "Дон Кіхота" ми завдячуємо ченцям-тринітаріям. Ось така ниточка історії простяглася від Ель Ґреко до Сервантеса, вірних синів іспанської землі.

Автор – Геннадій Вольман, мистецтвознавець

Читайте також:
Історія
Напередодні, 25 листопада, ми вшановували закатованих голодом жертв більшовицьких окупантів. Пам'ятні заходи відбулися по всій країні.
26 листопада, 11:14
Політика
Організоване московськими більшовиками масове вбивство нашого народу шляхом голоду засудили у Гельсинкі. Документ підписали 164 депутати.
26 листопада, 09:32
Історія
Кремлівський бункерний дід ніколи не хотів бачити себе спадкоємцем ханів і царів. Його забаганка сягає виключно совєцького періоду.
19 листопада, 16:29
Війна
Як же треба не поважати українських захисників, щоби на домовини класти прапори з дуже дешевого матеріалу? Берімо приклад з американців!
17 листопада, 11:37
Історія
Мова — це також зброя! Окупанти завжди розуміли, що без викорінення мови тубільного населення їм ніколи не впокорити й не завоювати Україну.
12 листопада, 14:00
Полтава
Під час будівництва Меморіального комплексу на Затуринському кладовищі були понівечені могили полеглих українських воїнів.
23 жовтня, 10:38