Тринітарії – ченці, котрі дарували полоненим свободу

МИСТЕЦТВО
24.08.2022, 19:45
Тринітарії – ченці, котрі дарували полоненим свободу
Фото: Google

У мадридському музеї Прадо, в одному із залів, скромно у куточку висить портрет молодого ченця. Напрочуд сучасна особа.

Років п'ять-шість тому, розглядаючи роботи Ель Ґреко, звернув увагу на цей портрет і захотів дізнатися, хто ж цей молодий чоловік. Ним виявився учень Ель Ґреко, – теж художник, монах-домініканець тринітарій.

Що за тринітарій такий? Став шукати далі й виявилося, що це католицький злиденний чернечий орден, заснований у 1198 році для викупу християн з мусульманського полону.

Гаслом ордену були наступні слова: «Слава Тобі Трійця, а полоненим – свобода» (мовою оригіналу: Gloria Tibi Trinitas et captivis libertas). Цих ченців народ прозвав "брати ослів" або "ослячим орденом", оскільки їм було заборонено їздити на конях.

До всього тринітаріям заборонялося їсти м'ясо та рибу, а також мати якусь власність. Виконуючи своє основне завдання, за 437 років орден зумів викупити з мусульманського полону аж 30 732 невільники!

Кошти для викупу тринітарії, головним чином, знаходили шляхом збору милостині. Непоодинокі були випадки, коли тринітарії віддавали себе самих (!) у рабство заради визволення бранців.

І ось найцікавіше: у 1580 вони викупили з алжирського полону видатного письменника Меґеля де Сервантеса. Опісля він повернувся в Іспанію і написав свою славетну працю – "Дон Кіхот".

Виходить, що читаючи "Дон Кіхота" ми завдячуємо ченцям-тринітаріям. Ось така ниточка історії простяглася від Ель Ґреко до Сервантеса, вірних синів іспанської землі.

Автор – Геннадій Вольман, мистецтвознавець

Читайте також:
Полтава
На мармурових постаментах сонцесяйні обличчя чотирьох мужніх Воїнів. Вони без слів звертаються до земляків із закликом не спиняти боротьби.
вчора, 06:06
Історія
Член Спілки письменників України й лавреат премії імені Максима Рильського намагався донести правду. Але за правду покарали таборами.
20 червня, 20:34
Мистецтво
Наш земляк був багатогранною особистістю з великими перспективами. Він помер у шпиталі нідерландського міста Горінхем 11 березня 2024 року.
20 червня, 06:03
Життя
Ці слова після оголошення вироку озвучив католицький чернець і філософ Джордано Філіппо Бруно (1548-1600). Нині його знають як «єретика».
11 червня, 06:08
Історія
Митьки, Пищики, Налісні, Панське, Самовиці, Демки, Кизівер, Гузичі, Метлашівка, Баталий, Бузьки... Села, яких більше немає через СССР!
09 червня, 14:03
Історія
Задовго до появи у Заліссі поселення Москва на берегах Дніпра квітнула «брама Європи». На жаль, внутрішні чвари довели її до загину.
19 травня, 19:08