У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України

Опінії
27 січня, 15:40
У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України

Ця книга є унікальною, оскільки у ній зібрано інформацію про головні здобутки української археологічної науки за останні 30 років

Заступник голови правління ВГО «Спілка археологів України»

24 січня 2023 року у приміщенні Полтавської обласної універсальної бібліотеки імені І. П. Котляревського українські науковці презентували полтавцям науково-популярне видання «Археологія України за роки Незалежності».

Книга є спільним проєктом Всеукраїнського громадської організації «Спілка археологів України» та Інституту археології Національної академії наук України.

У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_1У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_2У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_3

Ця книга є унікальною, оскільки у ній зібрано інформацію про головні здобутки української археологічної науки за останні 30 років. Тут представлено найцікавіші результати досліджень на пам’ятках від найдавніших часів — заселення людиною теренів сучасної України, до ранньомодерного часу, коли остаточно сформувалася українська культурна ідентичність. Книга побудована за хронологічним принципом і складається з шести розділів, в яких представлено майже 50 нарисів про найцікавіші археологічні пам’ятки. 

Особливістю видання є й те, що тут науковці намагалися у популярній формі розповісти про свої здобутки, зацікавити суспільство найдавнішим минулим, адже археологічна спадщина України є невід’ємною складовою світового культурного надбання.

Її об’єктивне вивчення є більш цікавим за «привабливі» псевдонаукові теорії чи відверті пропагандистських покручі і фальсифікації.

Матеріали, що стосується Полтавщини, представлені на сторінках видання пам’ятками, які широко відомі в Україні та світі. Насамперед, це Гінцівська стоянка (знаходиться за 30 км від м. Лубни), що є знаковою пам’яткою палеоліту України. Головним науковим надбанням багаторічних розкопок є відкриття та дослідження решток великих жител та інших споруд, збудованих із кісток та бивнів мамонта. В книзі також міститься інформація про Більське городище - унікальну пам’ятку епохи раннього заліза. Завдяки масштабним дослідженням стало відомо, що у VII—IV ст. до н. е. воно було значним політичним, економічним і культурним центром, який відігравав важливу роль в історії населення Східної Європи того часу. Це городище може заслужено претендувати на роль одного з «чудес» давньої історії України. На сторінках видання вперше з’явилася Полтава, як цілісна археологічна пам’ятка. На тлі добре відомих матеріалів раннього залізного віку та доби середньовіччя, сучасною особливістю археології Полтави є її ранньомодерне обличчя. Речі, які ще донедавна позбавлялися свого історичного контексту, зараз набули археологічного визнання в якості культурного індикатора модерного українського міста.

Крім цих пам’яток, у видання присутні відомості про курганний могильник поблизу с. Сторожове, Шишацький могильник черняхівської культури, ранньослов’янське городище поблизу Опішного.

У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_4У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_5У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_6У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_7У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_8У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_9У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_10

Після презентації, примірники науково-популярного видання «Археологія України за роки Незалежності» попрямували до бібліотечних, наукових та музейних установ міста та області.

Всі охочі можуть ознайомитися з електронною версію книги на сайті ВГО «Спілка археологів України».

Читайте також:
Історія
У 2014 року у центрі Полтави археологи та краєзнавці виявили комплекс кола "Мартинівки" по вулиці Жовтневій (на сьогодні – Соборності), 5.
20.07.2022, 18:45
Історія
Багато хто з яких, до речі, інвентарю взагалі не містив. Такі ось нитки історії, які ведуть до нинішніх мерзенних часів.
14.07.2022, 18:12
Життя
Під час розкопок у Південній Америці група міжнародних фахівців-палеонтологів знайшла рештки раніше невідомого родича тиранозавра.
09.07.2022, 20:36
Історія
Пошуки судна велися з 1999 року
04.02.2022, 16:17
Історія
На думку дослідників, вони знайшли поховання багатого чоловіка
05.01.2022, 11:37
Історія
Її вік сягає 41,5 тис. років, а точне призначення невідоме
02.12.2021, 16:34