У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України

Опінії
27.01.2023, 15:40
У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України

Ця книга є унікальною, оскільки у ній зібрано інформацію про головні здобутки української археологічної науки за останні 30 років

Заступник голови правління ВГО «Спілка археологів України»

24 січня 2023 року у приміщенні Полтавської обласної універсальної бібліотеки імені І. П. Котляревського українські науковці презентували полтавцям науково-популярне видання «Археологія України за роки Незалежності».

Книга є спільним проєктом Всеукраїнського громадської організації «Спілка археологів України» та Інституту археології Національної академії наук України.

У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_1У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_2У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_3

Ця книга є унікальною, оскільки у ній зібрано інформацію про головні здобутки української археологічної науки за останні 30 років. Тут представлено найцікавіші результати досліджень на пам’ятках від найдавніших часів — заселення людиною теренів сучасної України, до ранньомодерного часу, коли остаточно сформувалася українська культурна ідентичність. Книга побудована за хронологічним принципом і складається з шести розділів, в яких представлено майже 50 нарисів про найцікавіші археологічні пам’ятки. 

Особливістю видання є й те, що тут науковці намагалися у популярній формі розповісти про свої здобутки, зацікавити суспільство найдавнішим минулим, адже археологічна спадщина України є невід’ємною складовою світового культурного надбання.

Її об’єктивне вивчення є більш цікавим за «привабливі» псевдонаукові теорії чи відверті пропагандистських покручі і фальсифікації.

Матеріали, що стосується Полтавщини, представлені на сторінках видання пам’ятками, які широко відомі в Україні та світі. Насамперед, це Гінцівська стоянка (знаходиться за 30 км від м. Лубни), що є знаковою пам’яткою палеоліту України. Головним науковим надбанням багаторічних розкопок є відкриття та дослідження решток великих жител та інших споруд, збудованих із кісток та бивнів мамонта. В книзі також міститься інформація про Більське городище - унікальну пам’ятку епохи раннього заліза. Завдяки масштабним дослідженням стало відомо, що у VII—IV ст. до н. е. воно було значним політичним, економічним і культурним центром, який відігравав важливу роль в історії населення Східної Європи того часу. Це городище може заслужено претендувати на роль одного з «чудес» давньої історії України. На сторінках видання вперше з’явилася Полтава, як цілісна археологічна пам’ятка. На тлі добре відомих матеріалів раннього залізного віку та доби середньовіччя, сучасною особливістю археології Полтави є її ранньомодерне обличчя. Речі, які ще донедавна позбавлялися свого історичного контексту, зараз набули археологічного визнання в якості культурного індикатора модерного українського міста.

Крім цих пам’яток, у видання присутні відомості про курганний могильник поблизу с. Сторожове, Шишацький могильник черняхівської культури, ранньослов’янське городище поблизу Опішного.

У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_4У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_5У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_6У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_7У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_8У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_9У Полтаві відбулася презентація унікального видання присвяченого археології України_10

Після презентації, примірники науково-популярного видання «Археологія України за роки Незалежності» попрямували до бібліотечних, наукових та музейних установ міста та області.

Всі охочі можуть ознайомитися з електронною версію книги на сайті ВГО «Спілка археологів України».

Читайте також:
Історія
Славнозвісний «шлях із варягів у греки» збагатив чимало середньовічних держав. Найбільший зиск тоді мали Хазарія, Русь, Візантія і араби.
10.12.2023, 08:48
Історія
Поселенню, що знаходиться у центральній частині Анатолійського півострова, понад 2000 років. Зараз його досліджують турецькі археологи.
07.11.2023, 20:10
Історія
Археологи вважають, що вони на крок ближчі до підтвердження місця перебування Ноєвого ковчега.
29.10.2023, 10:28
Історія
Вона присвячена археологам, які, попри утиски й репресії, здійснили важливі наукові відкриття.
25.10.2023, 17:31
Світ
У французькому селищі Лавó науковці виявили артефакти VI-V століть до Різдва Христового. Подібні знахідки нині — велика рідкість.
26.09.2023, 18:03
Історія
Міжнародна команда науковців дослідила нещодавно виявлений комплекс поховань у долині Туран-Уюк і віднесений до скіфської доби.
11.09.2023, 18:35