В Узбекистані знайшли одну із найперших письмових згадок етноніма «тюрк»

Чудова пам'ятка для світової археології віднайдена у Середній Азії. Монета VI століття зі сплаву міді та срібла має напис «Тюрк-каґан».
Приголомшливою звісткою поділилося міжнародне Товариство нумізматичної бібліоманії, передає медіаагенція «Останній Бастіон». Це відкриття здатне істотно змінити усталені уявлення про ранні періоди існування Тюркського каґанату і ранню письмову згадку етноніма «тюрк».
Монета, виявлена на околицях Ташкента, датується періодом Західно-Тюркською державою. Провідний експерт Національного центру археології в Академії наук Узбекистану професор Ґайбулла Бабаяров, першим розшифрував напис, виконаний соґдійським письмом, як «tŵrk x'γ'n».
«Раніше вважалося, що перша згадка словосполучення «Тюрк-каґан» сягає часу появи орхонських написів початку VIII століття. Ця ж монета відсуває історичну межу до кінця VI — початку VII століть, а саме до 580-610 років. Таким чином, історія назви «тюрк» налічує близько 1400-1500 років.
Цілком імовірно, що походження монети може бути пов'язане з нащадками Істемі-каґана, ключовою фігурою у створенні великої Тюркської імперії. Він і його діти панували у Ферґанській долині, стратегічно важливому регіоні у серці Середньої Азії, де тоді була зосереджена вся торгівля між Сходом та Заходом», — прокоментував цінну археологічну знахідку професор Бабаяров.
Своєю чергою, як раніше вже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», унікальні срібні дирхеми знайшли на острові Хортиця. Цей скарб — гроші династії Саманідів, яка панувала у Середній Азії впродовж 819-999 років.