Першими вершниками були представники Ямної культури

ІСТОРІЯ
24 липня, 08:27
Першими вершниками були представники Ямної культури

Вони освоїли їзду щонайменше 4500-5000 років тому на теренах сучасної України. Коней для цього приборкували у степах між Дунаєм і Волгою.

Приголомшливу звістку оприлюднила команда археологів і генетиків з Університету Гельсинкі. Науковці представили докази того, що так звана Чорноморсько-каспійська або також Ямна культура першою у світі освоїли мистецтво верхової їзди.

За поточними (і загальноприйнятими — прим. ред.) оцінками антропологів та істориків, люди змогли приручити коней приблизно 4,5-5,5 тисячі років тому під час Бронзової доби. Вона тривала впродовж XXXIII-XI століття до Різдва Христового.

«Припускаємо, що спочатку коней розводили для отримання м'яса і молока, й тільки потім почали використовувати їх як скакунів. Ми виявили, що мистецтво верхової їзди з'явилося практично відразу після приручення цих благородних тварин у степах Західної Євразії в IV тисячолітті до Різдва Христового. Якщо точніше, то це сталося у степах теперішньої України», — повідомив професор антропології та археології з Університету Гельсинкі доктор наук Фолькер Хейд.

Дослідники наголошують, першими верховими звірами були тарпани та ботайські коней, які мешкали у межиріччі Дніпра і Волги. Представники Ямної культури нині вважаються предками всіх індоєвропейських народів (з українцями включно), які населяють Європу та Азію.

«Подібні міркування підштовхнули нас усебічно вивчити останки п'яти представників Ямної культури, які нещодавно знайдені в курганах у Румунії, Болгарії та Угорщині. Коли ми почали аналізувати кістки чоловіків, похованих у цих могильниках, то виявили, що за життя вони страждали від схожого набору травм, у тому числі ушкоджень крижових хребців, кульшових суглобів й інших кісток, які часто зустрічаються у сучасних кочівників і професійних вершників на конях», — пояснив професор Хейд.

Науковці виявили додаткові кілька слідів потенційних укусів коней на кістках давніх мешканців Східної Європи. Це відкриття змусило проаналізувати кістяки ще півтори сотні представників Ямної культури, котрі були знайдені в різних регіонах Європи (в Україні також — прим. ред.) за останні кілька десятиліть — чверть із них була носіями тих самих травм, як у сучасних жокеїв.

Між тим, як раніше вже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», перші землероби прийшли у Британію з України. Задля цього науковці дослідники віднайдений в одній із печер генетичний матеріал кістяка людини.

Мапа поширення та віднайдене поховання Ямної культури
Мапа поширення та віднайдене поховання Ямної культури
Першими вершниками були представники Ямної культури_3
вибір редакції
Читайте також:
Світ
Смертельні знаки на 4000-річних глиняних табличках до тепер невірно тлумачилися істориками. Причина — помилка дешифраторів клинопису.
19 серпня, 14:53
Історія
Славнозвісний «шлях із варягів у греки» збагатив чимало середньовічних держав. Найбільший зиск тоді мали Хазарія, Русь, Візантія і араби.
10.12.2023, 08:48
Історія
Поселенню, що знаходиться у центральній частині Анатолійського півострова, понад 2000 років. Зараз його досліджують турецькі археологи.
07.11.2023, 20:10
Історія
Археологи вважають, що вони на крок ближчі до підтвердження місця перебування Ноєвого ковчега.
29.10.2023, 10:28
Історія
Вона присвячена археологам, які, попри утиски й репресії, здійснили важливі наукові відкриття.
25.10.2023, 17:31
Світ
У французькому селищі Лавó науковці виявили артефакти VI-V століть до Різдва Христового. Подібні знахідки нині — велика рідкість.
26.09.2023, 18:03