Українці на варті країн Міжмор'я: від теорії до практики

ПОЛІТИКА
26.08.2023, 16:52
Українці на варті країн Міжмор'я: від теорії до практики
Фото: Jagiellonia

На 10-му році війни проти Росії незалежна Україна розпочала підготовку до створення Балто-Чорноморського оборонного Союзу.

Через ліквідацію ватажків російського терористичного угруповання "Вагнер" Євгєнія Прігожина та Дмітрія Уткіна неможливо було пробитися з новиною про колосально важливу подію, яка сталася під проведення саміту Кримської платформи (23.VIII.2023). Річ у тім, що Володимир Зеленський заявив про підготовку до створення Балто-Чорноморського оборонного Союзу!

Бувши одним з основних, передовсім медійних лобістів створення цього Союзу, довго не міг повірити у те, що це вже реальність, а роки праці не минули дарма. Бо дійсно, Україна взялася за його створення.

«Поставлено завдання підготувати союз щодо безпеки разом із країнами НАТО, країнами Чорноморського узбережжя. Щоб у нас був спільний захист Азовського, Чорноморського і Балтійського простору», – заявив Зеленський.

Усі насмішки щодо "Люблінського Трикутника" як майбутньої основи Союзу – у минулому, всі насмішки про Квадригу (Україна, Польща, Литва, Латвія) – у минулому. А головне – у минулому насмішки про Європейський Пасок Безпеки (Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина, Україна, Молдова, Румунія, Болгарія), бо саме ці країни й стануть в майбутньому країнами-членами Балтійсько-Чорноморського оборонного Союзу.

Тепер поговоримо предметно над тим, як розбудовувати майбутній Союз: дійсно, є основа, це – Люблінський Трикутник та Квадрига (власне, Україна, Польща, Литва та Латвія мають стати серцем Союзу хоча б тому, що ми вчотирьох не тільки маємо кордони з РФ, а й із Білоруссю). Отакий от "full house".

Далі є три напрямки: Північ, Захід та Південь. На мій погляд, пріоритетним має бути Південь, себто Молдова, Румунія та Болгарія, а далі – Північ (Естонія та Фінляндія; зі вступом останньої до Північноатлантичного альянсу, НАТО і так контролює Фінську затоку, та чому і нам не мати там частину впливу, тим паче, що затока важлива географічна точка для оборони регіону?!).

Ну, а вже потім і Захід, тобто Словаччина з Чехією; при тому, цей напрямок важливий, бо Угорщина та Сербія. Додамо, Словаччина та Чехія, додатково до Румунії та Болгарії, які мають кордон з цими двома державами, підсилять наші позиції, з Півночі "нависнувши" на проросійську Угорщину.

Безперечно, влада може визначити пріоритетність кожного із наведених мною напрямків по-своєму, та все ж, раджу робити саме так, як написано вище, бо це – стратегічно правильно. Дякую!

Ну, й окреме прохання та порада: не треба до майбутнього Союзу залучати "державу-покровителя" не з нашого регіону. Якщо ми вже взялися розбудовувати свій оборонний Союз – хай він нашим і залишиться, без будь-якого зовнішнього впливу, хай і максимально партнерського.

Це наш регіон, регіон держав-захисниць європейського континенту, тож ефективність Союзу залежатиме від максимально ефективної взаємодії всередині нас. У нас всіх достатньо потенціалу аби діяти самотужки та передовсім у власних інтересах.

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також:
Світ
Atlantic Council представив сценарії того, як може змінитися світ протягом десятиліття.
вчора, 15:43
Політика
Ніхто достеменно не знає, як підуть події. В умовах невизначеності для збереження психічної рівноваги слід зосередитися на борні за Україну.
21 лютого, 13:47
Політика
В Білому домі давно панують настрої проти Зеленського і за вибори в Україні — NYP
21 лютого, 10:07
Новини
Понад 300 українських компаній з “російським слідом” перемогли у 22,5 тис. процедур публічних закупівель за останні десять років.
13 лютого, 16:36
Війна
Нам слід бути відвертими самими із собою. Жоден з уже реалізованих у сучасній Європі сценаріїв завершення конфлікту в Україні не спрацює.
10 лютого, 14:58
Війна
Залишається велике питання: що буде, якщо путін просто не підкориться?
08 лютого, 14:05