Українці на варті країн Міжмор'я: від теорії до практики

ПОЛІТИКА
26.08.2023, 16:52
Українці на варті країн Міжмор'я: від теорії до практики
Фото: Jagiellonia

На 10-му році війни проти Росії незалежна Україна розпочала підготовку до створення Балто-Чорноморського оборонного Союзу.

Через ліквідацію ватажків російського терористичного угруповання "Вагнер" Євгєнія Прігожина та Дмітрія Уткіна неможливо було пробитися з новиною про колосально важливу подію, яка сталася під проведення саміту Кримської платформи (23.VIII.2023). Річ у тім, що Володимир Зеленський заявив про підготовку до створення Балто-Чорноморського оборонного Союзу!

Бувши одним з основних, передовсім медійних лобістів створення цього Союзу, довго не міг повірити у те, що це вже реальність, а роки праці не минули дарма. Бо дійсно, Україна взялася за його створення.

«Поставлено завдання підготувати союз щодо безпеки разом із країнами НАТО, країнами Чорноморського узбережжя. Щоб у нас був спільний захист Азовського, Чорноморського і Балтійського простору», – заявив Зеленський.

Усі насмішки щодо "Люблінського Трикутника" як майбутньої основи Союзу – у минулому, всі насмішки про Квадригу (Україна, Польща, Литва, Латвія) – у минулому. А головне – у минулому насмішки про Європейський Пасок Безпеки (Фінляндія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина, Україна, Молдова, Румунія, Болгарія), бо саме ці країни й стануть в майбутньому країнами-членами Балтійсько-Чорноморського оборонного Союзу.

Тепер поговоримо предметно над тим, як розбудовувати майбутній Союз: дійсно, є основа, це – Люблінський Трикутник та Квадрига (власне, Україна, Польща, Литва та Латвія мають стати серцем Союзу хоча б тому, що ми вчотирьох не тільки маємо кордони з РФ, а й із Білоруссю). Отакий от "full house".

Далі є три напрямки: Північ, Захід та Південь. На мій погляд, пріоритетним має бути Південь, себто Молдова, Румунія та Болгарія, а далі – Північ (Естонія та Фінляндія; зі вступом останньої до Північноатлантичного альянсу, НАТО і так контролює Фінську затоку, та чому і нам не мати там частину впливу, тим паче, що затока важлива географічна точка для оборони регіону?!).

Ну, а вже потім і Захід, тобто Словаччина з Чехією; при тому, цей напрямок важливий, бо Угорщина та Сербія. Додамо, Словаччина та Чехія, додатково до Румунії та Болгарії, які мають кордон з цими двома державами, підсилять наші позиції, з Півночі "нависнувши" на проросійську Угорщину.

Безперечно, влада може визначити пріоритетність кожного із наведених мною напрямків по-своєму, та все ж, раджу робити саме так, як написано вище, бо це – стратегічно правильно. Дякую!

Ну, й окреме прохання та порада: не треба до майбутнього Союзу залучати "державу-покровителя" не з нашого регіону. Якщо ми вже взялися розбудовувати свій оборонний Союз – хай він нашим і залишиться, без будь-якого зовнішнього впливу, хай і максимально партнерського.

Це наш регіон, регіон держав-захисниць європейського континенту, тож ефективність Союзу залежатиме від максимально ефективної взаємодії всередині нас. У нас всіх достатньо потенціалу аби діяти самотужки та передовсім у власних інтересах.

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

Читайте також:
Економіка
Вітчизняні олігархи за підтримки столичних чиновників і депутатів свідомо готували до здачі ворогу. Західні політики теж доклалися до цього.
20 травня, 07:12
Політика
Коротко про дві управлінські моделі, які у нас не працюють. А проблема у тому, що до влади дорвалися відверті профани.
19 травня, 17:20
Економіка
Сировинний тип економіки тягне на дно нашу Батьківщину. Цим користуються як олігархи, так і чиновники з депутатами різного рангу.
13 травня, 13:45
Війна
росія стверджує, що на території України вона воює з НАТО. Але насправді піти відкритою війною проти країн Альянсу не наважується.
11 травня, 18:35
Політика
Поки більшість людей у світі стежить за ізраїльсько-палестинським конфліктом, поруч розверзається справжнє пекло. Полум'я розпалює Іран.
09 травня, 19:55
Політика
Як виявилося торік 298 депутатів отримали більше доходу, ніж у 2022-му.
08 травня, 18:40