Українські ресурси війни тануть на очах

ВІЙНА
23.07.2023, 19:24
Українські ресурси війни тануть на очах
Фото: Google

За роки незалежності українці "голосували ногами". І всі, хто хотів, – уже в армії, а хто у тилу – розмірковують над примарним майбутнім...

Зазвичай, коли говоримо про ресурси, ми маємо на увазі танки, ракети, боєприпаси та інше матеріальне, котре постійно випрошуємо та наголошуємо серед країн-партнерів. Але є одна річ, котру Захід не постачає.

Про що, чи вірніше, про кого мова? Про наші людські ресурси!

Так склалось, що за багатьма закритими даними та частково відкритими, на 1.I.2022 наявного населення у нас було трохи більше 31 мільйона. Від 41 до 31 за 20 років – це нормально, особливо, коли була криза за кризою, і хвилі міграції йшли одна за одною.

Тому воно не помічалося так у суспільстві. Якщо ж відняти від цієї кількості число людей на окупованих, а також тих, хто виїхав (як на Захід, так і в Росію), то отримуємо приблизно 20 мільйонів наявного населення на даний момент.

Причин цьому багато. По-перше, дуже велика кількість українців не потребує захисту; наприклад, 71% українських переселенців у Польщі утримують себе самостійно, у тому числі – працюючи на українські компанії.

Ці дані збігаються частково і з іншим опитуванням, показуючи, як саме відбувається адаптація українців, які втекли від війни до Польщі:

  • 37% біженців уже вивчили польську;
  • 51% опитаних знайшли нову роботу;
  • а 63% живуть на власну зарплату;
  • 62% українців самостійно орендують житло;
  • 13% мешкають в готелях або хостелах;
  • а 11% – у польських родинах, які їх прийняли.

Цю картину ми можемо бачити і по бізнес-сфері. У 2022 році українці відкрили у Польщі близько 16 тисяч індивідуальних підприємців (ФОП), а у першому півріччі 2023-го їх було майже 14 тисяч.

Майже кожна десята компанія, створена в Польщі, була українською (за даними Польського економічного інституту). Щомісяця українці відкривають понад 2 тисячі нових компаній і ці люди будуть поза статистикою біженців, бо вони можуть за власний рахунок себе забезпечити.

А відкриті європейські кордони дозволяють українцям з Естонії спокійно потрапити до тієї ж Польщі. Тому сталих даних відносно кількості біженців нема.

Але повернемося до України, взявши за основу, що в нас наявного населення десь 20 мільйонів громадян і беручи до уваги заяву президента України про те, що в Силах оборони України знаходяться до 1,5 мільйона чоловік. І пам'ятаючи, що в нас мобілізація перманентна:

  • є вибувші по пораненням;
  • можемо кількість мобілізованих підняти приблизно до 2 мільйонів осіб.

Що це значить для України? Що до лав оборони залучено 10% від наявного населення, а це значить, що мобілізаційний резерв у нас дуже скудний – пенсіонери, котрі не виїжджали так масово, складають частку в 10,7 мільйона осіб.

Що значить 10%? Що ми наблизились до певної  критичної лінії!

В армії Південного В'єтнаму відсоток мобілізованих до населення був 11,7%. І ця кількість болісно била по економіці держави, та й взагалі спонсорувалась майже вся з боку США.

Фінляндія під час Другої світової війни почала відчувати суттєві проблеми в тилу, коли кількість мобілізованих досягла 14-15% від наявного населення. Не вистачало чоловіків певних професій, що приводило до суттєвих наслідків.

Так і в нас вже депутати та комітети Верховної Ради говорять: є нестача персоналу в енергетичній, промисловій так військово-промисловій сферах. І все це через мобілізацію працівників.

Є проблеми з плануванням та поставленими завданнями; вони мають плануватися від кількості тих сил, котрі можуть бути задіяні. Якщо ресурсів недостатньо і дістати їх нема звідки – воно має бути переглянуто згідно з реальним станом речей.

Саме тому, коли ми говоримо про звільнення Криму, треба у першу чергу задавати питання: а чи вистачить в нас наявних ресурсів для виконання цього завдання? Якщо так – система мусить працювати, ніби в неї є лише тільки цей ресурс, а не вважати, що він бездонний.

Це означає більш якісну підготовку війська. Перероблену мобілізаційну систему, де працівників критичних підприємств не мобілізують, та багато багато іншого.

Саме так і досягається перемога – через виконання завдань, котрі поставлені з реальним розумінням власних можливостей.

Автор – Гліб Парфьонов, керівник департаменту безпекової політики Центру політичних студій "Доктрина"

Українські ресурси війни тануть на очах_1
Читайте також:
Політика
Чи хочете ви майбутнє, в якому Канада приєднається до ЄС, Росія пануватиме в Арктиці, а Китай керуватиме Латинською Америкою?
вчора, 11:46
Політика
Гучно пролунала заява радника 47-го президента США із національної безпеки. Майк Волтц закликав владу України знизити мобілізаційний вік.
15 січня, 12:36
Політика
Попри дипломатичний хист окремих наших чиновників, нема рецепта, як змінити ставлення західних суспільств ззовні. Їм там бракує сміливості.
15 січня, 07:18
Війна
У війні перемагає той, хто запропонує таке нове світобачення і порядок, які об’єднають більшість партнерів.
14 січня, 10:32
Світ
Як Гренландія може допомогти США стримати Росію та Китай?
11 січня, 07:30
Економіка
Поразка Києва у війні коштуватиме Вашинґтону дорожче, ніж допомога. Адміністрації президента Дональда Трампа є над чим поміркувати.
10 січня, 21:43