Українські ЗМІ стали мішенню «інформаційної армії» Зеленського
Проблема України – не Бігус чи Ніколов. Ми лише дзеркала. Проблем у нас дві – окупанти і корумпанти.
(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень. Увага! Присутня ненормативна лексика).
Що Єрмак, ви довольні? Такого заголовка хотіли у «Financial Times»? Все радує? Як і тоді, коли у номерах «бігусів» якісь «невстановлені особи» монтували таємні камери та готували виходку у мене вдома? Зеленському в моніторингу знову напишете, що це опозиційні ЗМІ і порохоботи розганяють хвилю критики?
Друзі! Весь цей час, поки поліція зволікала з відкриттям справи, а Зеленський набрав у рота води, – я говорив, що найбільшим ризиком цієї спецоперації є те, що про це скажуть на Заході. Щоб не дайбоже не склався наратив, що у нас з журналістами обходяться так само як і в Роіссі. Щоб не дай боже не формувався імідж України, як малої Роіссі, якій значить і не треба допомагати, а варто справді залишити її Путєну, раз вона все одно така сама.
І я не спілкувався з автором цієї публікації. Це повністю їхнє рішення, що писати про нас. Якби у мене спитали – я б спробував пошукати слова, які б не кидали тінь на Україну, особливо у дні, коли США вагаються чи давати гроші Україні, чи інвестувати і далі в захист нашої демократії. Рівно рік тому ми чекали на завершення Рамштайну, щоб опублікувати розслідування, що потім призвело до крутих реформ і хоча б якихось відставок та арештів. Тоді Байден дякував Зеленському за боротьбу з корупцією. І у «Financial Times» та всіх інших світових медіа були геть інші заголовки.
А зараз маємо ось цей ужас. Бо на Заході не дураки сидять. Їм телеграмну єбаллу не підсунеш, як внутрішнім ідолопоклонникам.
Друзі, ще раз. Проблема України – не Бігус чи Ніколов. Ми лише дзеркала. Проблем у нас дві – окупанти і корумпанти.
Серія нападів і наклепницьких кампаній, спрямованих проти відомих українських журналістів, кинула тінь на репутацію Володимира Зеленського щодо захисту свободи ЗМІ.
У рідкісній заяві з часу повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році «Медіарух», об'єднання ЗМІ та правозахисних організацій, у середу прямо закликав президента країни «рішуче засудити» напади та «взяти під контроль розслідування», щоб з'ясувати, хто був винуватцем.
«Невідомі агресори намагаються виставити українських журналістів «ворогами народу», російськими агентами, наркоманами та дискредитувати їхню професійну діяльність, - йдеться у заяві. «Відбувається стеження, прослуховування, порушення права журналістів на приватне життя - все це з метою тиску на незалежні ЗМІ».
У середу Зеленський заявив, що Служба внутрішньої безпеки (СБУ) розпочала розслідування щодо стеження за журналістами, додавши: «Будь-який тиск на журналістів є неприйнятним».
Свобода ЗМІ в Україні була частково обмежена через те, що уряд назвав міркуваннями національної безпеки після російського вторгнення, а «Репортери без кордонів» попередили, що війна «загрожує виживанню українських засобів масової інформації».
Хоча журналісти і раніше піддавалися залякуванням і наклепницьким кампаніям в Інтернеті, за останні кілька днів це переросло в переслідування в реальному житті. Журналіст-розслідувач Юрій Ніколов, який викрив корупцію в міністерстві оборони, став мішенню для кількох чоловіків у неділю, які стукали в його двері, кричали, що його відправлять на передову, і розклеїли таблички, що називали його «зрадником» і «провокатором».
Статті Ніколова призвели до відставки міністра оборони Олексія Резнікова, якого не звинувачували у хабарництві, а Зеленський заявив, що вимагатиме більшої прозорості та реформ.
Фотографії чоловіків, які брали участь у нападі, незабаром були опубліковані на проурядових Telegram-каналах, що викликало звинувачення в тому, що інцидент був здійснений з благословення одного з правоохоронних органів.
За її словами, проурядові онлайн-групи, які називають себе «інформаційною армією», діють «у наймерзенніший спосіб», «перетворюючи всіх критиків влади на російських агентів, ухильників, ворогів президента та України».
Він також додав, що телефони журналістів, ймовірно, прослуховувалися більше року, оскільки розмови, включені у відео, датуються ще 2022 роком.
Відео було опубліковано наступного дня після того, як Bihus.info опублікував розслідування про звіти, підготовлені державною компанією, яка аналізувала «критичні» статті у ЗМІ щодо президента України та його кабінету міністрів. Компанія контролюється народним депутатом від партії Зеленського.
«Я збентежений тим, що побачив на відео», - сказав Бігус, але додав, що це також показало, що «спецслужби мають час, натхнення і бюджети для проведення систематичного спостереження за приватним життям членів слідчої групи».
Відео було завантажено на YouTube-канал під назвою «Народна правда», який, за даними українських фактчекерів, очолює жінка, чий образ був згенерований штучним інтелектом.
За зовнішнім виглядом і тактикою «Народна правда» схожа на проект 2013 року під назвою «Українська брехня», який був спрямований проти відомих журналістів і правозахисників, які критикували тодішнього проросійського президента Віктора Януковича.
«Мені дуже прикро бачити приклади, які нагадують мені часи Януковича, - заявила Романюк на початку цього тижня. «Їм точно не місце в 2024 році».
Політики, які критикують Зеленського, скористалися можливістю висловити занепокоєння.
Віталій Кличко, мер Києва і давній політичний суперник Зеленського, назвав ці інциденти «утисками незалежних журналістів, які не подобаються владі».