Український солдат мусить рятувати своє життя всупереч фатальним наказам командування
Через день після оточення у селі Прогресом на Донеччині два батальйони наших захисників залишили позиції. Вони із боєм проривали «котел».
Мова про героїв із лав 31-ї Окремої механізованої бригади, яка нещодавно опинилася у ворожому оточенні. Журналісти західного видання Forbes поспілкувалися із тими, кому вдалося вижити й вирватися із пекельного кільця.
Ворог зумів відрізати два батальйони бригади на північ від села Прогрес — наступного дня наші захисники ухвалили важке рішення. Командування навідріз відмовлялося допомагати та сприяти виведенню підрозділу з оточення.
Замість того, щоби чекати порятунку, якого не було навіть у планах вищого армійського начальства Сил оборони України, оточені минулого четверга воїни свідомо пішли на ризик. Інші частини 31-ї ОМБр, а також розташована поруч 47-ма Окрема механізована бригада «Маґура», допомагали прориватися.
Безпрецедентна цього року успішна евакуація врятувала потенційно сотні українських військовослужбовців від загибелі чи полону та позбавила Кремль великої пропагандистської перемоги. Але це не розв'язує проблеми фундаментального провалу українських військ у секторі навколо Прогресу — фіаско військового командування.
Російський поступ у бік Прогресу розпочався позаминулого тижня; «ворожі літаки «завдали потужних авіаударів за тактичним тилом», стверджує один із воїнів 31-ї ОМБр, який вийшов з оточення. На тлі плутанини у цьому секторі суміжні бригади Сил Територіальної оборони після ротації — зазнали краху.
«Зрозуміло, що не рядові бійці наших бригад опинилися у страшній безвиході та стали програвати, а їхні командири. Головна проблема, насамперед, — в управлінні та організації наших дій», — коментує стан справ на Донецькому напрямку Східного фронту журналіст Юрій Бутусов.
Коли українські війська вийшли із Прогресу, група мотострілецьких полків російського 1-го Армійського корпусу скористалася можливістю. Уже за тиждень ворог подолав понад 10 км на захід, у результаті захопивши село й і оточивши два українські батальйони на північ від нього.
«Скажімо так, ми пережили власну кризу керівництва. Командир бригади так і не наказав про прорив, тому особовий склад, який знаходився в тому районі, поставив його перед фактом, що хлопці [самостійно — прим. ред.] прориватимуться з боєм», — повідомив інший неназваний боєць 31-ї ОМБр.
Цей випадок має стати нагадуванням для багатьох командирів про те, що не можна нехтувати особовим складом і довіряти підстаршинам і старшинам, які жодного разу не те що на передовій лінії не були, а й пороху. Штабні щури бавляться у солдатиків наслідуючи ворога.
А тим часом бої на Східному фронті тривають. Зміцнивши контроль над Прогресом, російські війська також зайняли сусіднє село Вовче; втрати високі з обох боків: так, 47-ма ОМБр втратила два свої цінні танки M-1 «Abrams» усього за минулі 3 тижні, а росіяни понад 10 БТР і БМП.
Натомість медіаагенція «Останній Бастіон» звертає увагу читачів на те, що росіяни спробують загарбати Гуляйполе після Дня Незалежності України. Окупаційно-терористичний контингент РФ націлився на батьківщину Нестора Махна.