Укрнафта планує провести корупційну закупівлю, заточену під Ігоря Стефанишина

Позиція
29 березня, 18:15

Корупційні схеми в нафтогазовій сфері продовжують завдавати багатомільярдних збитків воюючій країні.

Укрнафта оголосила тендер на буріння на суму 1.32 млрд. грн., про що повідомляє наш інформаційний партнер Expro.

Гравці ринку бурових послуг одразу ж назвали цей тендер вже заздалегідь підлаштованим під переможця, а саме ТОВ «БК «Укрбурсервіс» зі статутним капіталом 50 тис. грн.

Кінцевим бенефіціаром ТОВ «БК «Укрбурсервіс» є Ігор Котвіцький та Ігор Стефанишин.

Укрнафта планує провести корупційну закупівлю, заточену під Ігоря Стефанишина_1

Інформація про те, що тендер прописаний під завчасно визначеного переможця в особі ТОВ «БК «Укрбурсервіс» підтверджена з різних джерел від різних гравців ринку, і власне тому не пройшла повз нашу увагу.

Представники ринку також зазначили, що про попередню змову вказує вимога технічного завдання (Додаток №1 до технічного завдання, п 8.5), а саме про допущення до тендеру верстатів віком 20 років та чітка вказівка на вантажопідіймальності 320 тонн., що і є парком верстатів фірми Стефанишина.

Про обурення фахової спільноти маніпуляцією з метою обмеження кола учасників свідчить запит учасника торгів на майданчику Prozorro, в якому йдеться про наступне:

«Додаток №1 до ТД, Розділ 8 «Вимоги до підрядника», а саме пункт 8.5. (на ст. 75), містить вимоги до бурової установки - віком не старше 20 років, вантажопідйомністю не менше 320 тонн, що обмежує коло потенційних учасників. Відповідно до Додатку №1 до ТД, Розділу 3 «Конструкція свердловини 538 Бугруватівського родовища» до I. Технічного завдання, а саме пункту 3.1. Глибина спуску обсадних колон та характеристика окремо спущених частин обсадних колон та труб, Таблиці 3.1. (на ст.12) можна визначити, що максимальна вага обсадної колони складає 156 тн. В той же час, Розділ I Додатку №1 до ТД під Таблицею 1.2. (на cт. 5) містить Примітку. Конструкція свердловини є попередньою. Остаточну конструкцію свердловини проектант розробляє на основі відповідних розрахункових даних, приймаючи до уваги вантажопідіймальність запланованого бурового верстату, задані типорозміри обсадних колон, геологічну складову родовища, тощо. Форма договору «під ключ» покладає всю відповідальність та ризики на Підрядника. Підрядник надає Замовнику банківську гарантію у розмірі, що покриває суму авансового платежу за договором. Просимо внести зміни в пункт 8.5. Розділ 8 «Вимоги до підрядника» (на ст. 75) Додатку №1 до ТД щодо відміни обмежень вантажопідйомності бурового верстата, або надати обґрунтоване роз’яснення стосовно доцільності вимоги до бурової установки віком не старше 20 років, вантажопідйомністю не менше 320 тонн.»

Укрнафта планує провести корупційну закупівлю, заточену під Ігоря Стефанишина_3

Цікаво, що для ремонту свердловин ПАТ «Укрнафта» допускається верстати віком лишень до 10 років, (дивіться Додаток 2 -  ТЕНДЕРНА ДОКУМЕНТАЦІЯ) вартістю 12 млн грн.

Водночас Агафонов допускає на будівництво нової свердловини бурові верстати віком 20 років загальною вартістю тендера 1 млрд 320 млн грн.

Окрім того, нам вдалося з'ясувати, що директор департаменту буріння ПАТ «Укрнафта» Агафонов Данііл, який має російський паспорт, має не аби який зв'язок з паном Стефанишиним в минулому.

Укрнафта планує провести корупційну закупівлю, заточену під Ігоря Стефанишина_5

Наприкінці 2000 років Агафонов працював в ТОВ «Бурова компанія «Рудіс» (ТОВ «АРАБСЬКИЙ ЕНЕРГЕТИЧНИЙ АЛЬЯНС ЮЕЙ»), яка володіла ліцензіями на площі Північно Яблунівська та Білоусівсько-Чорнухівська.

Ділянки потрапили наприкінці 90-х в ТОВ «БК «Рудіс» за сприяння Василя Стефанишина — батька Ігора Стефанишина, який в ті часи очолював ДП «Полтаванафтогазгеологія».

Ще один цікавий факт, —  парк бурових верстатів Уралмаш 3Д, під який «заточене» технічне завдання оголошеного тендеру на буріння і яким володіє «майбутній переможець» ТОВ «БК «Укрбурсервіс» має теж саме походження, — ДП «Полтаванафтогазгеологія».

Також ТОВ «БК «Рудіс» стала відома голосною справою, коли за часів роботи в ній Агафонова, а саме у 2010 році, ТОВ «БК «Рудіс» не сплатив ренту на користь державної «Укргазвидобування»  в сумі понад 49 млн грн за курсом 7.9 грн що складає 6,3 млн доларів.

Але ні це, ні російське громадянство не завадило Агафонову зайняти високу посаду в ПАТ «Укрнафта», та замахнутися на розкрадання бюджетних коштів в сумі 1,32 млрд грн на користь колег по ТОВ «БК «Рудіс».

Варто зауважити, що у 2021 році СБУ було встановлено, що ТОВ «БК «Укрбурсервіс» причетне до продажу паливно-мастильних матеріалів, які були викрадені у ГПУ «Полтавагазвидобування» АТ «Укргазвидобування».

Агафонов задекларував свій виступ на Міжнародному зеленому нафтогазовому форумі, що відбувся 20-21 березня 2024 року в місті Полтава, де він розповідав про нові плани з буріння на 2024 рік.

Прикметно, що форум відбувся у Національному університеті «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», ректора якого було офіційно визнано плагіатором.

Тим часом питання в доцільності буріння на ліцензійній площі Родовище Бугруватівське привернуло особливу увагу, на буріння трьох свердловин Укрнафта планує спрямувати 720 млн грн. Викликає великий подив доцільність, бо на Бугруватівському родовищі пробурено понад 166 свердловин на площі менш ніж 60 квадратних кілометрів.

«Останній Бастіон» нагадує читачам, що рішення про буріння нерентабельних свердловин не вперше приймаються керівництвом Нафтогазу.

У лютому 2019 року Глава правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв на своїй сторінці в Facebook оголошував про нові кадрові призначення в УГВ.

Зокрема зазначав, що реалізацією всіх технічних рішень (буріння, будівництво, ремонт свердловин і т.д.) надалі буде займатися дивізіон «Технікал», під керівництвом Андрій Хоменка.

 Андрій Хоменко
Андрій Хоменко

Андрій Хоменко понад 15 років працює в галузі машинобудування, має «значний досвід управління низкою провідних українських технологічних підприємств». Працював на посаді генерального директора ДП НВКГ «Зоря» - «Машпроект», яке проєктує і виробляє газотурбінні двигуни та інше сучасне обладнання, що поставляється в тому числі для проєктів модернізації об'єктів газотранспортної системи України.

Також був радником в дирекції Представництва акціонерного товариства «Група «Енергетичний стандарт», генеральним директором в дирекції ТОВ «Енерджі Стернард Індастріз», радником генерального директора ПАТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання».

На момент призначення виконував обов'язки президента «Укртрансгазу».

Згідно з актом планової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності акціонерного товариства «Укргазвидобування», яку проводила Державна аудиторська служба України (ДАСУ) за період з 01.01.2016 по 30.09.2021, було встановлено необґрунтовану розтрату коштів номінально державного АТ «Укргазвидобування» на спорудженні пошукової свердловини Шебелинська № 888.

У 2020 році Андрій Фаворов, який лобіював розробку свердловини Шебелинська № 888, заявив що успіх видобутку газу глибоких покладів на Шебелинському родовищі дорівнює 30%.

У самому «Нафтогазі» вказували на те, що буріння цієї пошукової свердловини є недоцільним. Про це йдеться у «Оцінці прогресу організаційної трансформації «Нафтогазу», яка була підготована відділом маркетингових досліджень НАК «Нафтогаз України».

Проте, Андрій Фаворов вирішив таки йти за «здобиччю», але не для держави, а для себе та Schlumberger Україна.

На фінансування буріння однієї пустої свердловини Шебелинської № 888 було витрачено 1.6 млрд ₴.

Під час вивчення порушень при наданні інженерного супроводу (послуги інженерної команди), за які відповідав Акшін Мехдієв, встановлено, що в порушення статті 193 Господарського кодексу України, пунктів 4.4.1 та 4.10 Договору від 11.12.2019 № УГВ 3314/12-19 ТОВ «Шлюмберже Сервісез Україна» завищено вартість послуг на загальну суму 154 630 836 ₴ (з ПДВ), яка не підтверджена первинними документами, що свідчить про безпідставну оплату за надані послуги та втрат фінансових (матеріальних) ресурсів на зазначену суму.

За даним фактом відкрито кримінальне впровадження № 6202200000000638 від 23.08.2022 ч. 5 ст. 191 Кримінального кодексу України. Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою.

Корупційну схему з буріння свердловини Шебелинської № 888 погоджував і очільник дивізіон «Технікал» Андрій Хоменко.

У жовтні 2023 року Вищий антикорупційний суд наклав арешт на майно колишнього генерального директора державного підприємства «Науково-виробничий комплекс газотурбобудування «Зоря»-«Машпроект» Андрія Хоменка та його дружини.

НАБУ і САП підозрюють його у заволодінні коштами заводу.

Таке рішення ще 5 жовтня 2023 року ухвалив ВАКС, яке частково підтримала Апеляційна палата ВАКС рішенням від 15 лютого, 2024 року.

Антикорупційний суд наклав арешт на майно Хоменко та його дружини, а саме: 39/40 квартири, а також половини ще двох квартир; 1/2 автівок Toyota FJ Cruiser 2008 року випуску, Lexus LX570 2015 року випуску, Suzuki Jimny 2020 року випуску та Porsche Cayenne 2008 року випуску. Адвокат Хоменко подав скаргу на арешт майна. Суд скасував арешт лише 1/2 однієї з квартир.

«Апеляційну скаргу адвоката задовольнити частково. Ухвалу слідчого судді Вищого антикорупційного суду від 5 жовтня 2023 року про арешт майна у кримінальному провадженні скасувати в частині накладення арешту на: 1/2 частини квартири та відмовити у задоволенні клопотання детектива НАБУ у цій частині. В іншій частині ухвалу слідчого судді залишити без змін, а апеляційну скаргу захисника – без задоволення», – йдеться в рішенні.

НАБУ і САП повідомили про підозру чотирьом ексгендиректорам заводу «Зоря»-«Машпроект» і одному підприємцю у заволодінні 1,32 млрд грн.

Слідство встановило, що керівництво заводу «Зоря»-«Машпроект», яке експортувало продукцію власного виробництва за кордон, організувало схему заволодіння коштами держпідприємства. Для цього з компанією-нерезидентом уклали низку агентських угод, за якими вона нібито мала надавати послуги з пошуку та проведення переговорів з потенційними покупцями продукції держпідприємства щодо укладання з ними відповідних зовнішньоекономічних контрактів.

У результаті протягом 2013-2018 років на рахунки компанії-нерезидента держпідприємство безпідставно перерахувало 61,98 млн доларів як оплату за удавані агентські послуги.

Завдання ДП збитків на цю суму підтверджується висновком судової економічної експертизи.

Наразі Андрія Хоменка оголошено в розшук.

Укрнафта планує провести корупційну закупівлю, заточену під Ігоря Стефанишина_9

Досі не отримав підозри від правоохоронців екс-директор з буріння «Укргазвидобування» часів Хоменка Олександр Потернак.

Після звільнення з УГВ Потернак став волонтером, як він сам стверджує. Волонтерством Потернак займається разом з радником Андрія Єрмака Сергієм Лещенком, більш відомим як Dj Technocrat. Про це свідчать їхні спільні фото у соцмережах.

Укрнафта планує провести корупційну закупівлю, заточену під Ігоря Стефанишина_11

Прикметно, що звільнення Олександра Потернака з УГВ не обійшлося без скандалу.

27 лютого 2024 року в Київському апеляційному суді було розглянуто апеляційну скаргу колишнього директора з буріння АТ «Укргазвидобування» Олександра Потернака  на рішення Дніпровського районного суду міста Києва від 24.10.2023.

Екс-керівник з буріння УГВ не погоджувався з наказом УГВ від 26.10.2022 № 518 «Про преміювання за досягнення цілей та ключових результатів роботи працівників за підсумками 2021 року», за яким премія за результатами оцінки досягнення цілей та ключових результатів за 2021 рік виплачується протягом трьох місяців з дня припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Отримуючи  зарплату відповідно до п. 4.1 Трудового договору № 88/1 в розмірі 620 тис. грн на міс. Олександр Потернак претендував на премію за досягнення цілей та ключових результатів за 2021 рік.

За даними суду, тво Гендиректора «Укргазвидобування» Олександром Романюком та Олегом Толмачевим було оцінено виконання Позивачем індивідуальних цілій та КР на 94,5%.

Потернак стягував з УГВ 7,03 млн грн. премії.

За даними ExPro, «Укргазвидобування» у 2021 р. збільшила буріння на 47,9% до 210 км.

Укрнафта планує провести корупційну закупівлю, заточену під Ігоря Стефанишина_13

«Підписуючи Додаткову угоду про припинення трудового договору та погоджуючись з умовами про те, що нарахування та виплата Олександру Потернаку премії буде здійснена після прийняття акціонером АТ «Укргазвидобування» рішення щодо порядку розрахунку та виплати річної премії і на умовах, зазначених у цьому рішенні, Позивач не міг припустити, що умови у прийнятому акціонером Відповідача рішенні будуть суперечити умовам цієї Додаткової угоди, матимуть дискримінаційний характер та порушуватимуть права та інтереси Позивача, позаяк свідомо розраховував (розумно очікував) на добросовісну поведінку Відповідача, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою»  йдеться у судовому рішенні.

Апеляційний суд частково змінив рішення суду першої інстанції. Постановою Київського апеляційного суду було стягнуто з АТ «Укргазвидобування» на користь Олександра Потернака премію за результатами оцінки досягнення індивідуальних цілей та ключових результатів, установлених на 2021 рік, у розмірі 2 753 933 грн 19 коп.

Сам Потернак стверджує, що ці кошти він витратив на закупівлю п'яти авто та різного обладнання для ЗСУ, але не надає жодного підтвердження своєї версії.

При цьому, ні Потернак, ні Хоменко, ні Мехдієв поки що не притягнуті до відповідальності за нецільове використання 1.6 млрд ₴ при бурінні свердловини Шебелинської № 888. 

Після публікації «Останнім Бастіоном» розслідування про професійну непридатність директора з буріння та внутрішньо-свердловинних операцій УГВ Акшіна Мехдієва, його було звільнено з посади.

Низка розслідувань видання призвела до звільнень в держаній АТ «Укргазвидобування», а саме було звільнено Марину Петренко, Акшіна Мехдієва, Дарью Дмітрієву.

У черзі на звільнення перебувають Максим Горбатюк та Олег Толмачев.

Далі буде...

Автор : Геннадій Сікалов
Читайте також:
Кримінал
Поліція повідомила про підозру учасникам угруповання, які розікрали близько 10 млн гривень на ремонті доріг у столиці.
вчора, 16:05
Кримінал
ВАКС продовжив строк тримання під вартою експрацівника СБУ Олександра Громика
вчора, 15:05
Кримінал
Микитасю змінили запобіжний захід, оскільки закінчився максимальний строк його тримання під домашнім арештом.
30 квітня, 16:43