Улюблений архітектор імператора Кореї Коджона родом з Полтавщини

ІСТОРІЯ
07.10.2021, 22:15
Улюблений архітектор імператора Кореї Коджона родом з Полтавщини
Фото: Полтавщина

Він був типовим козаком.

Історію Афанасія Середина-Сабатіна, який народився у 1860 році у м.Лубни на Полтавщині згадує сьогодні Diaspora.ua на сторінці у ФБ.

Афанасій заможній родині, але дитинство хлопця було нещасливим — батьки розлучилися, довелося жити з жорстокою мачухою.

Саме через неї юнак у 14 років поїхав до дядька в Петербург.

Там він зацікавився архітектурою, вивчав її в  Академії мистецтв та університеті, хоча через конфлікт з професором диплом так і не отримав.

А оскільки без диплома не міг працювати за фахом, закінчив Морський кадетський корпус і став штурманом російського флоту на Далекому Сході.

Саме там він зустрів дружину Лідію Шалич родом з Галичини.
У Кореї Афанасій опинився у 1883 році. Тут його талант швидко розгледів німець — керівник корейських митниць, який доручив йому збудувати будівлю морської митниці.

Одним з найбільших його проєктів стало будівництво будівлі російської дипломатичної місії в 1888 році — першої європейської за стилем будівлі в Сеулі (вона нагадувала італійську віллу) та зведеної європейцем.

Відтоді його популярність як архітектора лише зростала, а він став улюбленцем імператора Коджона.

У 1894 році, драматичному для Кореї, він перейшов на службу до головного палацу Кенбоккун, де став свідком вбивства королеви Мін.

Рятуючись від помсти японців, Афанасій втік до Китаю.

Улюблений архітектор імператора Кореї Коджона родом з Полтавщини_1

Деякий час жив у Тяньцзіні, де був редактором російської газети, а також побудував кілька літніх будинків у місті Пейтахо.

Середін-Сабатін отримав від імператора замовлення на проєктування Воріт Незалежності

Афанасій Середін-Сабатін отримав від імператора замовлення на проєктування Воріт Незалежності, що символізували закінчення залежності від Китаю після японсько-китайської війни.

Це було новинкою для корейців, адже тут, на відміну від Європи, тоді не було традиції зводити арки з нагоди пам'ятних подій.

У 1896-1899 роках А. Середін-Сабатін був придворним архітектором Коджона.

У цей період ним були побудовані 5 будівель європейського типу для палацу Токсугун: «Павільйон утихомиреного споглядання» (єдиний, що повністю зберігся), будівля малих прийомів «Палац доброти і милосердя», «Павільйон дев'яти досягнень», «Альтанка зеленого бамбука» і бібліотека «Палац проникаючого світла».

Наприкінці 1890-х рр. архітектор залишив службу у Коджона і повернувся до Інчхону.

Останніми роботами Середіна стали побудовані в 1902 році Дипломатичний клуб в Інчхоні та готель «Зонтаг», де переважно зупинялися дипломати, мандрівники та підприємці.

Всього за 20 років життя в Кореї Афанасій Середін-Сабатін розробив 16 проєктів і брав участь у будівництві значних для історії Кореї споруд, 6 з них збереглися і мають велику історичну цінність.

Цікаво, що за спогадами сина Афанасія Петра, в нього виразно проявлялося українське походження — в мові, вигляді, вдачі він "був типовим козаком".

До цікавих сторінок біографії Афанасія Середіна-Сабатіна належить і те, що він був безпосереднім свідком вбивства японцями королеви Мін 8 жовтня 1895 року, і саме його письмове свідоцтво сьогодні є головним джерелом інформації про цю подію.

вибір редакції
Читайте також:
Опінії
31 жовтня 1517 року доктор теології, монах-августинець Мартін Лютер написав свої 95 тез
02 листопада, 08:11
Історія
Шевченко похований поряд із трьома гетьманами.
21 жовтня, 15:36
Історія
Кравченко розповів про колективізацію і Голодомор в Україні, жахіття в ГУЛАГах та про змову СССР з гітлерівською Німеччиною.
11 жовтня, 10:24
Опінії
Економісти кажуть, що біда Детройта йде корінням у…самовпевненість – мариво власної унікальності та успішності.
20 червня, 10:05
Опінії
Банкрутство Детройта, це банкрутство «шариковського» світогляду і політики.
19 червня, 09:03
Опінії
До 2013 року на шестеро пенсіонерів в Детройті було 4 людини працездатного віку. Зрозуміло, що не всі вони працювали.
18 червня, 09:15