Уродженка Полтавщини МАРІЯ БАШКИРЦЕВА  — перша художниця, чиї картини розмістили у Луврі

ІСТОРІЯ
23.11.2021, 19:28
Марія Башкирцева
Марія Башкирцева
Фото: Укрінформ

Таланти юної дівчини з України дивували навіть досвідчених митців, а її краса та розум зачаровували вишукану паризьку богему.

В цей день, 23 листопада 1858 року у Гавронцях на Диканщині (Полтавська обл.) народилася українська і французька художниця, майстриня жанрового живопису, перша художниця, чиї картини розмістили у Луврі, передає Diaspora.ua.  

МАРІЯ БАШКИРЦЕВА через туберкульоз майже все свідоме життя  (доля відмірила їй лише 26 років), з 1870 р., прожила в Парижі, де навчалася живопису та вокалу.

Таланти юної дівчини з України, тоді — Російської імперії —  від початку дивували навіть досвідчених митців, а її краса та розум зачаровували вишукану паризьку богему.

Уродженка Полтавщини МАРІЯ БАШКИРЦЕВА  — перша художниця, чиї картини розмістили у Луврі_1

Марія знала кілька іноземних мов, у 14 років читала в оригіналі Платона і Аристотеля.

А з 13 років сама складала для себе програму навчання.

Ще за життя її картини завойовували нагороди (зокрема в 1879 на конкурсі творчих робіт завоювала золоту медаль) та отримали безліч схвальних відгуків професіоналів та публіки.

Уродженка Полтавщини МАРІЯ БАШКИРЦЕВА  — перша художниця, чиї картини розмістили у Луврі_3

Ймовірно, такі здібності  були закладені у генах Марії — її батько був очолював дворянство Полтавської губернії, а мати Марія Бабаніна — харків'янка, донька полковника-аристократа, який був бібліофілом, англоманом і поціновувачем мистецтв.

Водночас значну роль відіграло й усвідомлення юною дівчиною, що через туберкульоз, який тоді був смертним вироком (власне, це й спонукало родину перевезти її до Парижа), що в неї дуже мало часу.

А вона хотіла багато встигнути за життя. І їй це вдалося.

Проводячи її в останню путь, Гі де Мопассан (з яким вона листувалася деякий час) сказав: "Це була єдина Троянда в моєму житті, чий шлях я всіяв би трояндами, знаючи, що він буде таким яскравим і таким коротким!"

А найвідомішою прихильницею творчості Башкирцевої була Марина Цвєтаєва.

Поетеса навіть присвятила їй свою першу збірку віршів під назвою "Вечірній альбом".

До слова, коли Марію ховали, вона була оточена білим кольором: одяг, труна, квіти, карета і коні – все сніжно-біле.

Розповідають, що у її мавзолеї досі зберігаються кілька її полотен, мольберт і скульптура.

Проте до сьогодні збереглося дуже мало її картин — лише ті, що були у музеях, решта — знищені в часи Другої Світової війни.

Уродженка Полтавщини МАРІЯ БАШКИРЦЕВА  — перша художниця, чиї картини розмістили у Луврі_5

Найвідомішими роботами художниці є: «За книгою», «Молода жінка з букетом бузку», «У студії Жульєна», «Мітинг», серії автопортретів.

Уродженка Полтавщини МАРІЯ БАШКИРЦЕВА  — перша художниця, чиї картини розмістили у Луврі_7

Вона напрочуд точно, в деталях, відобразила на своїх полотнах паризьке передмістя та його мешканців. Також Марія залишила по собі «Щоденник» (1873-1884), який вважається літературним твором.

Марію в Європі не забувають і досі.

Ім’я художниці викарбували на французькій статуї, яка символізує безсмертя, поряд з іменами найвизначніших французьких діячів культури.

У Ніцці одна з вулиць має її ім’я, французи вшановують пам'ять про неї виставками її робіт. Окрім того, у Франції існує нагорода молодим художникам імені Марії Башкирцевої.

В Україні іменем Марії названі вулиці в Полтаві, Диканьці та Стасях, а також музеї в Чутовому та Черняківці, де минуло її дитинство, картинна галерея у Диканьці, біля якої стоїть погруддя художниці, та школа у Стасях.

Однак, напевне, справжня слава Марії Башкирцевої на рідній землі — ще попереду, коли ми більше знатимемо і шануватимемо її творчість.
 
 
Читайте також:
Світ
Живописець доби Романтизму, один із найталановитіших пейзажистів Західної Європи знову у центрі уваги. Причина — віднайдення його картини.
26.09.2023, 19:45
Життя
Жахливий інтроверт, мізантроп, дивак-затворник... Так характеризують відомого ювеліра, у чергу до якого стають Рокфеллери, Баффети, Трампи.
31.05.2023, 16:09
Некролог
На 72-му році життя від раку помер маестро електронної музики з Японії, який отримав нагороди "Оскар", "Ґреммі" та "Бафта".
02.04.2023, 18:54
Виміри
ГО “Художників “Пектораль” та Арт-центр ZELO сформували школу естетичного виховання для дітей внутрішньопереміщених осіб
21.04.2022, 12:39
Полтава
ГО “Художників “Пектораль” та Арт-центр ZELO сформували школу естетичного виховання для дітей внутрішньопереміщених осіб.
12.04.2022, 14:55
Життя
Гігантський музичний інструмент було створено стараннями японців
25.12.2021, 18:53