В Україні наявна криза державного управління

Опінії
01 лютого, 21:55
В Україні наявна криза державного управління
Фото: Facebook

За авторитарної моделі, держава працюєш у парадигмі «свій-чужий». А своїх багато не буває і періодично вони стають... чужими.

Професор, блогер, філософ, перекладач та громадський діяч

(Текст подано мовою оригіналу зі збереженням авторської стилістики без виправлень і скорочень).

Розповім вам про кризу державного менеджменту на доволі показовому прикладі. У перші 2 роки існування Суспільного мовника його Наглядова рада зіткнулася із проблемою: виявилося, що голова Правління принципово відкидає управлінський стиль на засадах чіткого делегування повноважень.

Йому був комфортний інший стиль, який найкраще можна описати як «нечітке делегування довіри». Тому у результаті всі робочі питання в компанії вирішували не ті, кому це входило формально в обов'язок (та й формалізації обов'язків голова Правління теж пручався), а ті, кому голова Правління «довіряє» розв'язувати такі питання — незалежно від їхньої формальної посади.

Я про це згадав, читаючи допис свого колеги Ігоря Селецького про проблеми лідерства і державного менеджменту. Бо річ у тім, що президент Володимир Зеленський керує державою в точнісінько тому ж стилі.

Поясню: він не делегує чіткі повноваження — не вміє цього і не розуміє цього — а делегує нечітко визначений обсяг «довіри». Наскільки мені відомо, він сумлінно проводить співбесіди з кандидатами на посади не лише міністрів, а й, наприклад, голів обласних військових адміністрацій.

Однак мета цих співбесід саме така — через особистий контакт визначити, «чи можна цій людині довіряти» (не лише конкретну посаду, а «взагалі»). Цей «довірчий» стиль менеджменту має в нас дуже давнє коріння, про що може свідчити, наприклад, такий віршик початку 1950-х:

Наш товарищ Берия вышел из доверия (sic!), и товарищ Маленков надавал ему пинков...

Лікується це на державному рівні так само як Наглядова рада лікувала це в НСТУ: вимагати чіткого опису повноважень кожного керівника, і щоби ці описи складали систему взаємодії й не суперечили одне одному. Але в НСТУ на боці Наглядової ради ще виступали донори, до яких голова Правління не міг не прислухатися.

Цікаво, наскільки країни-учасниці G7 зможуть і захочуть зіграти подібну роль на рівні нашого державного менеджменту; може й не захочуть — мовляв, «це ваша внутрішня справа». Однак  «ізсередини» лікувати цей стиль менеджменту буде дуже й дуже важко.

Читайте також:
Опінії
Служба Божа України однією рукою карає українців, а іншою карає ворогів. Дарма, що зчаста ворогами є саме патріоти, а не українофоби...
09 квітня, 07:09
Полтава
Чиновники із депутатами не вважають за потрібне звітувати перед виборцями. Особливо, що стосується бюджетних питань; хоча не тільки.
08 квітня, 06:01
Політика
«Президент Голобородько» і його вірні слуги не були та відтак не будуть щирими українськими патріотами. Своя кишеня їм ближча до тіла.
03 квітня, 07:14
Полтава
У міській раді склалася типова для всіх органів виконавчої влади ситуація. Так, одним набридло виконувати свої обов'язки, іншим їх мало.
27 березня, 12:18
Політика
Втрата керованості системи державного управління, параліч міністерств — аж ніяк «не менше зло». Слуги олігархів ріжуть по живому.
05 березня, 20:28
Політика
Некомпетентні слуги олігархів продовжують ганьбити Україну на міжнародній арені. Вони роблять усе, щоби світ від нас відвернувся.
28 лютого, 13:45