Велети неба України та РФ залишаються на землі за кордоном

Десантування московитів у Гостомелі призвело до знищення найбільшого у світі авіаборту. «Мрія» згоріла безпосередньо в ангарі.
Наприкінці лютого 2022 року літак Ан-124 авіакомпанії «Волга-Днєпр» доставив тести на Covid-19 з Уханя до Торонто. Московитське вторгнення в Україну вже розпочалося, у повітрі лунали погрози запровадити санкції, повідомляє видання Neue Zürcher Zeitung.
Ще тоді, доки літак РФ перебував на стоянці, канадійський уряд закрив повітряний простір для авіабортів із ресурсної федерації московії. Таким чином Ан-124 застряг — і тепер також є частиною конфлікту, який Кремль не має ні бажання, ні намірів завершувати до цілковитого підкорення України.
У червні 2023 року тодішній прем'єр Джастін Трюдо під час візиту до Києва висловив готовність передати вантажний літак уряду у Києві. Затяті наркомани й алкоголіки із МЗС РФ обурилися, назвавши слова Трюдо спробою «цинічної крадіжки чужого майна».
З того часу сторони намагалися дійти згоди, але безрезультатно. У березні 2025 року генеральний прокурор провінції Онтаріо подав до суду клопотання про остаточну конфіскацію літака, але що ж робить його таким особливим?
Ан-124, прозваний «Русланом», — це не просто великий транспортний літак, а один із найбільших і найважчих авіабортів в історії людства. Від моменту першого польоту 1982 року він перевозив практично все, що тільки можна: в його фюзеляжі містилися підводні човни й вертольоти; танки та генератори; автоцистерни й деталі ракет-носіїв, які важили понад 100 т.

До лютневого вторгнення 2022 року у світі було лише два десятки Ан-124. Досі «Руслан» використовується ВКС РФ як важкий транспортний літак, виконуючи польоти з військового аеродрому Сєща.
З цивільною метою Ан-124 використовується українською авіакомпанією «Antonov Airlines», яка зараз виконує польоти з Ляйпциґу. До 24.II.2022 її літаки базувалися у Гостомелі на Київщині, у боях за який було знищено Ан-225 «Мрія», старшу сестру Ан-124 «Руслана».
Це був єдиний на планеті екземпляр «Мрії», який колись підіймався у повітря, а фотографія згорілого, деформованого корпусу облетіла весь світ. У ході боїв був також серйозно пошкоджений єдиний Ан-124 авіакомпанії «Antonov Airlines», що залишився на землі в ангарі.
Він раніше був на технічному обслуговуванні. Таким чином, привласнений компанією «Волга-Днєпр» літак у Торонто може найближчим часом замінити пошкоджений український у Гостомелі — за умови, що уряд Канади зможе юридично відстояти своє бажання.
Для ворожої авіакомпанії це виключено: вона називає дії Канади лише й тільки «викраденням» літака. Крім втрати авіаборта у Торонто, керівництво наближеної до путіна фірми «Волга-Днєпр» уже зазнала збитків у вигляді трьох інших Ан-124.
Три літаки, які експлуатувала РФ, до 24.II.2022 перебували в аеропорту Ляйпциґ-Ґалле у німецькій федеральні землі Нижня Саксонія; тепер вони також застрягли за кордоном. І саме у Ляйпциґу, новому місці базування українських Ан-124.
Ніде різниці між московитськими та українськими Ан-124 не видно так явно, як в аеропорту Ляйпциґ-Ґалле, міжнародному центрі авіавантажних перевезень. Крізь кущі можна побачити, в якому стані літаки із триколором на борті: один із них навіть не має двигунів.
За словами одного зі співробітників німецького летовища, вони перебувають на техобслуговуванні — Ан-124 двох країн стоять у Ляйпциґу всього за кількасот метрів один від одного, але перебувають у різних світах. Минули часи, коли одним із найважливіших замовників «Волга-Днєпр» були саме члени НАТО.
Протягом багатьох років вантажні літаки РФ перевозили обладнання ворожого Альянсу через континенти у рамках програми «Strategic Airlift Interim Solution»; співпраця закінчилася 2018 року. Після вторгнення РФ в Україну західні країни запровадили санкції проти московитських компаній, у тому числі проти «Волга-Днєпр».
Частина авіафлоту компанії виявилася заблокованою на закордонних летовищах, однак про плани конфіскувати 3 літаки у Ляйпциґ-Ґалле для передачі Україні нічого не відомо. Зараз вони у будь-якому випадку вважаються непридатними для польотів, оскільки з моменту їхнього останнього техобслуговування минуло надто багато часу.
Відтак, навіть, якщо санкції проти РФ буде знято завтра, чого так сильно домагається не лише путін, а і його американський бізнес-партнер Дональд Трамп, то Ан-124 із Нижньої Саксонії не зможуть полетіти так швидко. Певно, затриманий у Канаді літак із гучним іменем «Руслан» вилетить раніше.
Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що турецька компанія збудує логістичний центр на Київщині. Важливий транспортний вузол готуються спорудити на летовищі «Антонов» у місті Гостомель.
