«Віденський підрозділ Джокера»
Як Джокер знявся з військового обліку, перебуваючи за кордоном
«Їздив усі рази по дрони», — так чотири місяці тому власник Telegram-каналу «Джокер» і 153-й номер у виборчих списках партії «Слуга народу» Роман Кравець, також відомий як Джокер, пояснював розслідувачам hromadske свої систематичні виїзди за кордон.
hromadske перевірило, де і які дрони закуповує Кравець та хто з публічних людей підтримує з ним звʼязок. Та під час цього виявило факти, які вказують на ймовірні кримінальні порушення — зокрема, шантаж і підроблення документів.
Друзі серед зірок і політиків
У червні 2023 року Роман Кравець замовив у художника картини із зображенням Джокера, якого у фільмі «Темний лицар» зіграв актор Гіт Леджер. Спочатку Роман замовив доставлення на своє ім’я.
Потім зробив іще одне замовлення такої самої картини для свого друга Максима Радуцького, 35-річного директора з розвитку ФК «Динамо». Сина Михайла Радуцького, народного депутата від «Слуги народу» і колишнього позаштатного радника президента Володимира Зеленського. Радуцький-молодший і Кравець разом двічі їздили за кордон — у жовтні 2023 року і в серпні 2024-го.
Сам Роман Кравець стверджує, що ніяких картин він ніколи нікому не дарував, а Максима Радуцького взагалі згадав не одразу. А коли згадав, то написав, що через нього «замовляв дівчат легкої поведінки».
У Максима Радуцького пам’ять виявилася кращою: одразу визнав, що з Кравцем вони знайомі та справді виїжджали разом за кордон. Крім того, Радуцький пригадав і картину.
«Я за все заплатив, мені від таких людей подарунків не потрібно, бо такі люди потім можуть прийти й попросити щось натомість», — сказав він.
На двох картинах Кравець не спинився і замовив іще кілька. Простежити їхню долю нескладно. З однією сфотографувався керівник Головного управління розвідки Кирило Буданов. З іншою — голова фракції «Слуги народу» у Верховній Раді Давид Арахамія та очільник міністерства оборони Рустем Умєров.
Навряд чи хтось погодився б отримувати такі дивні подарунки від незнайомця, а викладати фото публічно й поготів. Схоже, Джокер неспроста вихваляється звʼязками в політичних колах і збільшує власний вплив.
Біля політиків Кравець крутиться з 2015 року. Тоді на виборах у Чернігові ще 20-річний Роман познайомився з оточенням Геннадія Корбана, який балотувався на проміжних виборах до Верховної Ради. У той час Корбана підтримував нинішній міський голова Дніпра Борис Філатов. Він погодився розповісти нам, як Кравець зʼявився в їхній орбіті. «Цей хлопчисько — я маю на увазі Романа Кравця — якось, я не знаю як, прибився до нашого виборчого штабу. Тоді всі ці SMM-технології — це було нове. Він дуже добре про все це розповідав і фактично був хлопцем, який відповідав у штабі за якісь там соціальні мережі», — каже Філатов.
За даними податкової, з 2018 до 2023 року Роман Кравець офіційно працював у ТОВ «ССЛ-консалтинг», яка займалась орендою нерухомості. Значився там заступником директора з інформаційних технологій і безпеки.
«ССЛ-консалтинг» належить родичеві Геннадія Корбана — Ігорю Бірману. Корбан — ексзаступник голови Дніпропетровської ОДА, дніпровський бізнесмен, якого у 2022 році позбавили громадянства нібито через наявність іноземного паспорта, але навіть після цього Джокер отримував гроші від цієї ТОВ.
Компанія, пов’язана з Корбаном, у 2022 році офіційно заплатила Роману Кравцю 180 тисяч гривень зарплати, у 2023 — 179 тисяч гривень. Не за місяць, за рік. Гроші невеликі, але стаж іде.
Своєї роботи в цій ТОВ Кравець не пригадує. Натомість каже, що займався фрилансом в інтернеті.
«Я раніше підробляв: за 200 доларів один раз на місяць документи прохали підписати, я за це отримував 200 доларів — в інтернеті знайшов підробіток», — стверджує він.
Тим часом реальні доходи Кравцю приносить Telegram-канал «Джокер». Раніше в описі каналу були розцінки. За рекламу в каналі просив 47 500$. Призупинення публікацій на певну тематику коштувало від 389 000$ Видалення інформації — від 236 000$. За нашими даними, Кравець зберігає фінанси в банку у Казахстані.
18 липня 2024 року народний депутат від «Слуги народу» Дмитро Гурін у першому читанні підтримав закон, який дозволяє підозрюваним у корупції «відкупитися» від покарання через штраф. А потім пояснив, що зробив це випадково, бо «переплутав номери законопроєктів». Почався скандал — і Гуріну зателефонував Джокер.
«Він хотів поговорити, щось мені затирав про народ і як він ставиться до депутатів. Я кажу: слухайте, ви мене спитали, як усе було, — я розповів. Хочете мене облити гімном — вперед, це ж ваша спеціалізація. Та він доволі прозоро це все говорив, що „є практика“, мовляв, хто заплатив — той і поставив новину», — розповів нардеп.
Про схожу поведінку Джокера розповів і міський голова Дніпра Борис Філатов. Якоїсь миті пости в однойменному Telegram-каналі почали безпосередньо стосуватися його.
«Він спочатку пише: це не я. Потім він пише: я вас завжди поважав. Потім він пише: ви програєте у війні з владою. І хоче мене зіштовхнути із центральною владою. І пише прізвища: от якщо ви хочете виграти — ви повинні вийти й назвати прізвища того і того. Потім він фактично звинувачує інших людей, а наприкінці каже: якщо вам буде щось потрібно — я буду вам допомагати, якщо хочете», — розповів посадовець.
ФІлатов додав, що з анонімних акаунтів у Signal йому пропонували перерахувати 100 000 USDT за інформацію про тих, хто стоїть за компанією з його дискредитації. Хоча ще не так давно у Філатова з Джокером були цілком собі робочі стосунки.
«Коли мене обрали міським головою, спілкувався [з Романом Кравцем] неодноразово. Зокрема, він створював мій Telegram-канал. Він там був адміном. Офіційний, я маю на увазі», — розповів нам міський голова Дніпра.
Початок вторгнення й окупацію Кравець зустрів на рідній Херсонщині, а звідти виїхав саме до Дніпра.
«Він був у Дніпрі, тут бігав по периметру… Я знаю, що коли він приїхав з окупації, він жив у готелі Корбана», — додав Борис Філатов.
На початку 2023-го Роман Кравець придбав у Дніпрі квартиру на 70 квадратних метрів. Продавець нерухомості — інвестиційний фонд «РОЧЕСТЕР». Офіс компанії розташований у Києві на вулиці Великій Васильківській, 28, у квартирі номер 1. Тут же зареєстрована Київська міська організація політичної партії «Пропозиція», яку заснували міські голови шести українських міст, серед яких і Борис Філатов. Зараз він стверджує, що про цю квартиру Джокера йому нічого не відомо.
Кравець купив її за 880 тисяч гривень, це близько 20 тисяч доларів. У той час ринкова вартість становила близько 100 тисяч доларів. Тобто Кравцю вона обійшлася у 5 разів дешевше. Вже у квітні 2023-го він продав житло за понад 1 млн 800 тисяч гривень.
Сам Роман Кравець стверджує, що квартири у Дніпрі ніколи не купував. Мовляв, це без його відома міг зробити його колишній роботодавець, якого він не назвав.
Київ — Відень — Париж і нові друзі
Сам Кравець оселився в Києві. Тут вочевидь справи пішли непогано. На початку літа 2024 року у Джокера було дві автівки: Mercedes-Benz приблизно за 50 тисяч доларів і Lexus LX 600 за 150 тисяч доларів. Після виходу нашого розслідування у червні Роман Кравець позбувся Lexus і пересів на Mercedes-Maybach GLS 600 за 200 тисяч доларів.
Офіційно авто записане на Катерину Онофрійчук — із Джокером вона ніяк не пов’язана, але має звʼязки з футбольним клубом «Динамо», де, нагадаємо, працює друг Кравця — Максим Радуцький.
До червня 2024 року Роман виїжджав за кордон п’ять разів, після — ще тричі. За його ж словами, спершу на підставі «Шляху» (ймовірно, як волонтер), потім — за «білим» квитком. Остання поїздка, з 22 вересня до 3 жовтня, нас зацікавила найбільше.
29 вересня Кравець та його дівчина — 23-річна блогерка Уляна Мельник — прибули у паризький аеропорт. У Парижі заселились у 5-зірковий готель Shangri-La Paris. Найдешевший номер тут коштує від 2000 доларів за ніч, люкс — від 6500 доларів.
І хоч, за словами Романа Кравця, щоразу за кордон він їздить по дрони, наступного дня вони з дівчиною пішли по магазинах — Chanel, Gucci, Hermes та Louis Vuitton. А ввечері гуляли містом.
Та романтична подорож не обмежилася Парижем. Але тут знадобиться трохи більше контексту.
Віденська зустріч
Ще в червні 2024 року Джокера критикував інший Telegram-канал «Тёмный рыцарь». За нашими даними, зараз його контролює Сеяр Куршутов — столичний бізнесмен, якого три роки тому за контрабанду внесли до санкційного списку РНБО. А у вересні 2022-го ще й позбавили українського громадянства.
У російських базах даних ми знайшли індивідуальний податковий номер і паспорт людини з ідентичними ПІБ і датою народження.
Сам Сеяр Куршутов у коментарі hromadske пояснив, що нині справу про позбавлення його громадянства слухають у Верховному Суді, а російський паспорт, про який пишуть у ЗМІ і який можна знайти в російських базах даних, — несправжній.
Він також надав редакції документи з різних російських відомств на підтвердження своєї версії, зокрема «Довідку про відсутність громадянства рф». І додав, що з осені 2022 року є громадянином Молдови.
Два роки тому Куршутов так само заперечував наявність російського громадянства — мовляв, документи йому «намалювали співробітники СБУ» з подачі ексголови СБУ Івана Баканова й ексголови управління внутрішньої безпеки СБУ Андрія Наумова.
Ми зателефонували Андрію Наумову, якого у червні 2022 році затримали в Сербії за звинуваченням у відмиванні грошей, і ось що він розповів: «Під час нашої зустрічі з ним, мені здалося що він навіть хизувався своїми зв’язками з окупованою територією та бізнесом, який він там веде».
За даними ЗМІ, брат Куршутова Амет керує клінікою «П’ять принципів» в окупованому Сімферополі. Засновником клініки, згідно з даними з реєстрів, є Осман Куршутов — батько Сеяра.
У введенні санкцій Куршутов звинувачував безпосередньо голову ОП Андрія Єрмака. І ось у червні 2024-го у Telegram-каналі «Тёмный рыцарь» з’явився репост нашого розслідування про «Джокера» з принизливими коментарями в бік Кравця.
В якийсь момент усі ці дописи зникли. Натомість 26 вересня, тобто після подорожі до Парижу, ми побачили Романа Кравця у товаристві Сеяра Куршутова та колишнього голови ОП Андрія Богдана у барі віденського готелю Ritz.
Сеяр Куршутов розповів нам, що познайомився з Романом Кравцем на початку серпня 2024 року.
«Стосунки приятельські. Нічого поганого мені Роман не робив, вважаю його людиною цікавою та талановитою, хоч і молодою, але цей недолік швидко пройде.
Зустріч у Відні не мала якоїсь конкретної мети. Ні для кого не секрет, що Андрій Богдан — мій близький друг, і ми систематично зустрічаємося. Оскільки ми обидва на той момент були знайомі з Кравцем і той був у Відні, покликали на зустріч і його.
Пам'ятаю, що обговорювали підлого й дволикого мерзотника Корбана, з яким у Романа та Андрія довга негативна історія стосунків», — сказав Куршутов.
Роман Кравець пам’ятає цю зустріч дещо інакше. Каже, що тоді у Відні «консультував Андрія Богдана щодо продажності журналіста та щодо впливу грантових грошей на порушення журналістських стандартів». Андрій Богдан теж стверджує, що темою розмови були «продажні журналісти».
«Обговорювали дисертацію на тему: “Персоніфікації історичної відповідальності грантової журналістики в Україні у 2019-2025 роках; підстави й умови такої діяльності що призвели до масових порушень Конституції України та Законів України, а також відповідальність та покарання як спосіб превентивного впливу на свідомість майбутніх українських поколінь журналістів”. Дуже цікава тема!» — сказав Богдан у коментарі hromadske.
ВЛК із-за кордону?
hromadske отримало документ, на якому написано: «солдат запасу Роман Кравець визнаний непридатним до військової служби». Медичний огляд проведено Голосіївською військово-лікарською комісією.
16 липня 2024 року Романа Кравця зняли з обліку. Це рішення ухвалив Голосіївський районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки — той самий, де 24 жовтня ДБР провело обшук і вилучило у працівників понад 1,2 мільйона доларів готівкою. Тоді трьох посадовців РТЦК затримали за підозрою в допомозі ухилитися від мобілізації тисячам військовозобов’язаних.
А ось — відмітка на документі РТЦК про те, що Кравець ознайомлений із рішенням Голосіївської ВЛК з нібито його підписом. Дата на документі — те саме 16 липня. Але ми точно знаємо, що з 20 червня до 20 липня Кравець був за кордоном — із власницею столичних салонів краси G.bar Сабіною Мусіною.
Сам же Роман Кравець надав редакції hromadske фото з лікарні з нібито проходженням ВЛК. Але не у липні, а у травні — 29 числа. Як вийшло так, що він ознайомлювався з рішенням ВЛК і знімався з обліку з-за кордону, — чітко не пояснив.
«На фото видно дату, коли я проходив ВЛК, так у Голосіївському, потім окремо по зору ще для підтвердження діагнозу проходив огляд в ЦМХО. Я цю ВЛК проходив кілька днів, потім іще ходив декілька разів до військкомату. Ну, дивіться, до “білого” квитка мого докопатися, — ну це максимально помилка, тому що він в мене такий “білий”, що прям капець, готовий разом із вами йти до будь-якого лікаря», — заявив Кравець.
І ще одна цікава річ, яка може бути корисною для правоохоронців. Підписи Романа Кравця на двох різних документах: угоді про купівлю квартири у Дніпрі та рішенні ВЛК. Вони абсолютно різні. Кравець стверджує, що його підпис справді підробили, але не в рішенні комісії, а в договорі про купівлю квартири, якої він нібито ніколи не купував.
P. S. Незадовго до виходу цього розслідування — Telegram-канал «Тёмный рыцарь» перестав існувати, а Джокер свій канал раптом зробив приватним — якщо ви на нього не підписані, то в пошуку уже й не знайдете.