Вийшла книга про звичаї слов’ян, які жили на Полтавщині
Побачила світ книга «Побутова магія східних слов’ян за археологічними даними. Нариси».
– Ідея цієї книжки народилася більше 10 років тому і була спричинена археологічними відкриттями на території Полтави, – розповів Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук, заступник голови правління Всеукраїнської громадської організації «Спілка археологів України». Він співавтор книги разом із Сергієм Горбаненком та Ігорем Готуном.
У 2007 році під час розкопок у Полтаві знайшли глиняний посуд, замурований у конструкціях печей.
– Це наштовхнуло на думку, що це – не зовсім побутова необхідність, а пов’язано з якимись світоглядними уявленнями, з культовим боком життя давніх слов’ян, які населяли територію сучасної Полтави. Адже кількість джерел для вивчення цього аспекту духовної культури давнього населення Полтави і потім уже і України, була не досить великою. Археологи до і після нас мало звертали уваги на такі аспекти. Ми підняли архівні матеріали, провели додаткові дослідження і виявили знахідки, які потім структурували. Спілкувалися з колегами, презентували їх на конференціях. Спочатку був скепсис до наших висновків, –продовжує Юрій. – Та археологи все незрозуміле відносять до культового. Згодом було виявлено цілий спектр знахідок, які повторювалися. Це знахідки в печах – мініатюрний посуд, всілякі вироби-фігурки з глини, що трактується як іграшка або річ, яка пов’язана із культом. Невеликі посудинки часто знаходились у самій конструкції печі. Коли люди її будували, в ній залишали певне місце, ставили туди цю посудинку і замуровували її всередині. На нашу думку, це пов’язано із задобрюванням домовика. Це досить поширена практика і віра в домових духів живе навіть і зараз в українському суспільстві досить потужно. Коріння цього має вже більше, ніж тисячолітню історію.
У книзі є окремі розділи про дідух і про магічний посуд східних слов’ян.
– Магічний посуд – умовна назва. Це пов’язано з аграрним культом, – додає Юрій. – Це надмірна кількість рослинних домішок і зерна в матеріалі, з якого виготовили посуд. До нього цілеспрямовано домішувалися зерна, які потім вигорали і залишали відбитки. Колеги вважають, що це пов’язано з культом родючості.
Ми в цій книзі намагалися зібрати все, що нам відоме про східних слов’ян на даний час. Звісно, дещо до цієї збірки не ввійшло, дещо, можливо, вийшло не так, як нам хотілося. Але це – перша ластівка і перша спроба такого нарису. І , звісно, однією з таких умов було максимально мінімізувати науковість цього тексту, щоб було доступно і пересічним читачам, а не лише науковцям. Щоб це був не сухий фактаж. Тому, книга вже має багато схвальних відгуків від читачів і блогерів.
Поява таких книжок є досить необхідною важливою ознакою нашого часу. Тут ми занурюємося в давні питання стосовно матеріалів давньої історії східних слов’ян, власне і українців. Тож її можна віднести до знакового видання і сказати, що не так і багато проектів в Українському книговидавництві, які переймаються історією як давньою, так і новою.
Книгу можна придбати в авторів, у редактора-упорядника Сергія Горбаненка і в книгарнях видавництва «Наукова думка».