Вклав гроші в будівництво, а квартиру не отримав: чи захистять нарешті вкладників в Україні?

26.10.2020, 11:54
Вклав гроші в будівництво, а квартиру не отримав: чи захистять нарешті вкладників в Україні?
Фото: УНІАН

У Раду внесли законопроєкт, який повинен захистити українців від недобросовісних забудовників.

Представник фракції «Слуга народу» Олександр Дубінський вніс до Верховної Ради проєкт Закону №4247 «Про внесення змін до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми й управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» щодо встановлення порядку фінансування об’єктів житлового будівництва та забезпечення захисту прав інвесторів».

Автор пише, що метою законопроєкту є захист прав громадянина, який інвестує в будівництво нового житла, шляхом поступового (поетапного) фінансування будівництва із застосуванням рахунків умовного зберігання (ескроу), забезпечення додаткового контролю, в тому числі з боку банку, за ходом будівництва, запровадження обов’язковості страхування цивільноправової відповідальності забудовника на користь інвесторів.

Що пропонує народний обранець?

Законопроєктом пропонується внести зміни до Закону України «Про фінансово-кредитні механізми та управління майном при будівництві житла та операціях з нерухомістю» зокрема:

- встановити можливість фінансування з Фондів фінансування будівництва (ФФБ) та Фондів операцій з нерухомістю (ФОН) лише одного об’єкта будівництва, що дозволить запобігти виникненню так званих «пірамід», коли кошти інвесторів, сплачені за будівництво конкретного об'єкта інвестування (квартири або приміщення соціально-побутового призначення), спрямовуються забудовником для будівництва іншого об’єкту;

- зобов’язати управителів ФФБ відкривати рахунки умовного зберігання (ескроу), на які зараховувати кошти інвесторів для будівництва конкретного об'єкта. Фінансування будівництва буде здійснюватися поетапно у міру готовності об’єкту, а саме:

30% - перший внесок після укладення договору;

40% - після завершення зведення зовнішніх стін об’єкту будівництва;

8% - після завершення робіт із встановлення комунікацій та здійснення покрівельних робіт об’єкту будівництва;

3% - після встановлення системи опалення об’єкту будівництва;

5% - після сантехнічних та електромонтажних робіт на об’єкті будівництва;

5% - після завершення внутрішніх робіт та ліфтового обладнання (для багатоповерхових будинків) об’єкту будівництва;

3% - після монтажу вікон, вхідних дверей, внутрішніх комунікацій на об’єкті будівництва;

5% - після робіт з обладнання місць загального користування об’єкту будівництва;

1% після проведення інших робіт, якщо це передбачено умовами договору між управителем та забудовником.

- забезпечити фактичний контроль з боку банку, в якому управителем відкритий рахунок ескроу, за ходом будівництва, тобто забудовник матиме можливість отримати грошові кошти лише після того, як банк переконається що відповідний етап будівельних робіт закінчений;

- зобов’язати забудовника страхувати на користь інвесторів свою цивільноправову відповідальність перед інвесторами за своєчасність та повноту проведення будівельних робіт.

Законопроєкт, на думку експертів. в цілому логічний.

Однак дехто побоюється, що вартість будівництва від цього може зрости, а для більшості українських родин власне житло і так є недосяжною мрією.

Проте, зважаючи на те, що чимало людей бере кредити, аби вкласти в будівництво, а потім такі компанії банкрутують, можливо хоч це дасть гарантії отримати людям своє житло.

Автор : Микола Шевчук
Читайте також:
Натомість в Україні поки що зводять цілі міські квартали, які лише за назвою ніби є європейськими, а по суті — блідою китайською копією.
23 серпня, 13:41
5000 тисяч сімей, яких російські окупанти вигнали з Абхазії та Південної Осетії, забезпечать квартирами у новобудовах по всій Грузії.
05 березня, 09:12
У провінції Болу побудували сотні будинків, схожих по дизайну на діснеївські замки, але у проєкту виникли фінансові труднощі.
19 січня, 19:47
Куратор програми "Велике будівництво" і заступник голови Офісу президента Кирило Тимошенко може похизуватися першими "успіхами".
05 січня, 09:48
Кирило Шевченко, якого Верховна Рада напередодні погодила на посаді керівника Національного Банку, виявився злісним боржником.
17.07.2020, 17:35
Законопроєкт покликаний забезпечити житлові умови для осіб з інвалідністю.
08.07.2020, 12:21