Як у Києві минає другий тиждень антивірусних обмежень
18 березня у столиці України почали запроваджувати карантинні обмеження.
З 18 березня у Києві, в рамках боротьби з коронавірусом, влада зупинила рух метро. Через декілька днів чиновники обмежили роботу наземного транспорту.
Тепер на ньому можна їздити лише на основі спеціального дозволу. Найчастіше таким правом користуються силовики, медики, рятувальники. Тобто люди, на чию професію не може вплинути ні війна, ні епідемія.
Для пенсіонерки Наталії Петрівни обмеження транспорту справжня трагедія – жінка вимушена через проблемний стан здоров’я своїм ходом добиратися у клініку, яка знаходиться за 5 кілометрах від її будинку.
«Тяжко, буває виходжу зранку і йду пішки: за 2 години доходжу, а якщо не можу, то викликаю таксі, але з моєю пенсією на ньому не наїздишся», – журиться жінка. На запитання, чи вистачає їй коштів, лише зітхає, а також переживає, аби не було голоду.
«Я малою пережила голод 1946-го року. Дуже боюся повторення тих подій», – продовжує жінка, але при цьому говорить, що владі поки що вірить, особливо сподівається, що інформація про 1000 грн, яку Володимир Зеленський начебто зобов’язав виділити пенсіонерам, таки правда і це дозолить їй дотягти до пенсії.
Юрист Євген Журов теж має труднощі через карантин та обмеження руху.
«Пощастило мені бути одним з небагатьох, якщо не єдиним, кого роботодавець не в змозі відправити у вимушену відпустку чи звільнили. З причини того, що я тільки-но влаштувався на роботу у доволі велику компанію і вже через півтора тижні влада оголосила карантин. – Ділиться своїми думками Євген. – Працювати доводиться дистанційно, хоча в нинішніх умовах це скоріш перевага, ніж недолік. Регулярні зустрічі з друзями, походи у кіно та кафе змінилися поодиноким відвідуванням найближчого продуктового магазину. Працювати вдома не важко, важко знаходити в собі сили для того, щоб використовувати решту вільного часу з користю. Раніше вислів “треба виходити із зони комфорту” сприймався як заклик до дій, а сьогодні ці слова зовсім недоречні з огляду на намагання зменшити ризики зараження коронавірусом. Вкрай важко сприймаю людей, які нехтують рекомендаціям влади залишатися вдома, обмежувати коло соціальних контактів, використовувати засоби індивідуального захисту. Чим свідоміше ми сприйматимемо ситуацію, тим швидше зможемо повернутися до звичного ритму життя».
У столиці паніки немає. На полицях магазинів достатньо продуктів харчування.
Ціни зросли: пакет гречки коштує понад 30 грн, рису – понад 25 грн.
До магазинів не запускають без масок, також при вході радять одягнути одноразові рукавички та скористатися антисептиком. При цьому у більшості аптек немає масок, розмітаються із полиць і вологі антибактеріальні серветки.
Самих же продуктів у магазинах вистачає.
У вихідні дні доволі людно, особливо на столичному «Гідропарку». Минулі вихідні видалися погожими, тому чимало людей, попри рекомендації лікарів і влади, вирушили до річки з дітьми.
«Та скільки можна сидіти вдома?! Грошей нема, з роботи вигнали. Оце хоч порибалю», – ділиться своїми думками затятий рибалка Віктор.
«Живу з дружиною і двома дітьми. Благо, у мене три квартири є, які здаю. З цього і маю дохід. А що робити людям, у яких немає грошей і які орендують житло?! Чим їм платити за квартиру, як годувати свої родини?! Таких дурниць наробили із цим. Взагалі нічого не продумано, уявлення не маю як наша економіка буде розвиватися через місяць», – каже чоловік.
На запитання, що він зробив би на місці чиновників, Віктор відповідає, що «не саджав би всю країну на карантин, а обмежився для початку людьми, які приїхали з-за кордону».
«Вони (влада – Ред.) усіх посадили на карантин і впустили мільйон заробітчан та туристів без будь-яких перевірок. То де логіка?! Все через одне місце роблять. Не можна так, частину підприємств можна було не закривати. Рух того ж транспорту частково дозволити, бо він навіть за кордоном ходить. А так не виїдеш, не заїдеш», – висловив думку рибалка.
У місцях масового відпочинку чимало представників поліції: виявляють порушників, які смажать шашлики.
Один з патрульних повідомляє, що за недотримання обмежень – штраф від 17 до 34 тис. грн. За багаття у лісах і парках – доведеться викласти до 1360 грн.
«Люди не розуміють, що у них не відпустка, а вживаються обмежувальні заходи. – Говорить представник поліції. – Ми нікого ще не штрафували: підходимо, пояснюємо, попереджаємо. Всі люди більш-менш адекватно реагують і згортають свої пікніки».