Як виник оксиморон зі старим новим роком

14.01.2021, 16:46
Як виник оксиморон зі старим новим роком
Фото: cheline.com.ua

Традиція святкувати Старий Новий рік налічує вже понад 100 років і є історичним феноменом.

Історія Старого Нового року тісно пов'язана зі спробами більшовиків перейти на григоріанський календар, що намагалися зробити ще з 1917 року.

Тож перехід на григоріанський календар вперше стався в більшовицькій Росії 24 січня 1918 року, а в незалежній Українській Народній Республіці 25 лютого 1918 року теж чомусь вирішили послуговуватися григоріанським літочисленням.

У 1918 році в Росії Рада Народних Комісарів вирішила перейти на загальноєвропейський григоріанський календар. Перехід на григоріанський календар здійснили в УНР з 16 лютого 1918 року – цей день стали вважати 1 березня 1918 року.

А, як відомо, розбіжність календарів у XX і XXI століттях становить 13 днів.

Тож у ніч з 13 на 14 січня 1919 року з'явився привід відзначити Старий Новий Рік. У той час старий стиль ще використовували в церкві, тому не до кінця забули.

Вечір напередодні Старого Нового року називається Щедрим або Маланчиним вечором і є традиційно одним з улюблених свят українців і заведено святкувати у родинному колі.

Тарас Компаніченко на Маланчин вечір

На вечерю рекомендують приготувати пироги і млинці, вареники, блюдо зі свинини, щедру кутю. Після вечері прийнято у всіх просити прощення за можливі образи, щоб зустріти Новий рік у злагоді.

В цей же день святкують день Святого Василя архієпископа Кесарії Каппадокійської.

Напередодні дня Святого Василя заведено щедрувати, а на Василя засівають. Ще кілька сотень років тому, складно було знайти будинок, який зважився б не пустити у двір посівати зранку 14 січня.

Сію, сію, посіваю,
З Новим роком всіх вітаю!
Щоб щасливо вам жилося,
Щоб задумане збулося,
Щоб ніколи не хворіли,
Щоб нічого не боліло,
Щоб у праці все горіло
Та й в кишені не міліло!
Щоб, як квіти, ви цвіли
Та сто років прожили!

Вважається, що перший посівальник на Новий рік приносить до оселі щастя.
 
Окрім України, традиція святкування старого нового року зберігається у Білорусі, Грузії та країнах колишньої Югославії: Боснії і Герцеговини, Македонії, Чорногорії і Сербії.

Саме словосполучення старий новий рік є оксимороном – поєднанням протилежних за змістом, контрастних понять, які спільно дають нове уявлення.

вибір редакції
Читайте також:
Життя
В острівній країні Сонця, що сходить, батьки відчувають свою відповідальність за власних дітей. У нас намагаються все перекладати на школу.
12 серпня, 19:24
Світ
Старший син монарха на спокої Акіхіто, що керує країною від 2019 року, має одного прямого нащадка. Японців турбує престолонаступництво.
23 червня, 15:12
Життя
Не про все варто говорити вголос. Деякі речі, а особливо потаємні думки та ідеї, краще тримати при собі.
20 травня, 21:49
Життя
Загадкова для більшості європейців країна висхідного сонця притягує своєю унікальністю. Без перебільшення, нам є чому повчитися в японців.
06 травня, 21:49
Історія
Лишати на хрестах і могилах цукерки, крашанки та маленькі паски — звична для нашого краю традиція. Все це збирали діти, і це було нормою.
29 квітня, 08:23
Життя
Урок від найвідомішого тибетського йога середньовіччя Джецуни Міларепи. Він — один із засновників школи Каг'ю...
27 лютого, 21:39