Як Європа може стримати путіна?

Як Європа може стримати путіна?
Фото: Bloomberg

Відповідь на поставлене запитання нетямущим людям видасться дещо дивною, але вона дуже доречна. Потрібно відродити навчання «Reforger»!

Такою порадою на шпальтах видання Bloomberg поділився колишній Верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі адмірал Джеймс Ставридіс, передає медіаагенція «Останній Бастіон». Західні воєні стратеги й тактики мусять залучити у цей процес досвідчених українських офіцерів, які пройшли горнило фронту.

Коли пан Ставридіс був молодшим лейтенантом у часи Холодної війни, найбільші військові навчання Північноатлантичного альянсу, можливо, наймасштабніші в історії, були щорічними під назвою «Exercise Reforger». Їхньою метою було забезпечити здатність НАТО швидко перекинути війська до Західної Німеччини у разі початку війни між проти членів Організації Варшавського договору, створену СССР.

«Пригадую, що перші маневри «Reforger — Return of Forces to Germany» відбулися 1969 року і проводилися щорічно до 1993 року, коли розпався соціалістичний табір. Участь брали війська з усіх країн Альянсу, але більшість були американськими — з контингенту у 400 000 армійців США, розміщених у Європі в розпал Холодної війни.

Після розпаду СССР і возз'єднання Німеччини маневри «Reforger» були визнані непотрібними. Однак, зважаючи на готовність диктатора путіна нападати на сусідні країни, західні лідери повинні запитати себе: можливо, настав час повернути «Reforger»? На виклики треба відповідати вчасно», — переконує відставний адмірал США.

Сьогодні на користь нової серії військових навчань під назвою «Reforger» переконливо підводять 3 наступні чинники:

  • два десятиліття територіальної агресії Москви — зокрема вторгнення до Сакартвело (2008 рік) та України (2014 та 2022 роки), тож зараз РФ загрожує країнам Балтії, що входять до НАТО, та нарощує наступальний потенціал на кордоні нового члена Альянсу – Фінляндії;
  • путін перетворив свою країну на військову економіку, виділяючи понад 7% ВВП на воєнні витрати (вдвічі більше, ніж у США), тож навряд чи припинить воювати найближчим часом;
  • Європа нарешті отямилася від довгого періоду заперечення загрози, яку представляє Москва на її порозі.

«Американські союзники США збільшують свої військові витрати й, видається, готові до проведення великих щорічних маневрів. Це добре, адже слід показати путіну, що європейці мають можливості та бажання боротися у разі нападу, як це довела Україна», — додає Джеймс Ставридіс.

Як і в попередніх випадках, це має бути не просто тренування чи настільне вчення, але втілення поточних військових планів у реальному часі, що дає командирам усіх рівнів реальну владу над своїми військами. Потенційний розподіл обов'язків щодо командування та управління наступний:

  1. Туреччина — сухопутні війська.
  2. Британія — морські сили.
  3. Німеччина — протиповітряна та протиракетна оборона.
  4. Бельґія — сили спеціального призначення.
  5. Італія — захист південного флангу НАТО.
  6. Нідерланди — захист північного флангу НАТО.

«Натомість Америка мусить зосередитися не на людських ресурсах, а на тому, що вони роблять краще за інші країни. Я маю на увазі забезпечення розвідки, спостереження за кібербезпекою, супутниковий та космічний зв'язок, штучний інтелект, а також сучасні безпілотники та інші безпілотні апарати», — висновує адмірал Ставридіс.

Натомість медіаагенція «Останній Бастіон» закликає своїх читачів не забувати, як естонські дипломати закликали закрити для РФ доступ до Балтики. Маленька держава вимушено говорити гучно гострі слова, але діяти сама боїться, а союзники не поспішають підставляти своє плече.

Автор : Северин Осташко
вибір редакції
Читайте також:
Війна
Балтійське море від провокацій РФ здатна захистити Україна. НАТО, ЄС і тим паче США зволікатимуть, аби не ескалювати ситуацію з Кремлем.
18 травня, 18:49
Війна
Попри всі гучні заяви з європейських столиць у Брюсселі панує певність, що всі удари долі й надалі прийматиме Україна. Це велика помилка.
08 травня, 08:28
Війна
Пацифісти всього світу б'ють на сполох. Основна причина — європейські країни відмовилися від заборони на використання протипіхотних мін.
28 квітня, 14:58
Політика
Кремль ніколи не приховував, що прагне відродити імперську велич не лише на словах у пропаганді, а й у діях. Тому воюватиме проти сусідів.
17 квітня, 07:09
Політика
У Міністерстві оборони США розглядають можливість виведення 10 тисяч американських військових, які зараз перебувають у Східній Європі.
08 квітня, 16:43
Війна
НАТО має бути готовим до нападу протягом чотирьох років.
04 квітня, 17:46