Яке найстаріше місто на Землі?
Сьогодні історики вважають таким сирійський Дамаск. Але до настання доби Модерну його випереджав нині спустошений палестинський Єрихон.
Це давнє поселення знаходилося на Західному березі Йордану. Якщо точніше, то поблизу самого підніжжя скелястих Юдейських гір навпроти впадання річки у Мертве море.
Згідно з доведеними археологічними розкопками доказами, найдавніше місто людської цивілізації – Єрихон (Yərīḥō) – засновано між X-IX тисячоліттями до Різдва Христового. Його назва походить від ханаанського слова "місяць" (Yaraḥ), адже у ньому розташовувався храм місячного божества Яріха.
Перші розкопки на руїнах поселення проведені британським дослідником Чарльзом Ворреном у 1868 році. Науковець встановив, що в Єрихоні була постійна стоянка культури докерамічного неоліту, представники якої побудували першу міську стіну.
Ця оборонна споруда кам'яного віку була висотою 4 і шириною два метри. Всередині поселення знаходилася потужна 8-метрова вежа, яка, очевидно, використовувалася в ритуальних цілях; її руїни збереглися й до нині та приваблюють туристів з усього світу.
Як наголошують сучасні історики, споруди на місці колишнього Єрихону передували винаходу сільського господарства. 12 тисяч років тому поселення було постійним табором проживання натуфійських груп мисливців-збирачів.
Вони залишили після себе безліч мікролітових інструментів у формі півмісяця, а згодом поступилися сильнішим за себе осілим семіто-хамітським племенам. Прибулі чужинці розвинули місто, зробивши Єрихон справжньою перлиною майбутньої Палестини.
Між тим, як раніше повідомляла медіаагенція "Останній Бастіон", поблизу руїн античного храму у середмісті Стамбулі під час чергової експедиції розкопали скульптуру міфологічного персонажа Пана. Статуя була виготовлена у римський період.