Захід має визначитися: або перемога України, або виживання РФ — секретар РНБО Литвиненко

ПОЛІТИКА
17 квітня, 13:34
Захід має визначитися: або перемога України, або виживання РФ — секретар РНБО Литвиненко
Фото: Twitter

Мало іноземців знають росію так добре, як досвідчений український розвідник Олександр Литвиненко. Замолоду він навчався у Москві.

Про це і не тільки в інтерв'ю впливовому британському виданню The Economist розповів новий секретар Ради національної безпеки та оборони. Зі слів Литвиненка, він був курсантом Московського інституту криптографії при Академії ФСБ РФ.

Останнім часом, очолюючи СЗРУ протягом двох років війни, вітчизняний чиновник займався здобуттям цінної інформації у своїх колишніх колег. Наприкінці березня 2024-го він обійняв одну із найважливіших посад у країні.

Литвиненко переконує, що заслуговує на те, щоби до нього прислухалися як в Україні, так і особливо у західних державах. Він має попередження для тих західних політиків (найвідоміший приклад — Дональд Трамп), які розмірковують над умиротворенням РФ, передавши окупантам терени Україні:

Путін брехав, бреше і продовжуватиме брехати. Затямте це!

За словами секретаря РНБО, територіальні поступки Москві в обмін на мир стане «жорстокою зрадою» стосовно українців, які залишилися у зайнятих ворогом містах і селах Півдня та Сходу. Ще більше невинних людей буде вбито, ще більше буде кинуто до підвалів.

Але є й прагматичніша причина відкинути цей план перемир'я. Угода, укладена із затятим брехуном, може означати лише одне — ворог України неодмінно перегрупується, переозброїться і спробує досягти більшого за 2-3 роки.

Кремлівський бункерний дід має маніакальну idée fix цілковитого підкорення України та винищення українців як окремої волелюбної нації. Олександр Литвиненко застерігає від повернення до схеми business as usual із РФ.

«Наступного разу путін не припуститься помилок, а підготує свою операцію набагато ретельніше, за всіма законами військового мистецтва. Звичайно, для росії все не мало обернутися таким чином, як воно є тепер», — каже секретар РНБО.

Від України та українців ніхто не очікував на опір. Метою путіна і його кривавої банди гебістів було поставити Захід перед доконаним фактом, стверджує Литвиненко.

«Ні для кого вже не таємниця, що путін хотів сказати: «Україна підкорена росією, хлопці, тепер поговоримо на моїх умовах». Героїзм України зірвав цей план. Це також докорінно змінило перебіг переговорів. Тепер перемога над Заходом можлива лише у тому випадку, якщо путін спочатку здобуде перемогу в Україні. У свідомості росіян їхня перемога в Україні означає перемогу над США», — підкреслює секретар РНБО.

Литвиненко уважно стежить за американською політикою та каже, що розуміє, наскільки адміністрація Джозефа Байдена стурбована ескалацією та глобальними наслідками конфлікту в Україні. Але він вважає, що перемога України зменшить, а не збільшить ризик конфронтації — «лідери уникатимуть ризику».

З іншого боку, поразка України буде витлумачена як доказ того, що вторгнення та агресії працюють, а спротив навпаки ні. Це призведе до наслідків, подібних до ефекту доміно, у Китаї, на Тайвані та за їхніми межами.

«Якщо російська агресія тут спрацює один раз, усі замисляться, щоб і собі спробувати повторити подібне. Занадто багато людей надто уважно спостерігають за цим конфліктом», — пояснює ситуацію пан Литвиненко.

За його словами, путін ще не відступив від своїх максималістських цілей — «знищити українську державу і перетворити її на буферну зону». Нещодавнє оголошення РПЦ-ФСБ «священної війни» проти України лише наголошує на цій рішучості.

«Нова фанатична риторика — це щось, що краще порівняти з «Ісламською державою. Дуже важливо розуміти, що путінізм ще не завершив своєї еволюції. Він може стати ще гіршим. Якщо Захід не зупинить це, пізніше він заплатить ще більше, причому власними життями. Допомога Україні — це не благодійність», — говорить секретар РНБО.

Ситуація на полі бою в Україні стала дуже тяжкою для обох сторін. Зі слів Литвиненка, «росіяни не дбають про свої втрати, і це ще більше ускладнює й так загрозливу ситуацію на фронті».

Коли його спитали, як Україна може знову вийти на виграшну позицію, чиновник відповів так: «Неясно, чи зможе путін колись припинити нападати на Україну, але ми маємо ухвалити військову стратегію. Стратегію, яка спробує змусити його це зробити».

Удари безпілотників у глибині майбутніх постросійських теренів (Мордовія, Татарстан, Жовтий Клин тощо — прим. ред.) є ключовою частиною цієї стратегії. Литвиненко вважає, що вони необхідні, щоби продовжувати чинити тиск на путіна:

«По-перше, це обмежує його можливості для маневру. Ну, а по-друге, допомагає переконати російське суспільство та еліту, що продовження війни обходиться дорожче, ніж її припинення».

За словами чиновника, на відміну від Москви, Київ не нападає на цивільних: лише на військові кораблі, літаки та нафтову інфраструктуру. І Україна робить це асиметрично, із мінімальними витратами.

«Один наш удар по летовищу може пошкодити 7, 10, 15 літаків. Кожен із них коштує до $30 мільйонів. Ми можемо провести операцію менш як за 2 млн доларів. Це фантастично економічно», — зазначив секретар РНБО.

Також Литвиненко наполягає, що вказана стратегія цілком реалістична, оскільки російська еліта якось може повернутися проти свого лідера. Хоча досі олігархат РФ підтримує курс, обраний путіним ще на початку 2000-х років.

«У керівництві ворожої нам країни все ще є чимало розсудливих людей. Вони замисляться і почнуть діяти, коли зрозуміють, що залишатися із путіним дорожче, ніж полишити його на самоті», — розмірковує секретар РНБО.

Але першочерговим завданням України є отримання реальних гарантій безпеки — в ідеалі це означає членство у Північноатлантичному альянсі або укладання зі США угоди про всеосяжну безпеку. Домогтися цього у воєнний час буде непросто, визнає Литвиненко:

«Протягом останніх 300 років росія була і залишається постійним викликом безпеки у цій частині світу. Було б чудово, якби ми змогли усунути цю загрозу хоча б на кілька поколінь. Це наш пріоритет».

Між іншим, як раніше вже повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», через призначення Володимиром Зеленським агентів ФСБ, путін думав, що захопить Україну. Кремлівський бункерний дід прорахувався саме в українцях, яких, на відміну від оточення «президента Голобородька», він не у змозі купити.

вибір редакції
Читайте також:
Політика
Теорія політичної підкови стала дійсністю. Колись ідеологічні противники нині стали по один бік барикад, де панують гроші Кремля.
11 вересня, 19:21
Економіка
Чи впливає віросповідання на економічне зростання? Нові економетричні методи та доступність нових даних дозволили дати відповідь на питання.
10 вересня, 12:39
Війна
Україна може залишити Курську область уже за кілька місяців, не забезпечивши собі переваг на переговорах.
07 вересня, 22:04
Війна
Курський наступ змінив попередню похмурість про негативну траєкторію конфлікту. Але Київ має вирішити, що робити зі своїм першим успіхом.
04 вересня, 20:38
Війна
Стратегія російських атак безжальна, але зовсім не виключає наявності своєрідної тактики. Особливо серед підрозділів, що воюють понад рік.
04 вересня, 13:45
Війна
Українським захисникам не вистачає людей, боєприпасів і сну.
02 вересня, 09:16