105 днів геройського Чину: як СССР напав на Фінляндію?

ІСТОРІЯ
30.11.2022, 16:00
105 днів геройського Чину: як СССР напав на Фінляндію?

Москва завжди була і досі лишається головною загрозою для континентальної безпеки в Європі. Історія неодноразово це доводила.

30.XI.1939 розпочалося широкомасштабне совєцьке воєнне вторгнення до Суомі. Населення північноєвропейської країни очікувало на підступний напад зі Сходу, тому прийняло виклик долі із відкритим забралом згуртованою та озброєною нацією. Так, упродовж наступних 105 днів, тривала Зимова війна (і вже третя за рахунком совєцько-фінляндська, починаючи з 1917 р.).

Перший кадр цієї кампанії вдалося зазнимкувати у прикордонній станції Піеліс'ярві (Карелія) о 5:30 ранку 30 листопада 1939 р., коли вартовий державної межі Мікко Калліонпяя повернувся з нічного патрулювання на пункт постійного розташування. Вояк тільки-но почав сьорбати свою каву, як надійшло повідомлення про те, що помічена колона совєцьких солдатів, котрі перетинали кордон.

Рядовий солдат Мікко Калліонпяя споглядає у бік окупованої совєтами Карелії (знимка зроблена вранці 30.XI.1939).
Рядовий солдат Мікко Калліонпяя споглядає у бік окупованої совєтами Карелії (знимка зроблена вранці 30.XI.1939).

Рядовий солдат Калліонпяя та його товариш по службі Пааво Мойссейнен отримали наказ провести розвідку. Вони мали визначити – чи було це справді повномасштабне вторгнення совєцького війська. Вояки пройшли всього 1 кілометр, коли побачили Червону армію, яка наступала щільним строєм.

Мікко Калліонпяя повернувся на базу з поганими новинами. О 6:30 прикордонник розгледів постать, яка йшла його ж слідами, залишеним на снігу, і зупинялась, аби навести гвинтівку на ціль то тут, то там у все ще темному лісі. Коли особа була вже у межах 30 метрів, Калліонпяя побачив шинель і кашкет, які оприявнили загарбника.

Так, це був совєцький солдат. Він сховався за деревом, спостерігав, і вирішив, якщо прикордонник хоче знайти його, то повинен стріляти першим. Лише за 8 метрів від нього окупант розвернувся і навів зброю прямо на Калліонпяя.

Цілком очевидно, що фінляндський прикордонник натиснув на спусковий гачок. Ворожий вояк упустив рушницю, беззвучно впавши вперед у сніг... Це була перша жертва Зимової війни!

Вже за 20 хвилин совєцький режим оголосив про здійснення власної "спеціяльної військової операції". У вторгненні брала участь 21 дивізія, особовий склад якої нараховував 450 000 військовослужбовців. Усі вони наступали вздовж усього східного кордону Суомі.

Основна атака Червоної армія розпочалася о 6:50 ранку 30 листопада масованим артилерійським обстрілом Карельського перешийка. Затим суходолом рушила чисельна орда нападників, підкріплена бойовою технікою з моря та повітря. Незабаром почалося бомбардування столиці – того дня совєцькі літаки скинули на Гельсінкі 600 бомб, убивши 91 фіна!

Ініціятори вторгнення, сидівши у Кремлі, планували здобути легку перемогу в акурат до 60-річчя диктатора Іосіфа Сталіна. Червоному вождю хотіли догодити покірні та підступні сатрапи-більшовики. Адже перед тим вони вже піднесли йому на тарілці частину Польщі.

Совєцьке командування було впевнене, що їхня "краща" технолоґя дасть їм швидку і майже безкровну перемогу, протягом усього декількох тижнів. Цей план провалився. Війна затягнулася, переможців у ній не було...

Передовиця газети
Передовиця газети "Ajan Suunta" (у перекладі дослівно "Дороговказ часу"), яка вийшла у перший день Зимової війни.
Автор : Денис Ковальов
Читайте також:
Історія
Гіркі жнива продовжуються... Ворог зовнішній і ворог внутрішній намагаються розірвати навпіл Україну, вкотре надуривши українців.
11 листопада, 07:16
Полтава
Незламний захисник України, народжений у Криму, поліг смертю хоробрих у березні на Донбасі. Свій спочинок він знайшов на Полтавській землі.
23 жовтня, 20:32
Політика
15 жовтня тюрки всього світу відзначають трагічну подію «Хәтер көне». Згадують у жалобі, як восени 1552 року орда Івана IV захопила Казань.
15 жовтня, 12:35
Опінії
На 19 жовтня запланована толока на величезному цвинтарі села Болган, у Вінницькій області. Це — Студенянська громада, приєднуйтеся!
30 вересня, 13:41
Політика
Парламентарі альпійської держави нарешті стали на бік добра. Натомість українофоби в Ізраїлі та РФ уникають визнати свою причетність до зла.
24 вересня, 19:22
Історія
Зациклення окремих народів і їхніх провідників на втраченому, позбавляє перспектив. Історія має вчити на помилках, аби не повторювати їх.
16 вересня, 21:49