81 рік тому СССР знову підступно напав на Фінляндію

ІСТОРІЯ
25 червня, 09:07
81 рік тому СССР знову підступно напав на Фінляндію
Фото: SlideShare

З метою відбілити аґресію, кремлівська пропаґанда звинуватила у провокаціях свого сусіда. Але ніхто не повірив у добрі наміри окупанта.

Вранці 25 червня 1941 року загони Червоної армії Ленінградського воєнного округу перейшли роком раніше встановлений державний кордон між СССР і Фінляндією, розгорнувши черговий наступ на Гельсинкі. Так почалася відома в історіоґрафії Війна-продовження (фін. Jatkosota).

Більшовики вже 3 дні як воювали з нацистами, галопом і риссю відступаючи на Схід до Волги, але захотіли завадити вступити у континентальний конфлікт вороже налаштованій проти себе Фінляндії. З цією метою червонозоряні літаки здійснили "попереджувальне" бомбардування низки населених пунктів і летовищ від Гельсинкі до Торніо.

У Кремлі були певні, що своєю неспровокованою, але свідомою аґресією, завадять фінляндцям долучитися до війни Третього Райху проти СССР. Сталося не так, як гадалося...

Увечері того ж таки 25 червня президент Ристо Рюті звернувся з промовою до народних обранців Фінляндії, оголосивши, що країна знаходиться у стані війни з більшовиками. Згодом у відозві до громадян на радіо ці слова повторив і голова уряду Юкка Ранґель.

Головні бої між супротивниками точилися на трьох фронтах — за Карельський перешийок, власне Карелію і Заполяр'я (реґіон Петсамо). Всі сили армії, очолюваної маршалом Карлом Ґустафом Емілем Маннергеймом, були кинуті на виправлення поразки та несправедливості, яких зазнала Фінляндія у попередній Зимовій війні (фін. Talvisota) впродовж 1939-1940 років.

Провінційна газета
Провінційна газета "Laatokkа" однією з перших повідомила про напад СССР на Фніляндію 25.06.1941 р.
Армія Фінляндії у звільненому від совєцьких окупантів Війпурі (нині Виборґ, РФ), 31.08.1941 р.
Армія Фінляндії у звільненому від совєцьких окупантів Війпурі (нині Виборґ, РФ), 31.08.1941 р.
Перший щоденний наказ головнокомандувача фінляндської армії К.Ґ.Е. Маннергейма з приводу початку Війни-продовження, 26.06.1941 р.
Перший щоденний наказ головнокомандувача фінляндської армії К.Ґ.Е. Маннергейма з приводу початку Війни-продовження, 26.06.1941 р.

За гітлерівським планом "Barbarossa", фінляндці мусили також взяти участь у захопленні Ленінграда й в опануванні всієї північної частини СССР, включно з Мурманськом і Архангельськом. Однак ні Рюті, ні тим паче Маннергейм не бажали окуповувати чужі мовно-культурно, соціально-економічно й історично землі збільшовиченої Московії.

Адже у такому разі по завершенні воєнної кампанії аґресором буде визнано сáме Фінляндію, котра de facto скористалася ситуацією — тимчасовою слабкістю Кремля.

Війна-продовження протривала до 19 вересня 1944 року. За цей час армія Маннергейма здійснила кілка успішних операцій проти сильнішого і чисельнішого від себе ворога:

  • оточила совєцькі війська біля села Порлампі, які відступали з Війпурі до Ленінграда;
  • звільнили від більшовиків більшу частину Карелії, встановивши в її столиці – Петрозаводську (фін. Äänislinna) – демократичну владу;
  • підійшли впритул до Мурманська, загрожуючи перерізати важливу Октябрську залізницю, якою Велика Британія і США згідно з ленд-лізом постачали необхідні для СССР ресурси.
Парад армія Фінляндії у звільненому від совєтів Петрозаводську, 12.10.1941 р.
Парад армії Фінляндії у звільненому від совєтів Петрозаводську, 12.10.1941 р.

Підсумком цієї останньої совєцько-фінляндської війни стала ганебна Паризька мирна угода 1947 року. За її пунктами на користь Кремля у фінляндців остаточно відбирали низку нещодавно звільнених земель (Війпурі, Петсамо, велику Карелію й однойменний перешийок) та примушували до виплати переможцям багатомільйонних репарацій і контрибуцій.

А ще, на додачу до територіально-економічних претензій, у Фінляндії запровадили контрольовану зовнішньо цензуру. Всі антикомуністичні й патріотичні орґанізації було розпущено, їхня діяльність заборонена; низку колишніх державних діячів і політиків (окрім хіба маршала Маннергейма) засуджено, бо вони "чинили аґресивний опір" справжнім окупантам зі Сходу.

Звісно, це була велика, але не смертельна ціна задля збереження національного суверенітету і державної самостійності, які в 1918-1920 роках вибороли фінляндці у нелегкій борні. Іосіф Сталін з поплічниками вдовольнився отриманою у 1944-1947 роках військово-дипломатичною перемогою, а тому відмовився від планів на цілковиту окупацію всієї Фінляндії за прикладом Польщі, Угорщині, Румунії, Болгарії та Чехословаччини.

Мапа бойових дій, розташування фронтів супротивників у Війні-продовженні, змінених у 1940 і 1944-1947 рр. кордонів
Мапа бойових дій, розташування фронтів супротивників у Війні-продовженні, змінених у 1940 і 1944-1947 рр. кордонів
К.Ґ.Е. Маннергейм, А. Гітлер, Р. Рюті на одному фронтів соєвцько-фінляндської війни, літо 1942 р.
К.Ґ.Е. Маннергейм, А. Гітлер, Р. Рюті на одному з фронтів совєцько-фінляндської війни, літо 1942 р.
Зразок мирної угоди, підписаної у Парижі між переможеною Фінляндією та Антигітлерівською коаліцією
Зразок мирної угоди, підписаної у Парижі між переможеною Фінляндією та Антигітлерівською коаліцією
Автор : Денис Ковальов
Читайте також:
Війна
8 жителів Донецької та Луганської областей, які нещодавно виїхали до Саранська, поклялися шанувати та дотримуватися законів РФ.
11 серпня, 09:02
Війна
Наші захисники продовжують випалювати російську окупаційно-терористичну нечисть, застосовуючи для цього надсучасне західне озброєння.
10 серпня, 18:27
Війна
Загарбані російськими терористами населенні пункти на узбережжі Азовського моря не приймають відпочивальників, а пляжі – порожні.
11 липня, 20:34
Війна
Беззупинні цілодобові обстріли не припиняють здійснювати російські окупанти на Запорізькому напрямку, руйнуючи тамтешні міста і села.
10 липня, 20:36
Війна
Перейшовши до повномасштабної війни, росія відкрила "скриньку Пандори" та дозволила українським захисникам масово винищувати ворога.
26 червня, 08:45
Війна
Американські системи M-777, відомі у народі як "три сокири", – на правду грізна сила у руках українських захисників на Сході.
19 червня, 08:47