8 липня 1659 року під Конотопом Виговський вщент розбив 150-тисячне військо москалів

ІСТОРІЯ
08.07.2021, 16:02
8 липня 1659 року під Конотопом Виговський вщент розбив 150-тисячне військо москалів
Фото: Вікіпедія

А 50 московських воєначальників на чолі з воєводою Пожарським потрапили у полон.

8 липня 1659 – 60-тис. українсько-кримське військо під проводом Івана Виговського в Конотопській битві розбило 150-тис. сили московських загарбників.

Про це у себе на сторінці у ФБ нагадав Костянтин Зацарний.

8 липня 1659 року під Конотопом Виговський вщент розбив 150-тисячне військо москалів_1

Загинуло 6 тисяч киримли, 4 тисячі козаків. 

Втрати ворогів: 30 тис. вбитих, 15 тис. полонених, включно 50 бояр з воєводою Сьомкою Пожарським. 
Була знищена вся ворожа кіннота.

Своєю чергою ми нагадаємо, що битва відбулася у ході московсько-української війни (1658—1659), під час періоду української історії, який заведено називати Руїною — періодом після смерті Богдана Хмельницького, часу громадянської війни, інтервенції сусідніх з Україною держав та подальшого знищення залишків надбань минулих років визвольної війни.

Московські воєводи, своєю чергою, тоді стали на шлях організації громадянської війни в Україні.

Уряд Московії перейшов до збройного вторгнення в Україну восени 1658 року. З'єднавшись із ворогами Виговського — Іваном Безпалим, осавулом Вороньком та запорожцями кошового Барабаша, армія Григорія Ромодановського захопила низку міст на Полтавщині, зокрема Миргород, Лубни та Пирятин, і вирізала не тільки прихильників гетьмана, але й грабувала мирне населення.

Літописець того часу так описує пограбування Ромодановським Конотопа:
"Він зустрів процесію від громадян міста, помолився і перехрестився перед ними по-християнськи, але пограбував місто і його мешканців по-татарськи і сказав, «що: винуватого Бог знайде, а війська треба потішити і нагородити за праці, в поході понесені».

Тим часом армія Виговського з кримськими татарами  продовжувала просуватися в напрямку Конотопа.

24 червня під селом Шаповалівкою був розбитий невеликий передовий загін московитів, і від полонених дізналися, що Трубецькой знаходиться вже не біля Конотопа, і що він не очікував підходу союзників так скоро. На основі цих відомостей вироблено план дій, за яким кримські татари сховалися в засідці в урочищі Торговиця на схід від села Соснівки — табору Виговського.

Сам Виговський, залишивши командування братові Григорія Гуляницького Степанові Гуляницькому, вирушив на чолі маленького загону під Конотоп.

Рано вранці 27 червня козаки напали на військо Трубецького і, скориставшись несподіванкою, захопили велику кількість московських коней та вигнали їх у степ. Але, оговтавшись, кіннота Трубецького контратакувала козацький загін і Виговський відступив за річку Соснівку (інша назва — Куколка) в напрямку свого табору.

Наступного дня, у суботу 28 червня Трубецькой відіслав 30 000 відбірної московської кінноти на чолі з боярином Семеном Пожарським наздогнати Виговського.

Пожарський переправився через річку Соснівку й отаборився на іншому її боці. Решта 30 000 війська на чолі з Трубецьким залишилися в таборі. Тим часом п'ятитисячний загін Степана Гуляницького зайшов у тил Пожарському і, непомічений, захопив міст через Соснівку, зруйнував його і, загативши вночі річку, затопив низину навколо неї.

Рано вранці 29 червня 1659 року невеликий загін Виговського атакував табір Пожарського і після короткої сутички почав відступати, вдаючи втечу.

Війська Пожарського, відчуваючи легку здобич, залишили табір і почали його переслідувати. Коли московські війська вступили в село Соснівку, козаки трьома пострілами з гармати та трьома вогневими стрілами дали знак рушати орді та полякам, а самі всією армією розпочали контрнаступ на Пожарського.

Побачивши пастку, Пожарський спробував відступити, але важка московська кіннота та артилерія загрузли у вогкому ґрунті біля річки. В цей час з флангу вдарили кримці — московська армія опинилася в оточенні; почалася різанина.

Впродовж решти 29 червня були знищені майже всі 30 000 війська Пожарського, а сам він захоплений у полон разом з князями Львовим, Ляпуновим, Бутурліним, Скуратовим, Куракіним та іншими потрапили в полон і були, за звичаєм передані киримли, де у своїй більшості були страчені.

Читайте також:
Війна
Раніше вихідці із південноазійської країни торгували на ринку Барабашово. Після 24.II.2022 деякі із них узяли до рук зброю в армії України.
вчора, 08:28
Історія
Події у Будьонівську показали типове для «російського світу» ставлення влада-народ.
14 червня, 15:35
Війна
За минулі 2 роки серед українців склався доволі негативний образ фіно-угорських народів, яких уособлюють із москвинами. Правда ж інакша.
12 червня, 08:27
Війна
Європа з Америкою уникають обговорення цього питання. Вони готові підтримувати Україну, але не за всяку ціну, бо досі вірять у мир із РФ.
28 травня, 20:38
Опінії
Чому суд виправдав його вбивцю?
25 травня, 18:12
Опінії
Зберегти життя українського солдата «на нулі» можна шляхом докорінних змін. Причому не тільки в армії, а й у державі в цілому тут і зараз.
07 травня, 13:46