«Альфа-банк» під санкціями у всьому цивілізованому світі, крім України

Опінії
20.08.2022, 10:15
«Альфа-банк» під санкціями у всьому цивілізованому світі, крім України

Трохи фактів, як це розгорталося

Юрист, державна уповноважена АМК України з 2015 по 2019 рік

Хронологія накладення санкцій

24 лютого - США 🇺🇸
Обмеження операцій з боргом та акціонерним капіталом Альфа-Банку

24 лютого - Канада 🇨🇦
Заборона на будь-які операції з Альфа-Банком

28 лютого - ЄС 🇪🇺
Обмеження операцій Альфа-Банку на ринку капіталу

4 березня - Швейцарія 🇨🇭
Обмеження операцій Альфа-Банку на ринку капіталу

8 березня - Австралія 🇦🇺
Заборона на операції з Альфа-Банком

24 березня - Великобританія 🇬🇧
Блокування активів Альфа-Банку та заборона британським компаніям вести з ним справи

6 квітня - США 🇺🇸
Повні блокуючі санкції щодо Альфа-Банку, які заморожують будь-які активи банку, що пов’язані з фінансовою системою США, і забороняють американським особам вести з ними бізнес (за інформацією у ЗМІ, санкції не стосуються операцій у енергетичному секторі).

11 квітня - Японія 🇯🇵
Заморожування активів Альфа-Банку

19 квітня – Нова Зеландія 🇳🇿
Альфа-Банк: замороження активів, заборона фінансових операцій та заборона будь-яким пов’язаним літакам і кораблям в’їзд до Нової Зеландії

26 квітня - Польща 🇵🇱
Персональні санкції проти засновника Альфа-Банку Михайла Фрідмана

Офіційне повідомлення США від 06.04.2022 р.

OFAC накладає повні блокуючі обмеження на «Альфа-Банк», найбільшу приватну фінансову установу росії та четверту за величиною фінансову установу росії в цілому.

Раніше, 24 лютого 2022 року OFAC визначив Альфа-Банк як суб’єкта заборони відповідно до Директиви 3 відповідно до EO 14024 «Заборони, пов’язані з новим боргом і капіталом певних пов’язаних з росією організацій» («Директива щодо пов’язаних з росією організацій») операційної діяльності або роботи в секторі фінансових послуг економіки рф.

Сьогодні OFAC розширює попередні санкції, вносячи в список Альфа-Банк відповідно до EO 14024 за діяльність у секторі фінансових послуг економіки рф.

Крім того, OFAC визначає шість дочірніх компаній Альфа-Банку відповідно до EO 14024 за те, що вони належать або контролюються Альфа-Банк, або діють або мають намір діяти від імені, прямо чи опосередковано, Альфа-Банку. Ці дочірні компанії надають різноманітні фінансові послуги:

  • Alfa Capital Markets LTD (Кіпр)
  • Альфа-Директ (росія)
  • ТОВ «Альфа-Форекс» (росія)
  • Альфа-Лизинг ООО (росія)
  • Amsterdam Trade Bank NV (Нідерланди)
  • Дочірній банк АТ "Альфа-Банк" (Казахстан)

OFAC також ідентифікує п’ять суден, що належать Alfa-Lizing, як заблоковану власність:

- танкер для продуктів Lady Leila (IMO 9683740),
- танкер для хімікатів/нафти Lady Rania (IMO 9784893),
- танкер для продуктів Lady Sevda (IMO 9683738),
- судно для вантажів Sv Konstantin (IMO 9203710)
-  вантажне судно Sv Nikolay (IMO 9482926).

Усі організації, якими прямо чи опосередковано володіє Альфа-Банк на 50% або більше, підлягають блокуванню відповідно до EO 14024, навіть якщо вони не визначені OFAC.

АТ «Альфа-Банк» є окремою організацією від «Альфа-Банку» (Україна), яке не потрапили санкції.

Повідомлення на сайті НБУ 07.04.2022

АТ “АЛЬФА-БАНК” (Україна) є відмінною від Альфа-банку (росія) юридичною особою, яка не підпадає під міжнародні санкції. Це зазначило Міністерство фінансів США у своєму офіційному повідомленні про запровадження нового пакета санкцій проти росії та, зокрема, російського Альфа-банку.

АТ “АЛЬФА-БАНК” (Україна)  є системно важливим банком, який працює на території України виключно в межах  українського законодавства.

АТ “АЛЬФА-БАНК” (Україна)  має значну частку на ринку депозитів фізичних осіб: обсяг коштів, залучених банком від домогосподарств, становить близько 48 млрд грн, або понад 6% від загального обсягу депозитів українців. Обсяг коштів українських підприємств становить близько 24 млрд грн. Банк обслуговує понад 2,6 млн фізичних осіб, 55 тис. юридичних осіб та 89 тис. фізичних осіб-підприємців. Крім того, банк утримує і обслуговує суттєву частку інфраструктури фінансового сектору (691 банкомат, 16 858 POS-терміналів, 201 відділення), працездатність якої сьогодні має критичне значення для фінансової стабільності.

Національний банк, керуючись законодавством України, визнав ділову репутацію акціонерів АТ “АЛЬФА-БАНК” (Україна)  – громадян рф, до яких застосовані міжнародні санкції,  небездоганною та застосував заходи впливу у вигляді заборони власникам істотної участі в АТ “АЛЬФА-БАНК” використовувати право голосу. 

Водночас санкції, застосовані до власників АТ “АЛЬФА-БАНК” (Україна), а також міжнародні санкції щодо банків росії не накладають додаткових обмежень  на роботу АТ “АЛЬФА-БАНК” (Україна) в Україні.

Довідково

АТ “АЛЬФА-БАНК” є системно важливим банком згідно з рішенням Правління НБУ від 09.03.2022 № 120-рш “Про визначення системно важливих банків”. 

ЄС 🇪🇺

28 лютого 2022 року ЄС запровадив обмеження щодо заморожування активів щодо 26 фізичних осіб та однієї організації (Sogaz). Під санкції потрапили російські бізнесмени, такі як Алішер Усманов, Геннадій Тимченко, Петро Авен, Михайло Фрідман, Ігор Сєчін та Олексій Мордашов, а також урядовці.

З 2014 року санкції ЄС щодо ринку капіталу заборонили певні операції з новими борговими та новими акціями, випущеними певними російськими банками та компаніями та певними філіями. До них внесено суттєві зміни та запроваджено інші заходи у фінансовій сфері:
Чотири додаткові банки (Альфа-банк, Банк Відкриття, Банк Росія і Промсвязьбанк) і вісім корпорацій (Алмаз-Антей, Камаз, Новоросійський морський торговий порт, Ростех, РЖД, Севмаш, Совкомфлот і Об'єднана суднобудівна корпорація) тепер підпадають під дію санкцій ринку капіталу ЄС.

Обґрунтування введення санкцій проти Альфа-Банку різними країнами:

США 🇺🇸

6 квітня США запровадили найсуворіші санкції проти Альфа-Банку, найбільшого приватного банку країни, посиливши економічне покарання Москви у відповідь на звірства, вчинені російськими військами в Україні.

Оголошення про «повні блокуючі санкції», які забороняють кредиторам проводити операції з будь-якими установами чи окремими особами США, відбулося після того, як цього тижня високопосадовці, включаючи Байдена, попередили, що вони планують накласти жорсткіші обмеження на росію. «Немає нічого меншого, ніж великі військові злочини», — сказав Байден на заході у Вашингтоні, під час якого він перерахував окремі звірства, скоєні в Україні.

«Відповідальні країни мають об’єднатися, щоб притягнути цих злочинців до відповідальності. І разом із нашими союзниками та нашими партнерами ми збираємося продовжувати збільшувати економічні витрати та посилювати біль путіна», — додав Байден.

Високопоставлений чиновник США сказав, що останні заходи були прийняті у відповідь на «огидну жорстокість у Бучі», де останніми днями з’явилися жахливі зображення тіл мирних жителів, що вказує на можливу різанину, вчинену російськими солдатами.

«Міністерство фінансів зобов’язується притягнути росію до відповідальності за її дії, щоб вона не могла отримати вигоду від міжнародної фінансової системи», — заявила Джанет Єллен, міністр фінансів США, під час слухань у Конгресі.

Відразу після вторгнення США заборонили операції з боргом або акціонерним капіталом з Альфою, але їхні «повні блокуючі санкції» означають набагато суворіші обмеження.

"Це найсуворіший крок, який ми можемо вжити з точки зору фінансових заходів", - сказав американський чиновник. «І на практиці історія санкцій — це коли ми вводимо повні блокуючі санкції. . . в іншому світі, навіть в інших юрисдикціях, які ще не запровадили повне блокування, вони поважають режим. Таким чином, існує тенденція до мультиплікаційного ефекту».

Нова Зеландія 🇳🇿

Санкції поширюються на 18 організацій, включаючи центральний банк, суверенний фонд і вісім найбільших банків.

Цілями також є сім інших банків, пов’язаних з олігархами, оборонним сектором росії та анексією Криму.

За словами міністра закордонних справ Нанайя Махута, цільові установи становлять 80% банківських активів росії.

Санкції були розроблені, щоб накласти економічні та політичні витрати на росію через її вторгнення в Україну.

«Завдяки цьому останньому раунду санкцій Нова Зеландія приєднується до країн світу, які наклали суворі покарання на президента Путіна та систему фінансування його незаконного вторгнення».

Австралія 🇦🇺

Уряд Австралії наклав санкції на 11 додаткових російських банків і державних установ, причому більшість банківських активів країни, а також усі установи, які обслуговують суверенний борг росії, тепер охоплені нашими санкціями.

Додаткові банки разом складають приблизно 80% усіх банківських активів у росії. Уряд Австралії глибоко налаштований накласти високі витрати на росію.

Великобританія 🇬🇧

Альфа-Банк є одним із провідних російських приватних кредиторів, який контролюється Фрідманом, на якого Великобританія наклала санкції раніше, та його партнерами.

Він та ще чотири банки були піддані замороженню активів, що позбавило їх доступу до будь-яких ресурсів, що зберігаються у Великобританії, і не дозволило британським компаніям вести з ними справи.

Польща 🇵🇱

Польща запроваджує санкції проти 50 російських олігархів і компаній, намагаючись посилити тиск на Москву через її вторгнення в Україну,  заявив міністр внутрішніх справ.

Польща в квітні прийняла закон, що дозволяє їй заморожувати активи російських суб’єктів та забороняє імпорт вугілля з росії, окрім санкцій, спільно запроваджених країнами ЄС.

"Це перший санкційний список... у ньому 50 позицій. Там є олігархи та компанії, які ведуть реальний бізнес (у Польщі)", - заявив міністр внутрішніх справ Маріуш Камінські на прес-конференції. «Цілком ймовірно, майже напевно, що цей список буде розширено».

Санкції передбачають заморожування активів, а для зазначених осіб заборону на в’їзд до Польщі.


Перелік тих, хто під санкціями США та не під санкціями в Україні за посиланням (на підставі даних порталу sanctions.nazk.gov.ua)

Читайте також:
Кримінал
Слуги Феміди із Гааґи досі працюють за методичками часів Холодної війни, ігноруючи дійсність. Дарма втрачений час не поверне людські життя.
10 грудня, 14:51
Політика
Азійську вісь зла, як і Захід, застав зненацька 7-годинний воєнний стан, запроваджений Сеулом. Внутрішньополітична ситуація не стабільна.
06 грудня, 20:33
Світ
Захід зіткнувся з «дикими загрозами тактичного ядерного використання» з боку росії
06 грудня, 18:11
Світ
95% — саме стільки голосів набрав сирійський узурпатор на президентських «виборах» 2021 року. Нині ці відсотки його країна витравлює кров'ю.
04 грудня, 13:44
Війна
10 головних запитань про війну в Сирії.
04 грудня, 10:45
Економіка
Комуно-олігархічна система, що склалася після 24.VIII.1991, нежиттєздатна й небезпечна. Нам варто від аграрної вертатися у промислову зону.
01 грудня, 09:23