Все українське починається з Гетьманщини

Опінії
25 березня, 09:18
Все українське починається з Гетьманщини
Фото: Wikipedia

Там, де правий берег Дніпра скупий на архітектурні подарунки, лівий навпаки — майже весь у шатах Мазепиного бароко.

Історик, журналіст і фіно-угорист

Латинка і латинкове Правобережжя зовсім недалеко — просто за Дніпром у Черкасах, ще 1789 року. Попри польську мову перепису Starostwa Czerkaskiego, жодне ім'я не передано на польський копил, все українською: Wasyl, Hrycko, Petro, Olexa і Olesa тощо.

Межу латинково-кириличного Дніпра добре відчуваю й сьогодні. Бо лівий берег — це Гетьманщина, де панувала як раз кирилиця й офіційна малоросійська мова діловодства, де було й окреме позначення букви "Ґ".

До слова, цю літеру тепер боїться як чорт ладану сучасна українська мова!

Польща змогла ліквідувати живу інституційну пам'ять Війська Запорозького Городового на Правобережжі. Стан козака був знищений там до 1720 року, а посполиті за невеликими винятками стали уніятами — аж до діда Івана Нечуя-Левицького і навіть діда зовсім близького 20 століттю Леоніда Мосендза.

Лівий берег, мешканців якого обивателі Starostwa Czerkaskiego навіть у часи Панька Куліша називали москалями,  не просто зберіг окремий козацький стан яко шляхетський. Він витворив усю модерну культуру України, зрікшись при цьому всякого крайового шовінізму — ​навіть цілком профілактичного для розуміння джерел теперішньої нації.

За це ми, станові козаки, були покарані необґрунтованим шовінізмом "правого берега", а потім ще й Галичини — яко П'ємонтів всього високого українського. І кпинами відносно "помосковщеного Лівобережжя".

І тепер, коли огляд української історіографії в професора Яся стартує з Мартоса, Бантиш-Каменського, Максимовича, Куліша,  хтось з-за старого австрійського кордону обурено гукає: «Чому все починається з Російської імперії?».

Та ні, все українське починається з Гетьманщини, її лівобережної шляхти!

А от все цікаве правобережне можна було б почати з латинокового канону української мови та історії Українських Домінікан. Але Правий Берег скупий на такі подарунки.

Може через те, що не зміг втілити цих ідей в архітектурі. Бо Лівий Берег майже весь у шатах Мазепиного бароко.

Перепис Черкаського староства 1789 року
Перепис Черкаського староства 1789 року
Читайте також:
Степан Васильченко — іченський класик літературної норми на Лівобережній Україні, якого не заведено згадувати всує.
09 жовтня, 15:15
Козацьке поселення XVII століття на острові Хортиця слід вважати повноправним містом, якими тоді були Полтава і Батурин.
11.11.2020, 10:33
Перша половина 1920-х — кінець 1930-х років становить унікальний час для розвитку українського краєзнавства.
21.09.2020, 08:48
Грунська сотня — одна з восьми територій у складі Гадяцького полку часів Гетьманщини.
12.09.2020, 10:37
Полтавські дослідники Олександр Матвієць і Олександр Гончаров упорядкували та видали збірку матеріалів про долі мешканців села Герусівка.
27.08.2020, 11:22
Вітчизняні вчені активно досліджували питання покарання за чаклунство на території історичної Полтавщини.
10.08.2020, 14:43