Бджоли здатні виявляти рак легень за диханням

16 червня, 17:30
Бджоли здатні виявляти рак легень за диханням
Фото: Science Direct

Комахи мають надзвичайну чуйність нюхових нейронів. Медоносних бджіл можна використовувати для розробки нових засобів ранньої діагностики.

Фахівці біомедичної інженерії, мікробіології та нейронаук з Університету Мічиґану провели серію експериментів. Результати свого дослідження науковці оприлюднили на шпальтах галузевого видання Biosensors & Bioelectronics.

Біологи (точніше, інсектологи — прим. ред.) спільно з медиками переконалися у здатності бджіл відрізняти дихання хворих на рак легенів і здорових людей за летючими органічними сполуками. Застосування гострого нюху тварин у біомедичних цілях давно цікавить науковців.

Так, зокрема, дослідники раніше проводили експерименти щодо виявлення собаками різних захворювань людини, у тому числі ракових, вірусних і паразитичних. Однак з'ясувалося, що комахи, такі як медоносні бджоли, мають не менш розвинений нюх і теж можуть розпізнавати різні запахи в низькій концентрації.

До того ж їх використання як діагностичний інструмент є більш економічно доцільним. У лабораторії Університету Мічиґана навмисно створили синтетичні запахи для імітації дихання здорової та онкохворої людини; у другому випадку використовували 6 летких біомаркерів раку легень у різних концентраціях.

Затим отримані суміші протестували на двох десятках бджіл. Для експериментів вчені сконструювали та видрукували на 3D-принтері пристрій для утримання живої бджоли.

Поміщеним туди комахам розкривали голову і за допомогою крихітних електродів, вживлених у ту частину мозку, яка відповідає за нюх, реєстрували зміни в нейронних сигналах під впливом різних стимулів. Проаналізувавши нейронні реакції, дослідники встановили, що бджоли вловлюють пов'язані із раком легких сполуки, причому дуже малих концентраціях.

Щобільше, нюхові нейрони мозку бджіл зуміли не тільки відрізнити «запах» здорових клітинних культур від уражених раком легень, але й успішно диференціювали дрібноклітинні (small cell lung cancer) і недрібноклітинні різновиди раку легень (non-small cell lung cancer).
За словами науковців, цей «результат має важливе значення, відкриваючи шлях до створення нових біомедичних технологій виявлення хвороби».

Тим часом як раніше повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», біологи виростили організм, схожий на людський ембріон. Співробітники біолабораторії в Інституті Вайцмана відзвітували про прорив у вирощуванні синтетичних утробних плодів людини.

Читайте також:
Життя
У Гонконґу розробили засіб для лікування раку носогорла. Він знищує мутовані й впливає на імунні клітини, провокуючи боротьбу із хворобою.
26 червня, 06:09
Життя
У новому дослідженні взяли участь 9065 осіб. 19,5% із них скаржилися на психотичні розлади, 11,4% — на депресію, 9,7% — на тривожний розлад.
02 червня, 07:51
Життя
Внутрішньо людські жирні кислоти причетні до етіології депресивних розладів. Однак вживання ω-3 допомагає стабілізувати психічний стан.
31 травня, 06:07
Світ
Американські науковці знайшли нову причину невиліковного захворювання. З'ясувалося, що проблема у збільшенні крапель жиру у клітинах мозку.
17 березня, 14:53
Життя
Здавна людство досягло великого прогресу у діагностиці та лікуванні сухот. Це інфекційне захворювання викликають палички Коха.
15 березня, 19:17
Життя
Дерматологи з лікарні Ханчжоу Чжецзянського медичного університету приголомшили дослідженням. Виявилося, що алопеція залежить від бактерій.
13 березня, 07:10