БЕЗКАРНІСТЬ ПОРОДЖУЄ ВСЕДОЗВОЛЕНІСТЬ

«Укргазвидобування» продовжує нехтувати вимогами законодавства.
Раніше я писав, що АТ «Укргазвидобування» нехтує вимогами законодавства та нормативних актів і документів.
На прикладі Моспанівського газоконденсатного родовища я наводив порушення, які були допущені менеджерами АТ «Укргазвидобування», а саме нехтування вимогами:
-
Кодексу України про надра;
-
Закону України про нафту і газ;
-
Положення про порядок організації та виконання дослідно-промислової розробки родовищ корисних копалин загальнодержавного значення;
-
Правил розробки нафтових і газових родовищ;
-
Правил безпеки в нафтогазодобувній промисловості.
Основні порушення були в зоні відповідальності головного інженера Сергія Лагно та т.в.о. генерального директора Олега Толмачева.
Звісно, що ЗАБОРОНЕНО те і порушували горе менеджери:
- ЗАБОРОНЕНО буріння нафтових та газових свердловин та облаштування нафтових та газових родовищ без проведеної експертизи проєктної документації на відповідність проєктної документації вимогам нормативно-правових актів з питань охорони праці
- ЗАБОРОНЕНО експлуатація об’єктів, не прийнятих в експлуатацію робочою комісією підприємства за участю представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Як наслідком цих і подібних порушень є надзвичайні ситуації про деякі я також писав:
- 26 лютого 2025 року з 03:10 до 04:20 відбулася на УКПГ-Моспаново надзвичайна ситуація, а саме (дослівно): «з невідомих причин змінним персоналом було виявлено загорання на Е-3 після «хлопка», персонал викликав службу ДСНС по тел. 101. Це вже друга поспіль подібна ситуація на об’єкті, який збудовано і введено в експлуатацію без проєкта лише за підписом головного інженера Сергія Лагно та т.в.о. генерального директора Олега Толмачева.
- через порушення вимог нормативних документів і будівництва газопроводу-перемички діаметром 300 мм без проектних документів, та врізка його на «гарячій» ділянці газопроводу діаметром 700 мм підключення в ШДКР, відбулася 18.04.2024 року о 18:25 розгерметизація газопроводу високого тиску та пожежа. Знову ж таки, Богу дякувати, що саме під час вибуху і загоряння по дорозі біля місця аварії були відсутні люди. Тому, збитки нанесені: довкіллю; місцевій громаді; ОГТСУ (вигорів вузол заміру); АТ «Укргазвидобування».
Про проблеми в компанії попереджав і колишній директор газопромислового управління «Шебелинкагазвидобування» Андрій Вікторович Охотніков, який звинуватив т.в.о. генерального директора Олега Толмачева у створенні неналежних умов у компанії, які можуть привести до непоправних наслідків.
Наведу ще один факт.
Статтею 37 Закону України про нафту і газ визначено основні вимоги до промислової розробки родовищ нафти і газу:
- дотримуватися правил розробки нафтових і газових родовищ, затверджених рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища;
- забезпечувати достовірний облік видобутих нафти, газу, супутніх компонентів, а також закачки в пласти води та газу за кожною свердловиною, покладом і за родовищем в цілому, своєчасне подання відповідним органам виконавчої влади встановлених форм звітності відповідно до чинного законодавства;
Саме з достовірним обліком видобутку вуглеводнів по свердловинах і пов’язані основні порушення на Комишнянському газоконденсатному родовищу. Тут мова йде навіть не про достовірний облік по кожній свердловині, а навіть про теоретичний.
На Комишнянському газоконденсатному родовищі відсутня можливість індивідуального заміру дебітів свердловин, що підключені до колекторів по тимчасовій схемі. Це пряме порушення вимоги «Правил розробки нафтових і газових родовищ», затверджених Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів від 15.03.2017 № 118. Правилами встановлені обов’язкові вимоги щодо індивідуального (контрольного) виміру кожної свердловини:
- Розділ Х. Контроль за розробкою та регулювання розробки родовищ (покладів), пункт 5 «не допускається введення в експлуатацію свердловин, якщо система збору та підготовки вуглеводнів на родовищі не забезпечує можливості індивідуального вимірювання дебіту рідини, газу, приймальності агенту впливу, витрат реагентів»;
- Розділ ХІІ. Внутрішньосвердловинне (підземне) обладнання видобувних свердловин і родовищ нафти і газу, пункт 31 «Групова вимірювальна установка забезпечує відділення та індивідуальне вимірювання продукції (нафти, газу, конденсату, води) кожної свердловини окремо».
На сьогодні, 15 свердловин (свердловини №№ 68, 62, 60, 59, 30, 31, 61, 28, 63, 64, 65 Комишнянського ГКР та свердловини Скиданівського ГКР і Жемчужного ГКР) після завершення будівництва підключені по тимчасовій схемі в шлейфи інших свердловин, замість підключення до проектних газозбірних пунктів. Протягом 2025 року за такою схемою будуть підключені ще дві свердловини (свердловини №№ 34,37 Комишнянського ГКР).
Саме в той час, коли країні надважливий кожен кубічний метр газу власного видобутку, АТ «Укргазвидобування» такими діями, підключенням нових свердловин по тимчасовій схемі в шлейфи інших свердловин, суттєво скорочує видобуток вуглеводнів по зазначених родовищах (Комишнянському, Скиданівському та Жемчужному газоконденсатних родовищах) та по суті створює неконтрольований процес експлуатації свердловин.
За оцінками фахівців, лише через дані порушення на зазначених родовищах (Комишнянському, Скиданівському та Жемчужному газоконденсатних родовищах) АТ «Укргазвидобування» у 2025 році видобуде менше вуглеводнів:
-
газу на понад 150 млн куб метрів менше (втрати видобутку газу оцінюються 410 тис. кубічних метрів на добу);
-
конденсату понад 1,0 тис. т.
Статтею 37 Закону України про нафту і газ визначено основні вимоги до промислової розробки родовищ нафти і газу:
- дотримуватися правил розробки нафтових і газових родовищ, затверджених рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища;
Питання забезпечення достовірного обліку видобутих газу за кожною свердловиною, покладом і за родовищем в цілому, у відповідності до вимог статті 35 Закону України про нафту і газ є пріоритетним для ДЕРЖАВИ Україна не лише тому, що в 2025 році видобудуть на 150 млн куб метрів газу ніж могли, а і тому, що на даному родовищі є свердловини, які пробурені до 2018 року і сплата РЕНТИ з видобутку по них здійснюється по одній ставці (14 %), а по нових (пробурених після 2018 року) свердловинах по пільговій ставці (6 %)!!! Тобто ДЕРЖАВА вірить диспетчерам АТ «Укргазвидобування» на слово, що саме такий розподіл як вони зазначають і є, а перевірити не можливо так як відсутня технічна можливість виконання індивідуальних замірів та контрольних.
І саме цікаве, що ДПС також вірить на слово Сергію Лагно, а що ще залишається робити якщо сам же Сергій Лагно і не забезпечив як головний інженер будівництво окремих шлейфів по кожній свердловині та вузли індивідуального заміру видобутку газу.
Відмічу, що ці рентні платежі платяться до державного і місцевого бюджету.
Якщо держава не зацікавлена в наповненні державного бюджету, і маючи низку правоохоронних органів не навела в цьому напрямку порядку, то можливо вже територіальним громадам піднімати дане питання??? Адже частина ренти надходить саме до територіальних громад, і яка саме сума надійде визначається не приладом обліку і не замірною лінією, а диспетчером АТ «Укргазвидобування»…
Звісно, що Наглядова рада Нафтогазу не переймається питаннями видобутку газу, і тим паче сплатою ренти до зведеного державного бюджету України, як і Роман Чумак…, вони зайняті пошуком нового «ефектного» менеджера, який забезпечить їм виплати заробітних плат і т.д. Окрім, того, а ні Наглядова, а ні Роман Чумак навіть не розуміють, що таке підключенням нових свердловин по тимчасовій схемі в шлейфи інших свердловин («штани в штани») і наскільки суттєво воно обмежує видобувні можливості свердловин та і родовища в цілому.