Білорусь охоплена нестачею картоплі, провокуючи невдоволення населення

ЕКОНОМІКА
вчора, 20:30
Білорусь охоплена нестачею картоплі, провокуючи невдоволення населення
Фото: Le Monde

Дефіцит цього овочу, символу національної ідентичності білорусів, пов'язаний із цінами, встановленими державою. Владі байдуже на громадян.

Про це сповістило французьке видання Le Monde після відвідин кількох міст у сусідній з Україною окупованою московитами країні. Білорусь давно втратила державну самостійність і суверенітет, віддавши свою долю у криваві руки Кремля.

Лукашенківські чиновники  роблять продаж картоплі на внутрішньому ринку нерентабельним і спонукають виробників експортувати свою продукцію до РФ, де також відчувається нестача продовольства для населення провінційних населених пунктів. Овоч став буквально дефіцитним товаром у Білорусі.

Впродовж минулих кількох місяців мешканці цієї колишньої совєцької республіки скаржаться, що не можуть знайти картоплю у крамницях, хоча це найважливіший продукт в їхньому повсякденному раціоні. З січня по березень 2025 року ціни злетіли на 10% і досягли позначки у 5 рублів за 1 кілограм.

Показово, що у продажі переважно коренеплоди поганої якості, дрібні та пошкоджені, але білорусам не звикати. Адже питання має важливе значення, оскільки картопля є символом національної ідентичності, як і для ірландців.

Вважаючись «другим хлібом», цей овоч уособлює сільську самодостатність, якою позірно вихваляється безпосередньо диктатор лукашенко. Невдоволення населення Білорусі настільки велике, що кремлівська маріонетка у Мінську публічно згадала про дефіцит напередодні свого від'їзду до Москви на шабаш побєдобєсія, звинувативши у цьому масовий експорт до РФ.

Самопроголошений білоруський лідер наголосив, що громадяни хочуть купувати продукти за низькими цінами, тоді як фермери, навпаки, хочуть продавати їх за вищими цінами, «щоби заробити гроші, купити добрива та швидше саджати». Дефіцит картоплі значною мірою пов'язаний із цінами, встановленими владою, які роблять її продаж на внутрішньому ринку нерентабельним.

Підвищення цін було заборонено указом і те, що здавалося простим на папері, викликало напруженість на внутрішньому ринку. Вартість картоплі не може підвищуватись більш ніж на 3% на рік, але це не відповідає реальності, бо ціни зростають уже на все: насіння, паливо, добрива.

У зв'язку з держрегулюванням цін виробники звернулися до ринку РФ, де кілограм картоплі продається майже вдвічі дорожче. Таким чином, у 2024 році Білорусь стала найбільшим постачальником цього овочів на московію, згідно зі даними групи «UN Comtrade».

Як свідчить офіційна статистика імпорту до РФ, торік постачання картоплі з Білорусі зросли на 60,8% і досягли рекордного обсягу понад 170 000 тонн. Маріонетковий режим у березні запровадив на 3 місяці спеціальний дозвіл на експорт картоплі — одноразові ліцензії, які видають лукашенківські чиновники.

Це погана новина для жителів РФ, які, за даними Федеральної служби статистики, з початку року вже зіткнулися зі зростанням цін на картоплю майже на 50%; торік ціна вже майже подвоїлася через погані врожаї. У Білорусі напруженість із цього питання наростає вже кілька місяців, але поки на низовому, невидимому для влади рівні.

Водночас медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що українська продукція рятує європейців від споживчої інфляції. Без відносно дешевих харчових товарів, вироблених нашими громадянами, ЄС чекає повторення кризи 2022 року.

Автор : Ольга Мудра
вибір редакції
Читайте також:
Економіка
Тільки $700 мільйонів припадають на затрати для водних ресурсів. Окупаційно-терористичний контингент РФ лишає по собі випалену пустку.
02 березня, 10:36
Економіка
Міністр агрополітики Віталій Коваль відреагував на здорожчання молочних продуктів, картоплі й хліба. Чиновник обмежився черговим популізмом.
08.11.2024, 14:54
Економіка
Велика російська воєнна агресія, розпочата торік наприкінці лютого, суттєво вплинула на харчові звички громадян. Їсти в Украні стали менше.
03.11.2024, 15:12
Економіка
Держава і підприємці мають об'єднатися задля порятунку свинарство в Україні. Спалах африканської чуми винищує худобу, впливаючи на ціни.
29.09.2024, 10:36
Економіка
До кінця 2024 року світова вартість кави зросте від 20% до 30%. Причина — тривала посуха у двох країнах-експортерах, Бразилії й В'єтнамі.
27.09.2024, 19:24
Життя
Сонячні батареї зайняли безліч земельних ділянок, з яким можна щороку збирати великі врожаї. Людство самознищує себе і світ.
07.07.2024, 19:08