Чи є Зеленський мільярдером?

ПОЛІТИКА
15 квітня, 12:34
Чи є Зеленський мільярдером?

У соціальних мережах Президентові України приписують різноманітні багатства. Та чи так це насправді, як запевняють різні критики?

Відповідь дали журналісти одного із провідних швейцарських видань Neue Zürcher Zeitung здійснивши та оприлюднивши результати свого розслідування. Вони в усьому світі шукали зачіпки щодо статків Володимира Зеленського і його родини.

Спекуляції із приводу власності «найвеличнішого лідора світу сучасності» за версією кіоскера Андрія Єрмака стосуються значно більшого, ніж просто балансу на його банківських рахунках. Ідеться про звинувачення у корупції, офшорні компанії, розкішні яхти та гроші західної допомоги.

За найнижчими оцінками, активи Зеленського становлять від $1 до $1,5 мільйона; це дані безпосередньо з його податкової декларації. Такі декларації зобов'язані подавати всі політики в Україні — як захід боротьби з корупцією.

Публічні  декларації Зеленського починаються 2017 роком. Погляньмо на останню декларація, де перераховані активи президента та його дружини (такі речі, як автомобілі, нерухомість та банківські рахунки).

Одна банківська адреса є навіть  у Цюріху, прямо на Банґофштрассе. Згідно фз декларацією про майно, у цьому швейцарському місті зберігається €385 тисяч; значна частина його статків криється у розділі «Патенти та права на торгові марки»: 4 з цих записів оцінюються у сотні тисяч доларів США.

Ми можемо знайти їх у вітчизняному Реєстрі торговельних марок за номером торговельної марки: це 4 телесеріали. Зеленський же не завжди був політиком, а більшу частину своєї професійної кар'єри був коміком, актором і продюсером.

Цікаво, що він сам одного разу зіграв президента України у телевізійному серіалі «Слуга народу». Це було ще до того, як він став президентом у реальному житті, нагадують журналісти-розслідувачі видання Neue Zürcher Zeitung.

Американська компанія Netflix продовжила ліцензійні права на цей серіал у 2022 році. Більша частина статків Зеленського походить саме з ліцензійних доходів від цих серіалів, а в його декларації є багато прав на торгові марки, які не мають задекларованої вартості.

Слід визнати, що їх справді важко оцінити, тому у своєму розслідуванні наші швейцарські колеги вирішили залишити їх поза увагою. Є й інші речі, які не мають еквіваленту вартості: наприклад, його годинник, де вказано лише бренд.

Чи є Зеленський мільярдером?_1
Чи є Зеленський мільярдером?_3
Чи є Зеленський мільярдером?_5

«Ми шукали знімки Зеленського із цим годинником, щоби визначити модель і, відповідно, хоча б приблизну вартість. Однак, годинники насправді не надто важливі. До цього моменту оцінка у 1,5 мільйона реалістична. Але тепер ми маємо додати нерухомість. І з цим усе набагато складніше.

Об'єкти нерухомості належать подружжю лише частково, або ж повністю перебувають у власності якихось компаній. Ось приклад: це нерухомість в Україні. У декларації про майно вказано, що воно належить підприємству «Aldorante Limited». Трохи нижче в декларації ви знову знайдете цю фірму: Олена Зеленська володіє 2000 його акцій. На перший погляд незрозуміло, скільки це відсотків компанії.

Але, на щастя, існують публічні реєстри! Ми можемо знайти цей документ у комерційному реєстрі Кіпру. Ось що ми бачимо: У цій «Aldorante Limited» усього 2000 акцій. Це означає, що Олена Зеленська володіє всією компанією. А отже, і пов'язаною з нею нерухомістю», — йдеться у розслідуванні.

Це не єдиний бізнес із нерухомістю, ща належить пані Зеленській. Є, наприклад, «San Tommaso SRL» — на перший погляд цілком непомітне італійське товариство з обмеженою відповідальністю.

З декларації за 2019 рік відомо, що ця компанія колись володіла віллою в Італії. Вона розташована в Тоскані та має приблизну вартість €4,6 мільйона євро, проте після 2019 року вона дивним чином зникла.

Щоби з'ясувати, кому зараз належить нерухомість, швейцарські журналісти пошукали її в італійському реєстрі нерухомості. І ось, будь ласка: вілла все ще належить «San Tommaso SRL», яким володіє... вже згадана компанія «Aldorante Limited».

«Іншими словами, — все ще належить Зеленським. У декларації про майно фігурує і нерухомість в Анґлії. Щоправда, незрозуміло, де саме вона розташована. Зеленські володіють цією нерухомістю в Анґлії «на правах оренди». Це означає, що вони можуть користуватися майном протягом певного періоду часу, але фактично не володіють ним.

Нам не вдалося з'ясувати, якого періоду стосується це право Зеленських. Це можуть бути і десятиліття. Згідно з українським Законом «Про запобігання корупції», Зеленський має декларувати всю нерухомість, незалежно від того, на яких правах він ним володіє.

Однак це «право оренди» коштує не дуже дешево: з урахуванням інфляції він заплатив $2 мільйони за право користуватися цією квартирою. Тепер додамо всі отримані результати, враховуючи інфляцію. Наразі статки Зеленського становлять близько 12 мільйонів доларів», — йдеться у розслідуванні.

Діловий журнал «Forbes Україна» теж підрахував, оцінивши статки Зеленського у $20 мільйонів. Трохи згодом аналогічні підрахунки провели і їхні американські колеги, оцінивши статки українського президента до $30 мільйонів.

«Ми, орієнтуючись на декларацію про майно Зеленського, нарахували лише $12 мільйонів. Але «Forbes» додав ще й інші речі. Наприклад, акції Зеленського у телекомпанії «Студія Квартал 95», співзасновником якої він був. У 2017 році він ці акції ще задекларував. Зараз «Forbes» оцінює вартість цих акцій приблизно у $11 мільйонів.

Перед вступом на посаду у 2019 році Зеленський передав їх своїм бізнес-партнерам. Однак «Forbes» переконаний, що він поверне собі ці акції після закінчення президентства. Фух! Це вже і так доволі складно, з усіма цими компаніями, акціями та об'єктами нерухомості», — додають швейцарські журналісти

Не дивно, що Зеленський уже накопичив чималі статки, адже він був одним з найвідоміших акторів України. Але чи нормально, що все це так складно і заплутано?

Чи є Зеленський мільярдером?_7
Чи є Зеленський мільярдером?_9
Чи є Зеленський мільярдером?_11

Володіння різними частками в компаніях — це поширений засіб диверсифікації, тобто зменшення ризику при інвестуванні активів, і саме по собі воно не є ознакою економічних злочинів. Тож усе це не так вже й незвично.

Тож вище наведені активи, — законно зароблені гроші. Більшу частину з них Зеленський ще до свого президентства спершу заробив, а потім інвестував, однак є оцінки, що виходять далеко за межі цього і вони пов'язані з серйозними звинуваченнями: йдеться про корупцію.

Добре відомо, що Україна має проблему з корупцією. Зеленський від самого початку свого президентства позиціонує себе як противника корупції, а після 24.II.2022 він звільнив начальників ТЦК і СП, десятки заступників міністрів і керівників ОДА/ОВА.

«Проте різні джерела стверджують, що він лише вдає із себе святого. Сам він нібито привласнює мільйони або навіть мільярди. Кажуть, що це стосується грошей допомоги, надісланих із Заходу. Простою мовою: західні гроші, мовляв, взагалі не доходять до фронту, а течуть Зеленському в кишеню.

Це дуже серйозні звинувачення. З такою аргументацією в різних статтях і дописах у соціальних мережах стверджується, що Зеленський має статки понад мільярд доларів. Першу згадку про це твердження ми знайшли у Telegram. Його опублікували там за два дні до російського вторгнення.

Російські засоби масової дезінформації відразу ж підхопили ці відомості. Відтоді вона вперто тримається. І додаються все нові і нові звинувачення: Кажуть, наче Зеленський таємно володіє розкішними яхтами, величезним будинком у Маямі та віллою в Берліні.

Його дружину нібито спіймали на тому, що вона витрачає мільйони на шопінг. І ще: подейкують, ніби він сховав свої мільярди на таємному рахунку в Коста-Ріці. Подивімося на це детальніше. Твердження про те, що Зеленський купив дві яхти, стало першим, що облетіло соціальні мережі.

Кажуть, що яхти називаються «Lucky Me» та «My Legacy», а оборудка відбулася через двох його друзів. Також кажуть, що продажом займалася «Mediterranean Yacht Brokers Association» — Середземноморська асоціація яхтових брокерів. Однак швидкий пошук у Google показує, що ця організація не називається так з 2008 року. Вона називається по-іншому вже понад 15 років, і відтоді використовує новий логотип.

Отже, шаблонам документів для цієї фальшивки також уже понад 15 років. Дуже малоймовірно, що хтось їх використовуватиме для договору купівлі-продажу у 2023 році. Зворотний пошук за знімками остаточно розкриває підробку: якщо шукати за цими фотографіями, то можна знайти їх на цих веб-сайтах.

Яхти все ще виставлені тут на продаж. Отже, вони не належать Зеленському. Аналогічно можна перевірити і будинок у Маямі. За різними даними, він коштує понад $20 мільйонів та розташований у Веро-Біч, штат Флорида. Тут, вдавшися до зворотного фотопошуку, теж можна знайти будинок на сайті аукціону», — йдеться у розслідуванні.

«Справжня» вілла на фотографіях виставлена на продаж — і вона навіть не у Веро-Біч. Олена Зеленська не скуплялася за $1,1 мільйона у крамниці «Cartier» у Нью-Йорку, як про це стверджувалось в одній Instagram-розповіді, що потім було поширилась через TikTok.

Дата покупки на чеку — 22 вересня. Однак Олена Зеленська у цей день була не в Нью-Йорку, а в Канаді — далеко від бутіка «Cartier», та й облыковий запис в Instagram, на якому все це було викладено, виявився більш ніж не вартим довіри.

Наступне звинувачення також має політичну складову: Зеленський нібито купив віллу у Берліні через вищезгадану компанію «Film Heritage Incorporated». І не просто віллу: йдеться про Willa Bogensee, яку наказав спорудити сам Йозеф Ґьоббельс (нацистський міністр пропаганди — прим. ред.).

Чи є Зеленський мільярдером?_13
Чи є Зеленський мільярдером?_15
Чи є Зеленський мільярдером?_17

«Ми переконані, що тут є натяк на російський наратив. А саме про те, що Зеленський нібито «нацист». Покупка, мовляв, обійшлася йому у €8,2 мільйона. Таке твердження звучить у цьому відео. Сам канал і його стилістика вже на перший погляд видаються дещо підозрілими. Різні перевірки фактів підтверджують це враження. Всі документи підроблені. Люди, які згідно з цими документами мали б бути до цього причетні, нічого про це не знають.

Тож це явна дезінформація. Таємного рахунку у Коста-Риці, на якому, як стверджується в повідомленні у Telegram, заховано гроші Зеленського, також не існує. «Dresdner Bank», де нібито зберігаються гроші, не має банківської ліцензії вже понад 10 років. Тому здебільшого такі заяви спростовувати досить легко. Те, що інформація стає вірусною в соціальних мережах, не обов'язково означає, що вона відповідає дійсності. Багато тверджень перевіряють також в рамках фактчекінгу великі медіа», — розтлумачують ситуаціють швейцарські журналісти.

Якби офшорні схеми існували лише для того, щоби коїти кримінальні дії, то їх давно треба було б заборонити. Вирішальним питанням при оцінці таких схем є їх застосування на практиці.

Отже, ви можете залучати фонди або трасти для оформлення правонаступництва чи спадщини, але ви також можете використовувати їх незаконно. Наприклад, для ухилення від сплати податків.

Тож у принципі, володіння офшорними компаніями не є незаконним. Існують також законні причини для їх використання; це може бути й у випадку Зеленського, проте його офшорні структури точно не коштують мільярдів.

«Однак нам стало ясно одне: у Зеленського складний портфель активів. І в Україні існує корупція. Це ідеальні ворота для дезінформації. За таких непрозорих обставин легко підкинути неправдиву інформацію. Завдяки цьому дезінформація швидко набуває правдоподібного вигляду і падає на благодатний ґрунт. І ця дезінформація про статки Зеленського спрямована на те, щоби поставити під сумнів гроші західної допомоги.

Йдеться про те, щоби посіяти недовіру. Уже зараз значна частина населення критично ставиться до таких виплат. Про це чітко свідчать опитування в США та Німеччині, а дезінформація лише посилює цю тенденцію. До того ж, дезінформація доходить не лише до звичайного населення, а й до політиків та осіб, що приймають рішення. Це особливо небезпечно», — йдеться у розслідуванні.

Візьмемо, до прикладу, сенатора-республіканця від штату Огайо Джеймса Венса, який в одному із подкастів натякає на чутки про яхту: «Є люди, які готові урізати соціальне забезпечення, кинути наших бабусь і дідусів у бідність, навіщо? Щоб один із міністрів Зеленського міг купити ще більшу яхту? Поцілуй мене у дупу, Стіве, цього не буде».

Ця дезінформація, на яку натякає Венс, вже давно спростована, адже багато що вказує на те, що всі ці твердження є російською пропагандою. Найбільша проблема полягає ось у чому: якщо таку інформацію сприймати за чисту монету без перевірки, населення і політики на Заході повільно, але невпинно втрачатимуть довіру до Зеленського та України.

Чесно кажучи, це може вплинути на виплати та допомогу. А без цієї допомоги з боку Заходу, зрозуміло, росія рано чи пізно поставить Україну на коліна.

Читайте також:
Політика
Українські нардепи, судді, прокурори у відставці та дубайське майно на десятки мільйонів доларів
15 травня, 10:02
Світ
Найзасекреченіших співробітників спеціальних служб РФ можна з легкістю вирахувати за базою служби доставки їжі. Таємне стало явним.
28 січня, 09:32
Кримінал
Агента російський спеціальних служб викрили у Миколаївській області. Ворожий шпигун зумів стати оперуповноваженим Національної поліції.
23.11.2023, 12:14
Кримінал
На острів Котосаарі, де стоїть нерухомість одного з путінських гаманців, навідалися поліціянти. Вони мали стягнути борги з Ігоря Кєсаєва.
02.11.2023, 11:06
Кримінал
Заяву до поліції Харківської області подали представники енергетичної компанії. Зміївський районний суд наразі наклав арешт на майно.
30.10.2023, 17:09
Політика
Західні підприємці вчергове шокуються від наших реалій державного управління. Дійшло вже і до шпальт "The Wall Street Journal".
19.06.2023, 19:32